دشمنی‌ها با ما به خاطر عمل به حقوق نجات‌بخش اسلامی است
کد خبر: 962192
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042JE
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۳
رئیسی در دیدار رئیس شورای عالی قضایی عراق:
رئیس قوه قضائیه با اشاره به توسعه روابط ایران و عراق در زمینه‌های مختلف گفت: دشمنان سال‌هاست در تلاش برای آسیب رساندن به رابطه ایران و عراق هستند، اما بحمدالله همچنان در تحقق این راهبرد خود ناکام مانده‌اند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی روز گذشته در دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق و هیئت همراه، با بیان اینکه مناسبات ایران و عراق محدود به همسایگی نیست، تصریح کرد: همسایگی برای ما بسیار مهم است، اما مهم‌تر از آن، رابطه و مناسبات بسیار عمیق و نزدیکی است که ریشه در باور‌های مشترک‌مان دارد و آنچه امروز ما را کنار هم قرار می‌دهد، باورها، اعتقادات و فرهنگ دو ملت است.
آیت‌الله رئیسی با قدردانی از دولت عراق بابت ایجاد تسهیلات کنسولی برای زوار ایرانی، اظهار کرد: برخی مشکلات در مورد زائران وجود دارد که ان‌شاءالله با مذاکره قابل حل است. همچنین امیدواریم زمینه آزادی زندانیان ایرانی از طریق وزارت خارجه و با همکاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی فراهم شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به توسعه مناسبات بین ایران و عراق در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، بر ضرورت گسترش روابط قضایی دو کشور تأکید کرد و افزود: تبادل تجربیات میان دستگاه قضایی دو کشور می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

نجات انسان‌ها در گرو اجرای احکام اسلامی است
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از این دیدار اظهار کرد: ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به فرموده امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای، تمام رسیدگی‌های‌مان بر اساس فقه و آموزه‌های دینی است؛ به نحوی که دادگستری ما امروز مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی است. بسیاری از دشمنی‌های دشمنان با ما نیز به خاطر همین عمل کردن به احکام اسلام است و ما معتقدیم نجات انسان‌ها در گرو اجرای احکام اسلامی است. رئیس قوه قضائیه، قضای اسلامی را در جایگاهی برتر دانست و تصریح کرد: این به معنای عدم استفاده از تجربیات کشور‌ها نیست بلکه بسیاری از روش‌های نو مورد توجه ماست. چنانکه مراکز پژوهشی و علمی در کنار قوه قضائیه داریم که از آخرین یافته‌های علمی و حقوقی دنیا بهره می‌گیریم. آیت‌الله رئیسی در ادامه، موفقیت ملت عراق را به مثابه موفقیت ملت ایران دانست و خاطرنشان کرد: امروز پیروزی عراق در مقابل جریان دست ساخته امریکا و صهیونیست به نام داعش، باعث خرسندی همگان است. زمینگیر ساختن این گروه تروریستی و امنیت عراق را مرهون مقاومت ملت بزرگ این کشور می‌دانیم و این امر موجب مباهات همه مسلمانان از جمله ملت ایران است.

نیرو‌های خارجی عامل ناامنی در منطقه‌اند
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امنیت منطقه در اختیار خود مردم منطقه است و حضور نیرو‌های خارجی هیچ نتیجه‌ای جز ناامنی ندارد، نسبت به موضع مشترک ایران و عراق در این زمینه ابراز خرسندی کرد و گفت: همکاری دولت‌های عراق و ایران خصوصاً در موضوع حقوق بشر بسیار خوب است. همچنین همکاری خوبی بین دو کشور در مبارزه با مواد مخدر که امروز تولید آن زیر چتر اروپا و امریکا رو به افزایش است، وجود دارد. آیت‌الله رئیسی با اشاره به همکاری مطلوب ایران و عراق در برخورد با جرایم سازمان یافته به ویژه تروریسم، بر لزوم تقویت این همکاری‌ها تأکید کرد و افزود: همکاری میان دستگاه قضایی دو کشور می‌تواند در امنیت منطقه نقش زیادی ایفا کند. نباید اجازه ندهیم کوچک‌ترین ناامنی در منطقه رخ دهد چرا که معتقدیم اراده دو کشور می‌تواند امنیت را برای مردم دو کشور و منطقه به ارمغان آورد. رئیس قوه قضائیه در پایان با اشاره به آمار زندانیان ایران و عراق در کشور‌های یکدیگر، حساب زوار را از حساب مجرمان جدا دانست و ابراز امیدواری کرد که با گفتگو و رایزنی بتوان زمینه آزادی زوار و مجرمان ایرانی در عراق و همچنین زندانیان عراقی در ایران را فراهم کرد تا مشکلات خانواده‌های آنان نیز رفع شود. براساس این گزارش، فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی جمهوری عراق نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، انتصاب آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی را تبریک گفت و تصریح کرد: امیدوارم در این سفر، بتوانیم زمینه اجرای توافق‌های پیشین را فراهم آوریم. وی با تأکید بر ضرورت آشنایی دو کشور با نظام قضایی یکدیگر و تبادل تجربیات افزود: برای اجرای تفاهمنامه‌های تبادل محکومان و برخی زوار زندانی در عراق باید راه حل بیابیم. این امر نیازمند تلاش‌های دو طرف است و ان‌شاءالله با رایزنی بیشتر، این مسائل حل خواهد شد.

ایران و عراق می‌توانند بر دشمنان مشترک پیروز شوند
رئیس شورای عالی قضایی عراق در بخش دیگری از این دیدار، کشورش را خط مقدم دفاع در برابر جریان‌های تروریستی دانست و ادامه داد: بحمدالله ملت عراق با وحدت و اعتقاد به اینکه این دشمن بزرگ، دشمن جهان است، توانستند بر داعش پیروز شوند و توطئه‌ای را که می‌خواست کل منطقه درگیر هرج و مرج شود، خنثی کنند.
زیدان با بیان اینکه دشمنان در پی ایجاد ناامنی در منطقه هستند، اظهار کرد: ایران و عراق با اتحاد خود می‌توانند بر دشمن مشترکشان پیروز شوند و بر همین مبنا باید از تجربیات و همکاری یکدیگر، بهره‌مند شویم. وی همچنین با بیان اینکه ما هم معتقدیم باید میان زوار و مجرمان فرق گذاشت، یادآور شد: تعامل ما با زوار نسبت به برخوردمان با مجرمان متفاوت است. ان‌شاءالله با عملیاتی شدن توافقنامه استرداد مجرمان بین دو کشور، بخش زیادی از این مشکلات رفع خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار