قرآن خطی ۴۰۰ سالۀ دارای ۴۳۰ ابتکار رونمایی شد
کد خبر: 948274
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003ygk
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۴
رئیس ادارۀ سازماندهی و فهرست‌نگاری مرکز نسخ خطی آستان قدس:
قرآن خاندانی نفیس قرن ۱۱ که به تازگی وقف کتابخانۀآستان قدس رضوی شده است، در مراسمی با حضور واقفان رونمایی شد. این نسخۀ دست‌نویسِ قرآن از جهات بسیاری ممتاز و منحصربه‌فرد است.

صبح سه‌شنبه در مراسمی از قرآن خاندانیِ وقف شده به دست فرشته بلورچی، شهروند تهرانی به آستان قدس رضوی رونمایی شد. رئیس ادارۀ سازماندهی و فهرست‌نگاری مرکز نسخ خطی آستان قدس در این مراسم که با حضور رئیس و مسئولان این سازمان، جمعی از نسخه‌شناسان، دانشگاهیان و خانوادۀ واقف در گنجینۀ قرآن و نفایس حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار داشت: این نسخه از قرآن کریم متعلق به سال 1005 قمری است که به دلیل قدمت، کیفیت خط و تزئینات اوراق، مصحفی نفیس محسوب می‌شود. وی افزود: این قرآن خاندانی دارای ترجمه و حاشیه‌نویسی مفصل شامل شرح، تفسیر عبارات و شأن نزول آیات است و در آن 430 ابتکار اتفاق افتاده است.

سیدمحمدرضا رضاپور ملحقات پایان کتاب را از نکات شاخص این مصحف خواند و گفت: این ملحقات به شکلی است که خود می‌تواند یک کتاب کامل باشد. وی ختم آیات در پایان هر صفحه را از ویژگی‌های این اثر برشمرد و اظهار داشت: درحالیکه این ابتکار به قرآن عثمان طاها نسبت داده می‌شود، لکن کاتب این نسخه در 400 سال قبل، آیات قرآن را با دقت و ظرافت به شکلی کتابت کرده است که هم‌زمان با پایان صفحه، آیه نیز به انتها می‌رسد. رضاپور افزود: در سرسوره‌های این مصحف شریف محل نزول، تعداد آیات، تعداد کلمات و تعداد حروف هر سوره کتابت شده است. وی رسم تجوید نموداری را از مهم‌ترین ابتکارات این نسخه ذکر کرد و اظهار داشت: در پایان مصحف، با خط بسیار زیبا تجوید به شکل نموداری و هنرمندانه کتابت شده است.

رئیس ادارۀ سازماندهی و فهرست‌نگاری مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی، کتابت قرائات سبعه و به عبارتی 14 روایت را یکی دیگر از ویژگی‌های این مصحف برشمرد. وی همچنین در ارتباط با ملحقات پایان نسخه از منحصربه‌فرد بودن آن سخن گفت و اظهار داشت: بر اساس جستجوهای ما از این ملحقات هیچ نسخه‌ای یافت نشد؛ مگر تنها یک نسخۀ ترجمه شدۀ آن به زبان اردو که آن نیز در گنجینۀ نسخ خطی آستان قدس رضوی است.

گفتنی است این نسخه، با شماره ثبت 5101 در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی به ثبت رسیده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین