روبات توانمندساز مچ دست ساخته شد
کد خبر: 970381
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044RJ
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۷
توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر
سرویس دانشگاه جوان آنلاین:‌ توانبخشی سالانه ۱۰۰ هزار بیمار دچار سکته مغزی در کشور اهمیت زیادی در بهبود عملکرد و کاهش عوارض بعد از این بیماری دارد. محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت روباتی شده‌اند که در توانمندی مچ دست، به کمک بیماران و فیزیوتراپیست‌ها می‌آید. این اقدام در حقیقت علاوه بر کمک به بیماران راه را برای کاربردی کردن علوم دانشگاهی فراهم ساخته است تا محققان دانشگاهی بتوانند در داخل کشور نیاز‌های بیماران نیازمند را به این تجهیزات پزشکی حرفه‌ای فراهم سازند.

ساخت روباتی برای کمک به توانمندی مچ دست
متأسفانه در کشور ما به دلیل آمار بالای سکته‌های مغزی و قلبی هر روز بر تعداد افراد دارای معلولیت افزوده می‌شود که درمان این افراد نیازمند مراقبت‌های ویژه و صرف هزینه‌های بسیاری است. بازتوان‌یابی افراد پروسه طولانی و هزینه‌بری است که نیازمند همراهی افراد دارای تخصص است. در این زمینه فرشید رضایی، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی برق و یکی از محققان این طرح می‌گوید: زمانی که فردی دچار سکته مغزی می‌شود، بخشی از مغز دچار اختلال می‌شود که در نتیجه قادر به انجام عملکرد قبلی خود نیست، به همین دلیل ما با طراحی این روبات سعی می‌کنیم فرمان‌های عملکردی را دوباره به مغز یادآوری کنیم. این گروه فنی مهندسی برای یافتن نیاز‌های این بیماران از متخصصان دانشگاه توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران هم مشاوره گرفته است.

حیدرعلی طالبی، رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر می‌گوید: تیمی از دانشجویان در این دانشکده حدود هشت سال روی این دستگاه کار کردند و مرحله به مرحله سطح آن را ارتقا بخشیدند و الگوریتم‌های مختلف کنترلی، توانبخشی و شاخص‌های بهبود بیماری را روی آن آزمایش کردند.
به گفته این محققان در بازی‌سازی، فضای سه بعدی مجازی برای بیمار متصور می‌شوند و بیمار احساس می‌کند در فضای مجازی در حال انجام یک بازی است، اما در حین انجام این بازی، در واقع فرآیند بهبود دست برای او انجام می‌شود. در مراحلی از بازی به دست فشار وارد می‌شود و دست باید مقاومت کند و در مراحل دیگری از بازی به دست کمک می‌شود. بدین ترتیب به صورت ناخودآگاه و با دقت بالاتر، توانبخشی برای بیمار انجام می‌شود.

استفاده از نانو ذرات طلا در درمان سرطان پروستات
این روبات در سه محور بالا، طرفین و چرخش مچ حرکت می‌کند؛ اگرچه نظارت فیزیوتراپ برای کار با دستگاه لازم است، اما حضور او در محل ضروری نیست. نمونه اولیه این دستگاه ساخته شده و در حال انجام مطالعات و آزمایش‌های بالینی است. این محققان امیدوارند تا پایان امسال، نمونه تجاری آن را عرضه کنند تا بیماران بتوانند از آن استفاده کنند. به گفته آنان در صورت حمایت، این پژوهشگران قادر خواهند بود با تغییر در مکانیسم این طرح، به راحتی آن را برای قسمت‌های دیگر بدن مانند مچ پا هم تعمیم دهند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی