جبران کسری منابع بودجه با انتشار اوراق قرضه
کد خبر: 962684
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042RA
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۴
کاهش ۶۲ هزار میلیارد تومانی هزینه‌های دولت طی سال جاری در حالی اتفاق افتاد که ظاهراً حدود ۱۳۸ هزار میلیارد تومان عدم تحقق منابع پیش‌بینی شده و ما‌به‌التفاوت آن از محل منابع جدید تأمین خواهد شد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش «ایسنا»، شرایط متفاوت سال جاری و آثار ناشی از تحمیل تحریم‌ها موجب شد، آنچه در بودجه امسال پیش‌بینی شده‌بود نیز بار دیگر دستخوش تغییراتی شود. به هر صورت فضای بین‌المللی تا حدی بر تحقق منابع دولت به ویژه در بخش درآمد‌های نفتی اثرگذار بود و به طور طبیعی منابع آن را کاهش داده‌است.
منابع عمومی دولت برای بودجه امسال حدود ۴۴۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شد که از محل درآمد‌های نفت، مالیات و واگذاری دارایی‌های مالی و همچنین سایر درآمد‌ها محقق می‌شود، ولی به هر صورت شرایط خاص موجود موجب شد تا با گذشت حدود سه ماه از سال دولت در منابع و مصارف خود بازنگری کند.
چندی پیش نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرد که ۶۲ هزار میلیارد تومان از هزینه‌های بودجه را کم کرده‌اند تا بتوانند بر اساس منابع در اختیار اداره امور کشور را پیش ببرند. از این ۶۲ هزار میلیارد حدود ۲۳ هزار میلیارد از کسر بودجه عمرانی و مابقی از هزینه‌های مربوط به بودجه جاری کسر شد.
اما اطلاعات جدیدتری در رابطه با نحوه مدیریت منابع و مصارف بودجه در سال جاری از این حکایت دارد که پیش‌بینی‌ها بر این بود که ۱۳۸ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی به ویژه از محل مالیات و نفت محقق نشود. دولت برای مدیریت صحیح شرایط موجود اینگونه اقدام کرده که ۶۲ هزار میلیارد تومان را از هزینه‌ها کم کند و تا ۷۵ هزار میلیارد تومان دیگر را از محل منابع جدید اختصاص دهد. این در حالیست که این حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان را قرار است حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان از محل حساب ذخیره ارزی که مجوز قانونی آن وجود دارد، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مولد کردن دارایی‌های دولت و تا ۳۷ هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق تأمین شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار