با هرگونه نقض برجام به نحو مقتضی برخورد خواهد شد
کد خبر: 823730
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003SHy
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۱
کنفرانس خبری سخنگوی وزارت امور خارجه:
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اقدامات جدید کنگره آمریکا علیه ایران و برجام گفت: «طرح‌های کنگره را جدی نمی‌گیریم ا‌ما اگر جدی شوند، برخورد لازم را با آنها خواهیم داشت؛ ما بر سر منافع مردم و کشور سازش نخواهیم کرد.»
با هرگونه نقض برجام به نحو مقتضی برخورد خواهد شدبهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ابتدای کنفرانس خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره طرح نمایندگان کنگره آمریکا برای جلوگیری از فروش هواپیمای‌های بوئینگ به ایران گفت: «در یکسال گذشته لوایح زیادی در کنگره مطرح شده که هیچکدام قابلیت اجرایی ندارد. طرح ممنوعیت فروش هم تا تصویب نهایی زمان بر است. ما شرایط و روند را می‌سنجیم و هرگونه منافانی که با برجام داشته باشد به نحو مقتضی برخورد خواهد شد.»

اگرطرح‌های کنگره جدی شوند برخورد لازم را با آنها خواهیم داشت

وی در بخش دیگری از کنفرانس خبری هفتگی گفت: «لوایح کنگره آمریکا، ناشی از مشکلات و تحولات سیستم سیاسی داخلی آمریکا است. در یکسال گذشته پس از برجام حدود 60 لایحه و طرح بود که می‌توانستند در صورت نهایی شدن و طی مراحل قانونی به نوعی ناقض برجام باشند. اما تا طی شدن مراحل قانونی منتظریم؛ ما طرح و برنامه و گزینه‌های خود را داریم تا در زمان لازم اگر نیاز بود اقدامات متناسب را اجرا کنیم. این طرح‌های کنگره را جدی نمی‌گیریم ا‌ما اگر جدی شوند، برخورد لازم را با آنها خواهیم داشت؛ ما بر سر منافع مردم و کشور سازش نخواهیم کرد و اگر لازم باشد برای دفاع از این منافع بهای لازم را می پردازیم.»

جمهوری اسلامی برای هر وضعیتی در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ آماده است

وی درباره اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران گفت: «در مباحث انتخاباتی آمریکا، صحبت‌های زیادی درباره مسایل مختلف انجام شد، فقط درباره برجام نبود، بلکه در خصوص موضوعات مختلفی بود. باید صبر کرد، هنوز برای قضاوت زود است. آنچه پیدا است، ترامپ با نزدیک شدن به موعد ریاست جمهوری مواضعش طبق اصول و منافع امریکا می‌شود. به هر حال جمهوری اسلامی ایران برای هر وضعیتی آماده است و گزینه‌های خود را دارد و در وقت لازم اقدامات لازم را انجام می‌دهد. برجام توافقی چند جانبه است و به تایید سازمان ملل و شورای امنیت رسیده است و یک طرف نمی‌تواند آن را زیرپا بگذارد. هنوز نمی‌توانیم جمع بندی خاصی داشته باشیم، ما صبور و منتظریم، تا تیم ترامپ را ببینیم و تصمیمات مقتضی را بگیریم.»

عربستان اقداماتش در سازمان همکاری اسلامی را تشدید کرده است

بهرامی تأکید کرد که در چند هفته گذشته اقدامات ضدایرانی عربستان در سازمان همکاری اسلامی افزایش یافته و گفت: «در سازمان همکاری اسلامی شاهد اتفاقات متعدد هستیم همچنین طی چند هفته گذشته عربستان و متحدانش تلاش‌ها و اقدامات خود را تشدید کرده‌اند. این مساله ناشی از مشکلات داخلی و خارجی عربستان است و تلاش دارد با طرح مساله ایران این طرف‌ها را کنار خود گرد آورد، اما راه به جایی نخواهد برد و نمی تواند در درازمدت برای سایر کشورهای عربی تعیین تکلیف کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «ما روابط خوبی با کشورهای عربی و منطقه داریم و در تماس‌ها با ما می‌گویند که شدیدا تحت فشار عربستان هستند. امیدوارم سازمان همکاری اسلامی به ماهیت اصلی خود برگردد و به نقش اساسی خود توجه کند. ریاض باید با دقت کافی به این موضوع توجه کند و پاسخگوی اقدامات خود باشد.»

کمیسیون اقتصادی فرانسه و ایران پس از 20 سال دوباره فعال می‌شود

بهرامی بر تداوم گفتگوها با اروپایی‌ها به منظور افزایش همکاری‌ها تأکید کرده و گفت: «رایزنی‌های ما با اروپا ادامه دارد. امیدواریم بتوانیم تفاوت دیدگاه‌ها را کاهش دهیم و زمینه‌ای مناسب‌تر را برای بهبود روابط تدارک ببینیم. خوشبین هستیم که بتوانیم به طور دوجانبه با کشورهای اروپایی روابط اقتصادی و سیاسی خود را گسترش دهیم. در سفر هفته گذشته آقای تخت روانچی به پاریس، توافق شد که در نیمه ژانویه و پس از 20 سال، (فعالیت) کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و فرانسه را در تهران از سر بگیریم. امیدواریم کمیسیون‌های مشترک اقتصادی را با کشورهای اروپایی دوباره از سر بگیریم و برقرار کنیم.»

عربستان فکر می‌کرد طی یک هفته در یمن به پیروزی‌های بزرگی می‌رسد

قاسمی درباره درباره اتهامات یازده کشور عربی علیه ایران گفت: «عربستان مبتکر این نوع سناریوها است و برخی از کشورها با عربستان همراهی می‌کنند، البته برخی از آن‌ها به‌طور جد چنین رویکردی ندارند و ما بین آنها تمایز قائل هستیم. اما این رفتار پذیرفته شده نیست و نوعی فرافکنی و کارشکنی توسط عربستان برای پوشش بر مشکلات و بحران‌هایش از جمله در یمن است. عربستان فکر می‌کرد طی یک هفته در یمن به پیروزی‌های بزرگتری برسد، در حالی که هم‌اکنون علاوه بر هزینه‌های مالی متحمل هزینه‌های معنوی شده است. عربستان تصور و تخیل بی‌ربطی دارد مبنی بر اینکه با داشتن دشمنی با کشوری مثل ایران می‌تواند بر مشکلات خود فائق آید و شاید تصور می‌کند در دوران انتقال در آمریکا، با این تقلاها بتواند منافعی را برای خود کسب کند. این رویکرد نشان از کم‌دانی و نادانی عربستان و عدم شناخت جایگاه و سابقه ایران و ملت ایران است. البته ما از کشوری که بانی تروریسم و منبع و صادرکننده تروریسم است انتظار نداریم که بتواند در این برهه یک تفکر عاقلانه‌ای داشته باشد.»

تا زمانی که دیگران به برجام پایبند باشند ما هم پایبندیم

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه به موضوع آب‌سنگین مازاد ایران پرداخت و گفت: «موضوع آب سنگین یک بحث فنی است و ما به تعهدات خودمان در برجام متعهد خواهیم بود. ما به دلایل فکری و عقیدتی خود تلاش داریم تعهدات خود را تا جایی که دیگران رعایت کنند، انجام دهیم. برجام یک تعهد چندجانبه است که در زمان خود نقشش را ایفا کرد، تا زمانی که دیگران پایبند باشند، ماهم پایبندیم.»

مراسم اربعین امسال بدون مشکل اساسی انجام شد

قاسمی در ادامه به برگزاری مراسم اربعین حسینی و اعزام زائران ایرانی به عراق پرداخته و گفت: «امسال با تمهیدات زیادی که از ماه‌های پیش در سطح کلان کشور داشتیم به لطف خدا توانستیم حرکت زوار به سوی عتبات را بهبود بخشیم. تا جایی که شاهد بودم همه ارگان‌ها تلاش‌های خود را انجام دادند. تاکید می‌کنم که مراسم اربعین امسال بدون مشکل اساسی انجام شد، همه چیز در روال مطلوب خود طی شد.»

وی افزود: «ما از همکاری خوب دولت عراق بهره‌مند بودیم. من سپاس مردم ایران را از مردم عراق و نیروهای امنیتی و پلیس عراق اعلام می‌کنم. برخی مشکلات پیش آمده هم ناشی از برخی هموطنانِ مشتاقِ زیارت بود که کمی با عجله عمل کرده و دستورالعمل‌های اعلامی را اجرا نکردند و سختی‌هایی برای مردم به وجود آمد.»

قاسمی درباره احتمال لغو روادید بین ایران و عراق نیز گفت: «موضوع با طرف عراقی مطرح شده و رایزنی‌هایی صورت گرفته است. امیدوارم چنین اتفاقی در خصوص عراق و دیگر کشورها هم رخ دهد.»

بحث راهپیمایی اربعین جدای از بحث کعبه و خانه خدا است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به ادعاهای برخی مقامات عربستانی مبنی بر اینکه ایران سعی دارد مراسم اربعین را جایگزین مراسم حج کند، گفت: «عربستان حرف‌های بی‌ربطی زده، می‌زند و خواهد زد. بحث راهپیمایی اربعین جدای از بحث کعبه و خانه خدا است. ارتباط دادن این دو موضوع و سوءاستفاده از آیین‌های مذهبی در هر جایی امری اشتباه، بیهوده و بی‌ثمر است. نه ما، بلکه دیگران هم به سخنان عربستان توجهی نمی‌کنند.»

«اما آنکه مقصر است که چرا آن فاجعه عظیم در منا رخ داد و مسلمانان عزیز از سراسر جهان به شهادت رسیدند دولت عربستان بود. دولت عربستان بود که مانع از حج هم‌میهنان ما شد.»

قاسمی ضمن تأکید بر علاقه ایران برای روابط بهتر با مصر گفت: «ما علاقه‌مندیم بین کشورهای جهان اسلام اخوت برقرار شود. مصر کشور مهمی در جهان اسلام است. ما همواره علاقه‌مند بوده‌ایم که در یک وضعیت مطلوب‌تری با کشور و مردم مصر روابط داشته باشیم و بتوانیم از ظرفیت‌های دو کشور استفاده بهینه را داشته باشیم. در برخی مسایل منطقه مواضع مشترکی داریم اما در خصوص مسایل دوجانبه موضوعاتی وجود دارد و پیش از سخن گفتن از نردیکی روابط باید این مسائل حل شوند.»

رایزنی‌ها با برخی کشورها برای لغو روادید ادامه دارد

قاسمی در ادامه به گزارش‌های نادرست درباره مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی درباره لغو روادید اشاره کرده و گفت: «یکی از شعارهای آقای روحانی و جناب آقای ظریف که دستورالعمل وزارت امور خارجه است، افزایش جایگاه منزلت پاسپورت ایرانی است. بحث تفاهمات و توافقات برای لغو روادید، کاری دو سویه است و دو طرف باید براساس ملاحظات بسیار، آن را انجام دهند و به همین خاطر کمی زمان‌بر و طولانی‌مدت می‌شود. این توافقات می‌تواند موجب بهبود روابط بازرگانی، گردشگری و روابط دو ملت شود، تاکنون برخی تفاهمات به منصه ظهور رسیده و اثرات مثبت خود را نشان داده است.»

«این رایزنی‌ها با برخی کشورها ادامه دارد. ما مدتی پیش گامی مهم برداشتیم و اعلام کردیم که برای بسیاری از کشورها در مبادی ورودی کشور ویزای سه ماهه صادر می‌کنیم و کارهای آن (برای تهیه مقدمات) در حال انجام هست. خبر روز گذشته (مبنی بر لغو روادید با 78 کشور) موهوم و جعلی بود و به دنبال منبع و انگیزه این خبرسازی هستیم؛ ولی نهایتا ما برای ایجاد فضای بهتری برای تماس ایرانی‌ها با خارج تا آنجا که توانستیم و بتوانیم تلاش می‌کنیم. این یک موضوع دوجانبه و دوسویه است به غیر از تمایل، نیازمند تدارک ابزار و زیرساخت‌هایی است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان نشست خبری هفتگی به روابط بین ایران و عراق پرداخته و گفت: «روابط ما با عراق خوب است و رایزنی‌های اقتصادی ادامه دارد، همچنین در بخش‌های مستشاری نظامی و موضوع موصل در حال رایزنی، گفتگو و همکاری هستیم.»

«ما موضوعات و مسایل زیادی در دستور کارمان داریم، از مسایل مرزی تا همکاری سیاسی. دو کشور همسایه همیشه و همواره موضوعات مختلفی برای مطرح کردن دارند.»


منبع: تسنيم
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
عطا غلامی معلم بازنشسته ازشیراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
0
0
عربستان مثل مورچه بالداراست بال گشودنش نشانه زوالش است ان شا الله
عبدالعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
0
0
آخه دولت تا کی میخواد خودش و به خواب بزنه
که برجام لغو نشده ، چرا ملت را تحمیق میکنید ، چرا به شعور ملت توهین میکنید .
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار