استارت فوتبال با ورزشگاه‌های ناقص و همیاران هوادار!
کد خبر: 965720
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043E8
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۹
آخرین روز مردادماه در حالی به عنوان تاریخ شروع فصل جدید اعلام شده که هنوز تکلیف برقراری امنیت ورزشگاه‌ها و نقش همیاران هوادار معلوم نیست!
شیوا نوروزی
سرویس ورزشی جوان آنلاین: سازمان لیگ فوتبال روز گذشته ۳۱ مرداد را زمان شروع لیگ نوزدهم عنوان کرد، آن‌گونه که سازمان لیگ ادعا کرده تیم‌هایی که ورزشگاه‌هایشان شرایط برگزاری مسابقات را نداشته باشند باید بازی‌هایشان را بدون تماشاگر و در زمین بی‌طرف برگزار کنند.

تعویق آغاز لیگ حواشی زیادی را برای فوتبال ایران به همراه داشت تا جایی که مسئولان هر روز اظهارنظر‌های متناقضی را در رسانه‌ها مطرح می‌کردند. با این حال دیروز حیدر بهاروند خیال تیم‌های لیگ برتری را راحت کرد. رئیس سازمان لیگ که خودش هم خوب می‌داند خبری از استانداردسازی ورزشگاه‌های فوتبال نیست شرایط برگزاری مسابقات را اینگونه شرح داد: «در آخرین جلسه‌ای که در فدراسیون فوتبال و با حضور مهدی تاج، رئیس فدراسیون برگزار کردیم وضعیت ورزشگاه‌های حاضر در لیگ برتر مورد بررسی نهایی قرار گرفت و در نهایت تصمیم بر این شد که نوزدهمین دوره لیگ (جام خلیج فارس) فصل ۹۹- ۹۸ از روز ۳۱ مرداد آغاز شود. هفته نخست مسابقات طی روز‌های ۳۱مرداد و اول شهریور برگزار خواهد شد. برخی از باشگاه‌ها که ورزشگاه‌هایشان هنوز آمادگی برگزاری مسابقات را ندارد و الزامات ایمنی و امنیتی مورد نظر در آن‌ها به طور کامل اجرایی نشده، مسابقاتشان در شهر یا استان بی‌طرف و بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود.»

تأخیری بی‌فایده
بازی‌های لیگ تنها به این دلیل چند هفته به تعویق افتاده که فدراسیون فوتبال همه باشگاه‌ها را به تجهیز ورزشگاه‌های خود، نصب گیت‌های ورودی، فروش بلیت الکترونیک، نصب دوربین‌های مداربسته و شماره‌گذاری صندلی‌ها ملزم کرده و سازمان لیگ نیز بر رعایت تمامی موارد اصرار دارد تا جایی که به باشگاه‌ها فرصت داده شده در زمان باقی‌مانده برای تجهیز ورزشگاه‌های خود اقدام کنند، در غیر این صورت مجبورند بازی‌هایشان را در شهر‌های اطراف و بدون تماشاگر برگزار کنند. نکته اصلی اینجاست که به‌رغم تعویق لیگ برتر همچنان تعداد زیادی از ورزشگاه‌های موجود شرایط لازم را برای میزبانی ندارند و عملاً به تأخیر افتادن شروع بازی‌ها سودی به حال فوتبالمان نداشته است. از همان روزی که خبر عدم برگزاری لیگ نوزدهم در تاریخ تعیین شده منتشر شد قابل پیش‌بینی بود که کم‌کاری‌ها و بی‌توجهی‌های نزدیک به دو دهه اخیر لیگ برتر را نمی‌توان در عرض چند هفته جبران کرد. اگرچه بر انجام بازی‌ها در زمین بی‌طرف، بدون تماشاگر و گرفتن حق میزبانی از برخی تیم‌ها تأکید می‌شود، اما معلوم نیست چه کسی پاسخگوی ضایع شدن حق هواداران خواهد بود!

مسئولیت همیار هوادار
سه ماه پیش بود که سازمان لیگ خبر انحلال کانون هواداران باشگاه‌ها را رسماً اعلام کرد و قرار بر این شد که در فصل نوزدهم معاونت فرهنگی باشگاه‌ها مسئولیت کانون هواداران را برعهده بگیرد. لیدر‌ها در این سال‌ها نقش پررنگی در حواشی فوتبال ایران بازی کرده‌اند و سازمان لیگ، باشگاه‌ها و فدراسیون نیز توانایی نظارت، کنترل و برخورد با حاشیه‌سازی آن‌ها را نداشتند. به همین خاطر است که پس از شنیدن خبر انحلال کانون هواداران همه انتظار داشتند یک‌بار برای همیشه دست لیدر‌ها از مستطیل سبز ایران کوتاه شود، اما خروجی جلسه معاونت فرهنگی باشگاه‌ها نگرانی‌های بسیاری را به دنبال داشت.

قرار بر این است که باشگاه‌ها با استعلام از نهاد‌های ذی‌ربط لیست نفرات تأیید شده خود را به عنوان همیار هوادار به فدراسیون فوتبال معرفی کنند که این نفرات عضو کانون هواداران باشگاه‌ها خواهند شد. قرار است از این فصل نظم روی سکوها، استقرار درست تماشاگران در ورزشگاه‌ها و هماهنگی برای ورود و خروج تماشاگران از سوی این نفرات صورت گیرد که به این ترتیب هر باشگاه موظف به معرفی نفراتی برای انجام این کار است. بر این اساس یگان ویژه دخالتی در خصوص استقرار تماشاگران و مسائلی از این دست نخواهد داشت و تنها مسئول برقراری امنیت و کنترل دوربین‌های مداربسته است تا در صورت بروز مشکلات احتمالی وارد عمل شود.

به کجا چنین شتابان
تصمیمات عجیب و غریب در فوتبال ایران تمامی ندارد؛ معلوم نیست که مدیران فرهنگی باشگاه از کجا و بر چه اساسی به این نتیجه رسیده‌اند که مسئولیت سکو‌ها و ورود و خروج تماشاگران را به همیاران بسپارند. در واقع همیاران همان لیدر‌هایی هستند که به لطف بازی با کلمات مدیران تغییر ظاهر دادند و با شکل و شمایلی جدید اختیار سکو‌ها را به دست خواهند گرفت. در گذشته که این افراد معلوم‌الحال تنها وظیفه شعار دادن و تشویق را برعهده داشتند، بازی‌های لیگ برتر انواع و اقسام حواشی ریز و درشت را تجربه می‌کرد، اما حالا که مسئولیت‌شان به شکل رسمی بیشتر و مهم‌تر هم می‌شود، معلوم نیست چه اتفاقات دیگری رخ خواهد داد. از سوی دیگر اینکه آقایان مدیر فرهنگی مشخص نکرده‌اند در این چند روز باقی مانده تا شروع فصل همیاران با چه متر و معیاری انتخاب خواهند شد و چطور قرار است برای وظایف جدیدشان آموزش ببینند. برطرف شدن حواشی فوتبال، جلوگیری از ایجاد تشنج، درگیری و اتفاقات تلخ خواسته‌ای است که همه ما منتظر محقق شدن آن‌ها هستیم، اما با روندی که در پیش گرفته شده باید منتظر ماند و دستپخت جدید سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال را دید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار