دانشجویان همچنان پای کارند
کد خبر: 951533
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zXJ
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۵
حضور بیش از ۱۰۰ گروه جهادی دانشجویی در مناطق سیل‌زده
جمع‌آوری کمک‎ها برای سیل‌زدگان در دانشگاه‌ها توسط بسیج دانشجویی هر روز تا پاسی از شب ادامه دارد. این تازه جدا از گروه‌های دانشجویی جهادی است که به مناطق سیل‌زده رفته‌اند.
علیرضا سزاوار
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، گروه‌های جهادی و بسیج دانشجویی همگی پای‌کار کمک به مردم بودن خود را در عرصه‌های مختلف ثابت کرده‌اند. جوانانی که بدون هیچ پوشش رسانه‌ای، خودجوش در منطقه از کمک‌های مردمی برای کمک‌رسانی به افراد زیان‌دیده و محروم استفاده می‌کنند. تاکنون بیش از ۱۰۰ گروه جهادی دانشجویی به برگزاری اردو‌های جهادی در مناطق مختلف سیل‌زده اقدام کردند که در این میان، نقش دانشجویان پزشکی کشور بسیار پررنگ بود. دولت به نسبت روز‌های اول وقوع سیل در گلستان اقدامات بهتری را در سایر استان‌های سیل‌زده انجام داده است که نباید نقش فشار مردمی و دانشجویی و رسانه‌ای را در این میان نادیده گرفت.

دانشگاه‌های فعال تهرانی همچنان مشغولند

هادی قاسمی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ که این روز‌ها در منطقه آق‌قلا حضور دارد، گفت: «گروه‌های جهادی از ۱۰ دانشگاه استان تهران ازجمله صنعتی‌شریف، شاهد، علوم‌وتحقیقات، تهران جنوب، شمسی‌پور و... در منطقه آق‌قلا حضور داشتند و تعدادی از دانشجویان از همان روز‌های ابتدایی وقوع سیل در منطقه کل‌آباد آق‌قلا که یکی از سخت‌ترین مناطق محسوب می‌شود، مستقر شده و تا امروز نیز به خدمت‌رسانی مشغول هستند.»
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ تصریح کرد: «یک گروه فرهنگی شامل خواهران نیز در آق‌قلا مستقر بوده و دو تیم پزشکی از دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی هم در این منطقه حضور داشته‌اند.» او درباره عمده مشکلات این روز‌های آق‌قلا بیان داشت: «در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل این است که کنترلی بر کانال ورودی آب وجود ندارد و آب همچنان وارد شهر می‌شود.»

مشکلات تمام نشده

قاسمی ضمن تشکر از زحمات مسئولانی که از ابتدای کار عالمانه و مجاهدانه در صحنه حضور داشتند، با لحنی گلایه‌آمیز افزود: «گویی برخی مسئولان مشکلات آق‌قلا را تمام‌شده تصور می‌کنند، درحالی که عملاً این‌گونه نیست و هنوز چند محله ازجمله کل‌آباد زیر آب قرار دارد و زندگی مردم مختل شده و منازل مسکونی آن‌ها نیز در حال تخریب است.»
قاسمی افزود: «هنوز صد‌ها خانه از شهر زیر آب قرار دارد و متأسفانه مسئولان مربوط به این بخش رسیدگی جد‌ی‌ای ندارند. در منطقه کل‌آباد مسئولان شهرستان و استان حضور جدی ندارند.»

مشکل کمبود آهک

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ با بیان اینکه کل‌آباد منطقه ضعیف‌نشین آق‌قلا محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: «از آنجا که مردم این بخش در منازل خود دام نگهداری می‌کردند، الان برای پاکسازی نیاز شدید به آهک داریم، اما هیچ‌کدام از دستگاه‌های مرتبط آهک موردنیاز را تأمین نمی‌کنند و مشکل اساسی در این بخش وجود دارد.» دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان هم اعلام کرد: «ما در همان روز‌های نخست وقوع سیل در خوزستان دانشجویان را در منطقه سوسنگرد مستقر کردیم و از آنجا که حساسیت این منطقه بیش از سایر مناطق استان بود، این منطقه را انتخاب کردیم و روزانه از ۲۰۰ تا ۷۰۰ پرس غذا از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز به منطقه سوسنگرد اعزام می‌شد.»

جهادی‌های ۳ روزه

محسن فروتن اظهار داشت: «حضور گروه‌های جهادی ما در مناطق مختلف سوسنگرد بستگی به وضعیت روز‌های آینده این منطقه دارد، چراکه اگر نتوانیم جلوی ورود آب را به روستا‌ها بگیریم، باید به سرعت برای تخلیه آب از منازل اقدام کنیم.»
او افزود: «بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته هر گروه جهادی بیش از سه روز نمی‌تواند در منطقه خود حضور داشته باشد و دلیل این کار نیز آن است که دانشجویان حاضر بیش از حد خسته نشوند و بتوانند در صورت ورود سیل به منازل مسکونی در روز‌های آینده کار‌های امدادی و عمرانی مورد نیاز را انجام دهند.»
فروتن خاطرنشان کرد: «ما پویشی را نیز برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی راه‌اندازی کرده‌ایم و از آنجا که نزدیک به ۲ هزار دانشجو در استان داریم اگر هر کدام کمک بسیار ناچیزی را هم داشته باشند، می‌توانیم مبلغ قابل‌توجهی را برای کمک به مردم سیل‌زده استان جمع‌آوری کنیم.»

کمک‌ها باید تخصصی شود

از آنجا که نیرو‌های جهادی تشکل‌های مختلف دانشجویی در مناطق سیل‌زده با یکدیگر تجمیع شده‌اند، نمی‌توان از میزان دانشجویانمان در مناطق سیل‌زده آمار دقیقی داد. با این حال بیشتر تیم‌های اعزام‌شده مربوط به تیم‌های پزشکی بوده است؛ چراکه در روز‌های نخست وقوع سیل بیش از پیش نیاز به کمک‌های پزشکی بوده، درحالی که امروز دیگر به نسبت گذشته، نیازی به این خدمات وجود ندارد. تشکل‌های دانشجویی درنظر دارند در روز‌های آینده کار‌های تخصصی برای مردم مناطق سیل‌زده انجام دهند که ازجمله آن می‌توان به خدمات روانشناسی و کار‌هایی از این دست اشاره کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی