حراست از جامعه اسلامى با افزایش بصیرت افزایی و دشمن شناسی
کد خبر: 936187
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003vXn
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲
یادداشت

سمانه محمدی

فهمیدن حقایق و رسیدن به کنه آن ها، نیازمند هوشیاری و بینش است. هر واقعه ای که در دین مبین اسلام رخ داده و باعث شده این دین ناب زنده نگه داشته شود، اگر با چشم دل به آن نگریسته شود ذات آن درک خواهد شد و جای هیچ گونه شبهه و اشتباهی در آن نخواهد بود. رهبر فرزانه انقلاب در تعبیری فرمودند: «بصیرت قطب نمای حرکت صحیح در اوضاع اجتماعی پیچیده امروز است، به گونه ای که اگر کسی این قطب نما را نداشته باشد و نقشه خوانی را بلد نباشد ممکن است ناگهان خود را در محاصره دشمن ببیند. اگر بصیرت نباشد انسان حتی با نیت خوب ممکن است گمراه شود و در راه بد قدم بگذارد.»

عنصر بصیرت، به معناى فهم درست و توانایى تحلیل واقعیت‌هاى جامعه، نقش مهمی ‏در حراست از جامعه اسلامى دارد. اگر افراد یک جامعه اسلامی بصیرت کافى نداشته باشند به آسانى فریب توطئه‌هاى دشمنان را خواهند خورد و جوهر گرانبهاى وجود خود را با اشیاى کم ارزش معامله خواهند کرد. وظیفه خواص جامعه است که بر آگاهى توده مردم بیفزایند و مانع انحراف آنها شوند. حفظ تقوا، خودباورى و دفاع از ارزش‌هاى اسلامى در تعیین کیفیت بصیرت نقش ممتازى ایفا می‌کند.

دشمن شناسی و بصیرت افزایی یکی از ضرورت های جامعه امروز است

امام علی (ع) ناآگاهی نسبت به دشمن را سرچشمه تمام نیرنگ ها می داند و می گوید: « کسی که در برابر دشمنش به خواب رود و از او غافل بماند حیله های غافل گیرانه دشمن او را از خواب بیدار می کند.»

با توجه به تحوّلات سیاسى- اجتماعى امروز جهان اسلام و از جمله ایران اسلامى، یکى از مهم‌ترین مسائل جامعه اسلامی مسئله بصیرت و دشمن شناسی است که از ضرورت های امروز جامعه آشنایی نسل جوان با واقعیت های جامعه می باشد که بسیار مورد توجه و تأکیدات مقام معظم رهبری نیز می باشد و همه ما وظیفه داریم که دشمنان انقلاب اسلامی را بشناسیم و این وضعیت را نیز برای کسانی که ناآگاه هستند روشن نماییم پس مفهوم بصیرت افزایی در دشمن‌شناسی نهفته است و تنها راه جلوگیری از تهاجمات دشمن پیروی از اهداف انقلاب است.

عدم شناخت و درک مفهوم بصیرت افزایی برابر است با ورود دشمن در تمام عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی، در این صورت دشمن می‌تواند با حربه‌های مخفیانه اهداف خود را با تأثیر بر افکار اقشار مختلف جامعه پیش ببرد پس دشمنان انقلاب اسلامی برای تضعیف نظام کشور ایران تهاجمات فرهنگی را در پیش گرفته اند و از این طریق تمام توان خود را صرف منحرف کردن ذهن نوجوانان و جوانان به هرزه‌پویی و ایجاد شبهات فرهنگی میان اقشار مختلف جامعه کرده اند.

تنها هدف دشمنان جمهوری اسلامی نه ‌تنها سمت ‌و سوی خاصی به حزبی ندارد بلکه هدف دشمنان ایجاد تفرقه میان اقشار مختلف مردم است و این سخنی اشتباه است که بگوییم هجمه‌های فرهنگی دشمنان تنها به حزبی از احزاب کشور مربوط است.دشمنان اسلام وقتی متوجه شدند که با جنگ سخت توانایی شکست جمهوری اسلامی را ندارند با تهاجمات فرهنگی و حربه‌های پنهانی پا به میدان جنگ با ایران گذاشته‌اند که در جنگ نرم به‌آسانی نمی‌شود متوجه آسیب‌های خطرناک از سوی دشمنان شد برای جلوگیری از آسیب‌های دشمنان باید تمام حرکات دشمنان موردنقد و بررسی قرار گیرد و در این برهه است که همگان با بصیرت افزایی و دشمن شناسی با دشمنان به مقابله پردازند.

امروز دشمنان با شگردهای مختلف وارد نبرد شده اند اما براستی امروز ما مسلمانان در بصیرت افزایی و شناخت جبهه دشمن چقدر تلاش کرده ایم؟

بصیرت شناسی و جبهه شناسی مهم ترین اخلاق امامان معصوم(ع)

مهمترین و بارزترین اخلاق امامان معصوم بصیرت شناسی و جبهه شناسی آنها بوده است آنها با نگاه ریز بینانه عصر و زمان خود را بررسی و تحلیل می کردند و بهترین روش برای پایداری اسلام ناب محمدی را در تربیت و تبلیغ دین قرار می دادند.این می تواند در عصر کنونی هم صدق کند زمانی با اسلحه به جنگ دشمن رفتیم و جنگ رو در رو انجام شد اما اکنون نبرد اندیشه ها و فرهنگ هاست.فرهنگ باطل در جبهه فرهنگی به مبارزه با فرهنگ اسلامی پرداخته است پس دفاع لازم و ضروری است جهاد در جبهه فرهنگی و دفاع از فرهنگ اسلام هم سنگر دارد، هم شهید و مبارز و هم تربیت شاگردان و فرزندان انقلابی.

همان طور که مقتضیات زمانی اقتضا می کند که یک وقت مثل زمان سید الشهدا نهضت، شکل قیام به خود بگیرد در دوران امام صادق (ع ) شکل تعلیم و ارشاد و توسعه تعلیمات عمومى و تقویت مغزها و فکرها پیدا می کند امروز هم با بصیرت افزایی و شناختن دشمن که در جبهه فرهنگی به مبارزه با فرهنگ اسلامی پرداخته با ایجاد امت واحده در دفاع از اسلام و برای حمایت و حفاظت از دین خود با شگردهای دشمنان مبارزه کنیم و مانند ائمه اطهار که در هر دوره به فراخور زمان خود این مسئولیت را به دوش کشیدند، جان خود را در این مسیر فدا کرده و راه را بر شیعیان شان هموار ساختند.

بی‌تردید، یکى از مهم‌ترین رازهاى شکست حکومت امام على(ع)، سوء استفاده دشمنان از بی‌بصیرتى برخی از دوستان ایشان بود.جامعه‌اى که از بصیرت لازم برخوردار باشد، نه تنها حق را می‌بیند و باطل را در چهره‌هاى گوناگون تشخیص می‌دهد، بلکه عملاً از حق جانبدارى می‌کند و از پیشوایان حق اطاعت می‌نماید. چنین جامعه و مردمى با رهبران الهى صادقانه رفتار می‌کنند و در عوضدر سختی‌ها و مشکلات مورد اعتماد آنهایند و در دام دشمنان قرار نمی‌گیرند.

اما مردمى که امام على(ع) بر آنها حکومت می‌کرد به دلیل آن‌ که فاقد بصیرت بودند به سادگى در دام دشمن می‌افتادند آنها نمی‌توانستند چهره روشن و زیباى حق را مشاهده کنند از این‌رو نه از حق جانبدارى می‌کردند و نه از امام خویش فرمانبَرى داشتند. با امام خود یک‌رنگ نبودند و امام نیز نمی توانست در بحران ها به آنها اعتماد کند.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار