ساخت شبیه‌ساز آرایه خورشیدی
کد خبر: 973509
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Fl
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۳
سرويس دانشگاه جوان آنلاين: دستگاه شبیه‌ساز آرایه خورشیدی که توسط محققان و پژوهشگران دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شده است، ثبت اختراع شد.
این دستگاه توسط محمد فراهانی دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی دانشگاه بیرجند و دکتر محمدعلی شمسی‌نژاد عضو هیئت علمی گروه آموزشی برق طراحی و ساخته شده است.
این دستگاه دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که از آن جمله می‌توان به ولتاژ و جریان فتوولتائیک با ریپل بسیار پایین (کمتر از ۰ /۵ درصد)، کنترل تمام دیجیتال با استفاده از EZDSP ۲۸۳۳۵، دینامیک سریع، انعطاف‌پذیری بالا، تغذیه ورودی سه فاز، بازدهی بالا و همچنین قیمت پایین این دستگاه در مقایسه با مدل خارجی (یک ششم قیمت نسبت به مدل وارداتی) اشاره کرد.

هزینه اجرای این پروژه ۵ میلیون تومان و زمان طراحی و ساخت این دستگاه نیز دو سال به طول انجامیده است. در سال‌های اخیر، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به دلیل کاهش پیوسته منابع انرژی متداول و مرسوم، تقاضای روزافزون انرژی (امنیت انرژی) و افزایش آلودگی زیست محیطی در اثر استفاده از انرژی‌های فسیلی به طور چشمگیری افزایش یافته است. در میان منابع انرژی تجدیدپذیر، استفاده از سیستم‌های تولید انرژی خورشیدی به علت هزینه عملکرد و نگهداری پایین، قابلیت اطمینان بالا، طول عمر زیاد، مدولار بودن، نصب سریع و آسان، عملکرد بدون سر و صدا، تولید توان بدون آلودگی و دسترس‌پذیری در سراسر کره زمین به سرعت در حال رشد است. اما با وجود مزیت‌های فراوان، سیستم‌های خورشیدی بازدهی مطلوب را ندارند.

بازدهی یک سیستم خورشیدی به عوامل زیادی از قبیل دما، تابش، مشخصات طیفی و بازتاب نور خورشید، تابش غیریکنواخت و ... بستگی دارد. از این رو، پیش از نصب و به کارگیری سیستم‌های خورشیدی، باید ارزیابی، اعتبارسنجی و تأیید عملکرد سیستم‌های آماده‌سازی توان خورشیدی شامل اینورتر‌های خورشیدی و تجهیزات ردیابی نقطه توان بیشینه مربوط به آن‌ها در محدوده وسیعی از شرایط محیطی و بار متغیر انجام شود. بدین جهت، از شبیه‌ساز آرایه خورشیدی به طور گسترده استفاده می‌شود.
دستگاه شبیه‌ساز آرایه خورشیدی با عملکرد دقیق و دینامیک با شماره اختراع ۹۹۰۸۷ در سازمان ثبت اسناد کشور ثبت اختراع شد.
برچسب ها: امنیت انرژی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی