هدف کاراته‌کا‌ها درخشش در المپیک است
کد خبر: 913262
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003pa2
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۴
شهرام هروی، سرمربی تیم ملی کاراته ایران در گفت‌وگو با «جوان»:
تیم ملی کاراته مردان اخیراً در لیگ جهانی کاراته وان ترکیه با پشت سرگذاشتن حریفان قدرتمند، سکوی قهرمانی دنیا را از آن خود کرد تا یک بار دیگر ظرفیت بالای این رشته رزمی در کسب مدال را ثابت کند...
شيوا نوروزى
درخشش کاراته ایران همچنان ادامه دارد. تیم ملی کاراته مردان اخیراً در لیگ جهانی کاراته وان ترکیه با پشت سرگذاشتن حریفان قدرتمند، سکوی قهرمانی دنیا را از آن خود کرد تا یک بار دیگر ظرفیت بالای این رشته رزمی در کسب مدال را ثابت کند. شاگردان شهرام هروی اگرچه همچنان از نگاه ویژه مسئولان وزارت به کاراته محروم هستند، اما باز هم با روحیه بالا به روی تاتامی می‌روند و هدفشان اعتلای ورزش ایران است. سرمربی تیم ملی کاراته درگفت‌وگو با «جوان» ابراز امیدواری کرد با حمایت مسئولان ورزش در المپیک ۲۰۲۰ شاهد درخشش کاراته‌کاران ایرانی باشیم.

درخشش کاراته‌کا‌های ایرانی همچنان ادامه دارد. شرایط این روز‌های شاگردانتان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تیم در شرایط خوبی به سر می‌برد و نگرانی خاصی نداریم. از طرفی رقابت‌های انتخابی تیم ملی را پشت سر گذاشته‌ایم و نفرات برای مسابقات پیش رو انتخاب شده‌اند. بر اساس برنامه‌ای که در دستور کار داریم، دو تیم مجزا برای حضور در دو رویداد مسابقات قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی جاکارتا در نظر گرفته‌ایم تا با آمادگی کامل در این رقابت‌ها حاضر شویم. با تمام قوا در این دو رویداد حساس شرکت خواهیم کرد و تمام توانمان را به کار می‌گیریم تا باز هم سربلند شویم.

حساسیت رقابت‌های قهرمانی آسیا بیش از همیشه افزایش یافته است. تا چه اندازه موفقیت در این رویداد در ارتقای ملی‌پوشان کشورمان در رنکینگ جهانی نقش دارد؟

بله همینطور است. از زمانی که کاراته به جمع رشته‌های المپیکی اضافه شد، رنکینگ جهانی کاراته‌کاران نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. از یک سو حضور در قهرمانی آسیا مهم است چراکه نتایج ملی‌پوشان قطعاً در رنکینگ جهانی آن‌ها تأثیرگذار خواهد بود. از طرف دیگر بازی‌های آسیایی نیز که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود، اهمیت ویژه‌ای برای ورزش ایران دارد و در جاکارتا نیز باید قدرتمان را نشان دهیم. همچنین شهریور ماه نیز در لیگ جهانی آلمان شرکت می‌کنیم. ماحصل تمام زحمتمان را باید در رقابت‌های قهرمانی جهان که آبان ماه در اسپانیا برگزار می‌شود بگیریم، رقابتی مهم و سرنوشت‌ساز که تیم ملی ایران باید از عنوان قهرمانی دوره گذشته خود دفاع کند. در بازی‌های آسیایی جاکارتا قطعاً در هر چهار وزن مدعی کسب مدال هستیم و باید تلاش کنیم که رنگ این مدال‌ها طلا باشد.

درخشش تیم ملی کاراته ایران در لیگ جهانی (کاراته وان) ترکیه نیز بازتاب گسترده‌ای داشت. چطور به این موفقیت دست یافتید؟

تمامی قدرت‌های اصلی کاراته جهان در این رقابت حضور داشتند. علاوه بر ژاپنی که خود را بی‌رقیب می‌داند، ترکیه نیز یکی از مدعیان به شمار می‌رفت و حتی در چند دوره لیگ جهانی نیز قهرمان شده است. خوشبختانه طبق برنامه پیش رفتیم و با آمادگی خوب ملی پوشان موفق به کسب عنوان قهرمانی این دوره از رقابت‌های کاراته وان شدیم. از این موفقیت خوشحال بودیم و مدال‌هایمان را که گرفتیم همه چی برایمان تمام شد چراکه ما هدف‌های بسیار بزرگ‌تری داریم و باید به آن‌ها برسیم. هدف اصلی ما درخشش در المپیک است. حضور در رقابت‌های مختلف و موفقیت در آن‌ها همچون حلقه‌های یک زنجیر به هم متصل هستند. امیدواریم که مسیر موفقیت را یکی پس از دیگری پشت سر بگذاریم و به هدف بزرگ‌ترمان برسیم.

کادر فنی در این موفقیت‌ها چه نقشی داشته است؟

موفقیت در یک مجموعه حاصل کار همه نفرات و افراد است. همه ارکان این مجموعه در این نتایج دخیل هستند. از بالاترین فرد مجموعه یعنی رئیس فدراسیون، رئیس سازمان تیم‌های ملی، کادرفنی، ملی‌پوشان، جامعه کاراته و مربیان سازنده‌ای که بازیکنان مستعد را به تیم ملی تحویل داده‌اند، همگی سهم مهمی در این موفقیت‌ها دارند. خوشبختانه پکیج کاراته ایران کامل بود و هر کسی نقشش را در این موفقیت‌ها ایفا کرد. من هم به عنوان سرمربی کوچک‌ترین سهم را داشتم ولی بیشترین استفاده برای من بوده است. در حالی که بسیاری از دوستان در بیرون از گود و پشت پرده تلاش زیادی برای موفقیت تیم ملی کردند، اما گمنام هستند.

برنامه ویژه‌ای برای پشت سر گذاشتن رویداد‌های سخت پیش رو در نظر گرفته‌اید؟

به خاطر موفقیت در همین رویدادهاست که تیم را به دو بخش مجزا تقسیم کردیم؛ یکسری از ملی‌پوشان در قهرمانی آسیا و یکسری در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کنند. تلاشمان بر این است که فشار زیادی بر کاراته‌کاران نیاوریم تا آمادگی‌شان را حفظ کنند. خوشبختانه اردوهایمان به طور منظم برگزار می‌شود و در حال حاضر مرحله ششم را پشت سر می‌گذاریم. این مرحله از اردو‌ها هفته آینده پایان می‌یابد. امیدواریم طبق برنامه پیش برویم و بتوانیم عملکرد خوبی ارائه دهیم. مهم‌ترین نکته برای ما عملی کردن برنامه‌هایمان است که با حمایت خوب فدراسیون به این هدفمان رسیده‌ایم.

توقع‌تان از مسئولان ورزش کشور چیست؟

این توقع را از مسئولان وزارت ورزش و جوانان دارم که نگاه ویژه‌ای به کاراته داشته باشند. متأسفانه باید بگویم که تا امروز خبری از نگاه ویژه وزارت نسبت به کاراته نبوده است. این توقع ما و حتی جامعه ورزش ایران است. همانطور که می‌دانید کاراته یکی از ورزش‌های مدال‌آور محسوب می‌شود و این توانایی را دارد که مدال‌های بیشتری را هم کسب کند. معتقدم کاراته می‌تواند به اندازه کل کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ مدال‌آوری کند، اما به شرطی که مورد حمایت و پشتیبانی ویژه و درست قرار بگیرد. ورزشکارانمان باید با خیال راحت تمرین کنند و به مسیرشان ادامه دهند.

خبری از پاداش ویژه و پرداخت به موقع آن‌ها نشده است؟

پاداش ویژه‌ای برای ما در نظر گرفته نشده و همان پاداش مصوبی را که اعلام شده به ما می‌دهند. البته این پاداش مصوب را هم با تأخیر پرداخت می‌کنند؛ پاداش سال ۹۵ را همین چند هفته پیش در مراسم تجلیل از قهرمانان گرفتیم!

تبعیض‌ها و عملی نشدن وعده‌ها چه تأثیر منفی‌ای در روحیه ملی‌پوشان دارد؟‌

نمی‌توانیم بگوییم تبعیض‌ها و عملی نشدن به موقع وعده‌ها تأثیری در تیم و در ورزشکاران ندارد. برای همه ملی‌پوشان مهم است که مسئولان چه نگاهی به آن‌ها دارند. این انتظار را داریم که وزیر ورزش به عنوان پدر خانواده ورزش به همه فرزندانش به یک چشم نگاه کند. درست است که برخی از فرزندان برای پدر حکم سوگلی را دارند، اما توقعمان این است که اینگونه نباشد. اگر حمایت شویم، قطعاً آینده درخشانی در انتظار کاراته است و استمرار موفقیت‌ها نیازمند توجه بیشتر است.

المپیکی شدن کاراته چه تأثیری در رشد این رشته در ایران داشته است؟

متأسفانه حس المپیکی شدن در کاراته به وجود نیامده است. من به عنوان سرمربی و بازیکنان به عنوان ملی‌پوشان هیچ کدام پس از المپیکی شدن کاراته اتفاق خاصی را ندیدیم. هر تیمی برای رسیدن به موفقیت نیازمند امکاناتی است. من هم به عنوان سرمربی تیم ملی کاراته نیازمند امکانات و پشتیبانی خوب هستم. فدراسیون این کار را انجام می‌دهد، اما ملی‌پوشان باید بدون دغدغه شغلی، مالی و معیشتی تمام تمرکزشان را معطوف به تمرینات کنند. اینگونه است که بازیکنان می‌توانند با تمام قوا به میدان بروند. فدراسیون کاراته تمام تلاشش را می‌کند، اما در این مسیر سخت و طولانی نمی‌تواند همه مشکلات را به تنهایی برطرف کند. البته تا الان این کار را انجام داده ولی ادامه مسیر واقعاً سخت است. به همین خاطر است که انتظار داریم وزارت ورزش حامی کاراته باشد تا این رشته نیز بتواند به اهداف بزرگ خود برسد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار