فرستادگان مرسي در تهران به دنبال احياي راه حل ديپلماتيك در سوريه
کد خبر: 523412
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002CA8
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۶:۰۰
گروه تماس چهار جانبه فعال مي‌شود
در حالي كه سخنان روز شنبه رئيس‌جمهور امريكا در مورد روشن نبودن ابعاد استفاده از سلاح شيميايي در سوريه و دورنماي غير واضح دخالت نظامي غرب در اين كشور، خط افراطي كشورهاي عربي خواستار سرنگوني بشار اسد را نااميد كرد، روز يك‌شنبه مشخص شد كه جريان عقل‌گراتر جهان عرب با محوريت مصري‌ها رايزني‌هايي را با ايران شروع كرده است تا گروه تماس چهار جانبه سابق يعني ايران، مصر، عربستان و تركيه را فعال سازد و مسير ديپلماتيك براي حل بحران كنوني سوريه را پيگيري كند.
محمد مرسي، رئيس‌جمهور مصر كه به رغم انبوه مشكلات داخلي ‌در عرصه سياست خارجي در حال نمايش نقشي مؤثر و در عين حال متعادل از مصر است، به دخالت نظامي در سوريه اعتقاد ندارد و راه پايان خونريزي در اين كشور را همكاري كشورهاي بزرگ اسلامي مي‌داند. در همين راستا روز گذشته وزارت خارجه ايران خبري را منتشر كرد كه نشان مي‏داد هيئتي متشكل از «عصام الحداد»، معاون مرسي در امور بين‌الملل و همچنين «محمد رفاعه الطهطاوي» و «سعد شيخه نايب» از اعضاي دفتر رياست جمهوري مصر براي ديداري دو روزه به تهران آمده‌اند و در مدت اقامت خود با «محمود احمدي‌نژاد» رئيس‌جمهور، «سعيد جليلي» دبير شوراي عالي امنيت ملي، «علي اكبر صالحي» وزير امور خارجه و «علي اكبر ولايتي» مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري ديدار و تبادل نظر كردند. بر اساس اين گزارش در اين ديدارها بر ضرورت اتخاذ برنامه اجرايي با هدف عملياتي كردن طرح رئيس‌جمهوري مصر در بحران سوريه از طريق راهكار سياسي قابل قبولي كه به رفع خشونت‌ها و آشتي ملي با مشاركت آحاد ملت سوريه كمك كند، توافق شد و در پايان طرفين بر ضرورت گسترش و تعميق مناسبات دوجانبه در تمامي ابعاد تأكيد كردند.»
تأييد سفر از سوي قاهره
طرف مصري هم با صدور بيانيه‌اي اين سفر را تأييد كرد و دفتر رياست جمهوري مصر در بيانيه‌اي اعلام كرد كه سفر فرستاده‌هاي رئيس‌جمهور به تهران براي فعال‌سازي كميته چهارجانبه بحران سوريه صورت گرفته است. به گزارش پايگاه اليوم السابع، در بيانيه رياست جمهوري مصر آمده است كه «عصام الحداد» معاون «محمد مرسي» در امور روابط خارجي و همكاري بين‌المللي و «محمد الطهطاوي» رئيس دفتر مرسي به تهران سفر كرده‌اند تا با مسئولان ايراني ديدار و درباره راهكارهاي فعال‌سازي كميته چهارجانبه حل بحران سوريه متشكل از عربستان، تركيه، مصر و ايران گفت‌وگو كنند. در اين بيانيه آمده است كه الحداد و الطهطاوي در سفر كوتاه خود به تهران و ديدار با مقامات ايراني درباره طرح مصر در خصوص حل‌وفصل سياسي بحران سوريه و توقف ريخته شدن خون سوري‌ها رايزني خواهند كرد.
عصام الحداد كه معاون مرسي در امور روابط خارجي و همكاري‏هاي بين‌المللي است بعد از بازگشت از ايران شب شنبه در گفت‌وگويي با شبكه«سي بي‌اس» تأكيد كرد كه راه‌حل نظامي براي حل بحران سوريه هرگز سودي ندارد و افزود: مصر پرونده بحران سوريه را با دقت و درايت بالا و همچنين گفت‌وگو با ايران در خصوص اوضاع سوريه را مديريت مي‌كند. معاون رئيس‌جمهور مصر در مورد چگونگي روابط مصر و ايران تصريح كرد، روابط قاهره و تهران بسيار حساس بوده و بايد با عقلانيت آن را مديريت كرد و اقدام در اين باره به مصر بستگي دارد. عصام الحداد همچنين در پاسخ به انتقادات سلفي‌هاي مصر از ورود گردشگران ايراني به اين كشور گفت: آيا بحران كنوني در اين قضيه در مورد ورود شيعيان به مصر است يا روابط دو كشور ايران و مصر؟ و ادامه داد بايد در اين دو قضيه فرق گذاشته شود. وي با بيان اينكه در تمامي كشورها از جمله عربستان، امارات و كشورهاي حوزه خليج فارس شيعيان زندگي مي‌كنند، افزود: اين افراد بايد وارد مصر شده و براساس فرقه‌گرايي نبايد به آنها نگريست. معاون امور روابط خارجي و همكاري‌هاي بين‌الملل رئيس‌جمهور مصر همچنين تأكيد كرد: اتخاذ تصميم براي ايجاد روابط بين مصر و ايران تصميمي از سوي مقامات مصري بوده و از خارج تأثير نمي‌پذيرد. الحداد همان كسي است كه چندي پيش مطبوعات عربي مدعي شده بودند الحداد با سردار قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس ايران ديدار داشته است كه الحداد ‏اين را تكذيب كرده بود.
پوتين: جنگ به مسكو هم برسد، اسد را تنها نمي‌گذارم
يك خبرنگار و تحليلگر مسائل سياسي از اردن عنوان داشته كه رئيس‌جمهوري روسيه در يك نشست خصوصي اعلام كرده حتي اگر جنگ به خيابان‌هاي مسكو بكشد از بشار اسد، همتاي سوري خود دست نمي‌كشد. «نادر مقابله»، تحليلگر مسائل سياسي و خبرنگار اردني و مدير سايت «اخبار كشور ما» كه روابط خوبي با مقام‌هاي روسيه دارد، همچنين به تأييد اين موضوع پرداخت كه ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه درخواست امريكا را مبني بر برگزاري يك نشست فوري ميان دو طرف رد كرده چراكه براي پرداختن به اوضاع سوريه عجله‌اي ندارد. اين تحليلگر اردني همچنين تأكيد كرد كه بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه برنامه‌اي براي حذف مخالفان مسلح در حمص آماده كرده و هيچ‌گاه اجازه نخواهد داد تا سناريوي ليبي با ايجاد يك منطقه حائل در سوريه نيز تكرار شود.
آلمان: مدرك داريد، به ما هم بدهيد
به رغم ادعاهاي مكرر مقام‌هاي امريكايي و انگليسي مبني بر استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در سوريه و وجود اسناد و مدارك موثق در اين خصوص، وزير خارجه آلمان اعلام كرد كه كشورش هيچ اسناد يا مدارك خاصي در خصوص استفاده از اين سلاح‌ها در سوريه ندارد. گوئيدو وستروله، وزير خارجه آلمان در گفت‌وگو با جمعي از خبرنگاران اعلام كرد: آلمان تاكنون هيچ گونه اسناد يا اطلاعات خاصي درباره استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در سوريه ندارد. وي با تأكيد بر اينكه استفاده از سلاح شيميايي در سوريه براي آلمان خط قرمز به شمار مي‌رود، افزود: ما از كساني كه تأكيد دارند اطلاعاتي در اين رابطه در اختيار دارند مي‌خواهيم كه هم‌پيمانان و شركاي خود را در جريان قرار دهند.
طرح جديد رئيس مستعفي
معاذ الخطيب، رئيس مستعفي ائتلاف مخالفان سوريه در بيانيه‌اي كه روز شنبه در صفحه رسمي اين ائتلاف در شبكه اجتماعي فيس‌بوك منتشر شد از طرحي جديد براي حل بحران سوريه صحبت كرد ولي به جزئيات طرح جديد خود هيچ اشاره‌اي نكرد. به گزارش روزنامه اماراتي الاتحاد، الخطيب ادامه داد: در حال كار روي طرحي هستم كه مي‌تواند به خونريزي‌ها و كشتارها در سوريه پايان دهد و در اين خصوص با شماري از نهادهاي نظامي مشورت كرده‌ام. من با تعداد زيادي از شخصيت‌هاي سياسي در سوريه ديدار كردم اما با هيچ‌يك از آنها در خصوص مسئله خاصي به توافق نرسيديم و به هيچ كس درباره باقي ماندن بشار اسد تا زمان مشخصي وعده‌اي نداديم، هر وقت كه اين اقدام را انجام دهم آن را اعلام خواهم كرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار