اروپا تحريم نفتي معارضان سوريه را لغو كرد
کد خبر: 522538
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002Bw2
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۰
در نشست وزراي خارجه اتحاديه اروپا كه در لوكزامبورگ برگزار شد، حاضران با كاهش تحريم‌هاي نفتي سوريه و خريد نفت خام از مخالفان سوريه با هدف حمايت مالي بيشتر از آنها جهت براندازي نظام حاكم در سوريه، موافقت كردند. همچنين وزراي خارجه اتحاديه اروپا تصميم گرفتند نفت توليد شده در سوريه را از اين كشور خارج و به جاي آن تجهيزات مورد استفاده در بخش‌هاي نفت و گاز به سوريه صادر كنند. بر اساس اين تصميم، اتحاديه اروپا در بخش‌هاي نفت و گاز سوريه نيز سرمايه‌گذاري‌هايي خواهد كرد و واردكنندگان اروپايي مي‌توانند در صورتي كه گروه‌هاي مخالف دولت راضي باشند، از سوريه نفت خريداري كنند. وزارت خارجه روسيه با صدور بيانيه‌اي در واكنش به اين تصميم مقامات اتحاديه اروپا به اين اتحاديه نسبت به پيامدهاي خريد نفت از مخالفان سوريه هشدار داد و اعلام كرد اين اقدام، غيرسازنده و مخالف با قوانين بين‌المللي است. از طرف ديگر، اسامه القاضي، عضو ارشد شوراي ملي مخالفان سوريه تأكيد كرد كه به دليل نبود قدرت اجرايي در ميان معارضان آنها دست كم تا يك ماه ديگر نخواهند توانست فروش نفت را آغاز كنند. القاضي رئيس گروه اقتصادي وابسته به شوراي ملي مخالفان گفت: با وجود موافقت اتحاديه اروپا با خريد نفت از معارضان به نظر مي‌رسد كه در حال حاضر بدون دولت موقت نمي‌توان در اين زمينه اقدامي انجام داد. 

هشدار مسكو درباره لغو تحريم تسليحاتي
پيش‌بيني مي‌شود كه مسئله لغو ممنوعيت تسليحاتي معارضان سوريه از سوي اتحاديه اروپا نيز كه ماه مه آتي به پايان مي‌رسد، در نشست آتي وزيران خارجه اين اتحاديه در لوكزامبورگ مطرح شود؛ موضوعي كه انگليس و فرانسه از آن حمايت مي‌كنند ولي آلمان با آن مخالف است. سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه هم ديروز در واكنش به بحث‌هايي كه درباره لغو تحريم تسليحاتي معارضان در داخل اتحاديه اروپا مطرح است واكنش نشان داد و هشدار داد: اميدوارم اتحاديه اروپا اين قانون را لغو نكند، چراكه اين اقدام با تعهدات اتحاديه اروپا در سطح بين‌المللي تناقض دارد.
اروپا قبلاً تحريم تسليحاتي عليه معارضان سوري اعمال كرده كه تا اواخر ارديبهشت مدت آن تمام مي‌شود و اروپايي‌ها بايد درباره لغو يا تمديد آن تصميم‌گيري كنند. گيدو وستروله وزير امور خارجه آلمان روز دوشنبه هنگام ورود به لوكزامبورگ براي شركت در نشست وزراي خارجه اتحاديه اروپا گفت: آلمان با رفع تحريم نفت سوريه به منظور خريد نفت از معارضين سوري موافق است، اما همچنان بر ممنوعيت ارسال مستقيم سلاح براي آنان تأكيد دارد. 

تل آويو از سلفي‌ها نگران است
رئيس ستاد مشترك ارتش رژيم صهيونيستي هشدار داده كه تلاش‌هاي عناصر افراطي براي براندازي حكومت سوريه و در دست گرفتن قدرت، منطقه و از جمله سرزمين‌هاي اشغالي را بي‌ثبات خواهد كرد.
بني گانتز، رئيس ستاد مشترك ارتش رژيم اسرائيل روز دوشنبه دوم ارديبهشت طي سخنراني خود در موسسه مطالعات امنيت ملي، يكي از انديشكده‌هاي رژيم تل‌آويو گفت كه با سقوط دولت اسد و افتادن قدرت به دست عناصر جهادي، ممكن است خاورميانه «ثبات خود را از دست بدهد.»
وي با اشاره به بحث‌هاي موجود بين برخي از ناظران اسرائيلي كه از سوريه به عنوان افغانستاني جديد ياد مي‌كنند، هشدار داد كه احتمال دارد سلاح‌هاي راهبردي در سوريه به دست افراد نادرست بيفتد. ديروز يك مقام اسرائيلي هم سخناني به زبان آورد كه نشان‌دهنده نگراني فزاينده تل‌آويو از وضعيت سوريه است. به گزارش بي‌بي‌سي، سرتيپ ايتاي برون فرمانده مركز تحقيقات در اداره ضد اطلاعات ارتش اسرائيل، گفته است كه بر اين باور است كه در «مواردي» نيروهاي دولت سوريه از گاز اعصاب از نوع سارين عليه مخالفان استفاده كرده‌اند. سرتيپ برون در نشستي خبري در بيت‌المقدس گفت: «حكومت سوريه در گذشته در مواردي از سلاح‌هاي شيميايي عليه شورشيان استفاده كرده است.» او گفت تصاوير قربانيان با دهان كف كرده و انقباض مردمك چشم و ساير عوارض مسموميت نشان مي‌دهد كه از سلاح‌هاي مرگبار شيميايي استفاده شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار