کد خبر: 1209909
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۰
فرصتی که به سادگی از دست رفت
آنچه باعث شد دست ایران در دوره قبل به جام قهرمانی نرسد، اشتباهات بچگانه ملی‌پوشان و رفتار غیرحرفه‌ای آن‌ها بود! تیم ایران که شروع خوبی در این رقابت‌ها داشت، بعد از ۱۵ سال پایش به نیمه‌نهایی رسیده بود، اما خیلی راحت این فرصت طلایی را از دست داد.
دنیا حیدری

جوان آنلاین: جام‌ملت‌های امارات بهترین فرصت برای طلسم‌شکنی و کسب چهارمین قهرمانی بود. سال ۲۰۱۹، مرحله مقدماتی جام‌ملت‌های آسیا با مرحله مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۸ یکی شده بود و همین مسئله باعث شد ایران صعودی آسان و بی‌دردسر را به جام ملت‌ها تجربه کند. تیم ملی ایران در مرحله گروهی این رقابت‌ها به همراه یمن، ویتنام و عراق در گروه D قرار داشت؛ گروهی آسان که مانند تورنمنتی تدارکاتی برای یاران کی‌روش بود. ایران کار خود را در این دوره با برتری ۵ بر یک مقابل یمن آغاز کرد و با پیروزی ۲ بر یک مقابل ویتنام ادامه داد، اما در مصاف آخر با عراق، موفق به هت‌تریک نشد و به تساوی بدون گل رضایت داد. پرواضح بود که کی‌روش و شاگردانش تا نیمه‌نهایی به حریف دست و پاگیری برنخواهند خورد. علاوه بر آن، هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا (۲۰۱۹) نخستین بار با ۲۴ تیم برگزار شد و این مسئله شانس ایران را برای کسب چهارمین قهرمانی در بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی قاره کهن و شکستن طلسمی که سن آن به ۴۳ رسیده بود، بیشتر از دوره‌های قبل کرده بود. تیم ملی فوتبال ایران که بدون باخت و گل خورده مرحله گروهی را پشت سر گذاشته بود، در یک‌هشتم نهایی برابر عمان صف‌آرایی کرد و این تیم را با حساب ۲ بر یک از سد راه برداشت تا در یک‌چهارم نهایی با چین روبه‌رو شود؛ تیمی که ۳ بر یک مقابل ایران تن به شکست داد تا یاران کی‌روش بدون حتی یک گل خورده به نیمه‌نهایی راه یابند؛ اتفاقی که امیدهارا برای کسب جام هفدهم از سوی ایران افزایش داد، اما در عین ناباوری، نیمه‌نهایی را ژاپن با برتری ۳ بر صفر به سود خود خاتمه داد تا ایران از صعود به فینال بازماند و حسرت بالا بردن جام این رقابت‌ها همچنان بر دلش باقی بماند. از سوی دیگر سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار در تاریخ جام ملت‌ها، مسابقه دوره رده‌بندی برگزار نشد تا بازی با ژاپن در نیمه‌نهایی آخرین مصاف شاگردان کی‌روش در هفدهمین دوره جام‌ملت‌های آسیا باشد؛ رقابت‌هایی که با پایان آن، کار کی‌روش با فوتبال ایران هم به پایان رسید.
اما آنچه باعث شد دست ایران در دوره قبل به جام قهرمانی نرسد، اشتباهات بچگانه ملی‌پوشان و رفتار غیرحرفه‌ای آن‌ها بود! تیم ایران که شروع خوبی در این رقابت‌ها داشت، بعد از ۱۵ سال پایش به نیمه‌نهایی رسیده بود، اما خیلی راحت این فرصت طلایی را از دست داد. در جریان بازی با ژاپن نیمه نخست بدون گل به پایان رسید و در نیمه دوم نیز بازی متعادل بود تا اینکه اشتباه مدافعان ایران، باعث باز شدن دروازه بیرانوند شد. مدافعان ایران با تصور اینکه داور بازی را متوقف کرده است به سوی او هجوم بردند و همین غفلت شرایط را برای گلزنی یویا اوزکو مهیا کرد. ۱۰ دقیقه بعد نیز بعد از برخورد توپ با دست پورعلی‌گنجی که به زمین افتاده بود، بار دیگر به داور که نقطه پنالتی را نشان داده بود، معترض شدند و همین اعتراض باعث شد او حاضر به بازبینی تصاویر ویدئویی نشود! در واقع تیم ملی فوتبال ایران برابر ژاپن به خود باخت نه حریف، آن هم درست زمانی که بهترین فرصت را برای بالا بردن جام قهرمانی داشت، اما رفتار غیرحرفه‌ای باعث شد با کسب عنوان سوم مشترک به ایران بازگردد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار