آیین‌نامه مجازی در بن‌بست
کد خبر: 955917
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040g1
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵
قانونی برای برخورد با دانشجویان متخلف در فضای مجازی نیست
واکنش‌ها به موضوع اصلاح آیین‌نامه انضباطی دانشجویان همچنان ادامه دارد. آیین‌نامه‌ای که گفته می‌شد تخلفات دانشجویان در فضای مجازی هم به آن اضافه شده، اما وزارت علوم رصد دانشجویان در فضای مجازی را تکذیب می‌کند.
دلارام عبدزاده
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: واکنش‌ها به موضوع اصلاح آیین‌نامه انضباطی دانشجویان همچنان ادامه دارد. آیین‌نامه‌ای که گفته می‌شد تخلفات دانشجویان در فضای مجازی هم به آن اضافه شده، اما وزارت علوم رصد دانشجویان در فضای مجازی را تکذیب می‌کند.

پس از آنکه شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی عرصه بحث و بررسی این آیین‌نامه شد، وزارت علوم تمام تلاشش را به‌کار گرفت و شبانه اطلاعیه صادر کرد تا این رویکرد انقباضی بی‌ثمر را تشریح کند، اما در رفع ابهامات دانشجویان موفق نبود.
در این اطلاعیه آمده است: «یکی از اصول مورد توجه در تدوین این شیوه‌نامه، عدم ورود به حریم شخصی دانشجویان است»، اما این جمله برای رفع نگرانی دانشجویان کافی نبود و هنوز این سؤال وجود دارد که آیا حریم شخصی دانشجویان در آیین‌نامه جدید در نظر گرفته شده است؟

محصول مشترک علومی‌ها و بهداشتی‌ها

آیین‌نامه انضباطی دانشجویان ۱۴ ماده، ۵۴ بند و ۳۰ تبصره دارد و حدود اختیارات و وظایف کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها را مشخص کرده است. این آیین‌نامه به صورت روشن جرائم عمومی، تخلفات آموزشی، تخلفات سیاسی و تخلفات اخلاقی دانشجویان را عنوان و جزئیات تنبیهات اعمالی کمیته انضباطی دانشگاه‌ها و نحوه اجرا و اعتراض به آن را مشخص کرده است.

نگرانی وجود ندارد

حواشی گسترده در اصلاح آیین‌نامه انضباطی واکنش وزیر علوم را هم در پی داشت. منصور غلامی دوشنبه هشتم اردیبهشت در حاشیه همایش بین‌المللی آینده جهان اسلامی در افق ۱۴۱۴ شمسی، علت اصلی این حواشی را مصاحبه بی‌موقع یکی از همکارانش اعلام کرده و می‌گوید: «اصلاحات این آیین‌نامه هنوز تصویب نشده بلکه پیشنهاد اصلاحیه آیین‌نامه قبلی و افزودن عبارتی تحت‌عنوان بررسی تخلفات حرفه‌ای مطرح بود.»
وزیر علوم در صحبت‌هایش گریزی به حریم شخصی دانشجویان هم زده و گفته بحثی تحت‌عنوان اینکه کسی تخلفی در فضای مجازی بکند، مطرح نیست و قطعاً دلیلی برای نگرانی درمورد رفتن به فضای شخصی افراد وجود ندارد.

نیاز به تازه‌سازی پس از یک دهه

فضای مجازی در سال‌های گذشته بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و امروزه جوانان بیشترین قشر فعال را در این عرصه تشکیل می‌دهند. بر همین اساس رسیدگی به تخلفات دانشجویان در این فضا امری ناگزیر است که نیازمند قوانین روشنی در فضای دانشگاه است. بررسی آیین‌نامه انضباطی نشان‌دهنده خلأ جدی قانون در تخلفات حوزه فضای مجازی است.
شیوه‌نامه وزارت علوم و بهداشت هم اگرچه تا حدودی برخی خلأ‌های آیین‌نامه را جبران کرده، اما با گذشت ۱۰ سال از نگارش آن هم نیازمند بررسی مجدد و به تازه‌سازی است. در قسمت قوانین و مقررات سایت وزارت علوم هم متأسفانه خبری از آن نیست، اما بنابر گفت‌وگوی مسئولان وقت با رسانه‌ها درخصوص بند‌های اصلاحی، کماکان قوانین مشخصی در خصوص فضای مجازی برای برخورد با دانشجویان متخلف وجود ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی