کد خبر: 1187387
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۰
وزیر انرژی عربستان گفت که این کشور برای ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای «صلح آمیز» خود تلاش می‌کند.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از ایرنا، «عبدالعزیز بن سلمان» امروز دوشنبه در حاشیه نشست عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین با اعلام حمایت مالی دو و نیم میلیون دلاری از طرح "پرتو امید" گفت: به تأثیر مثبت انرژی هسته‌ای و منافع اجتماعی و اقتصادی آن اعتقاد داریم. به همین دلیل، در عربستان برای ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز تلاش می‌کنیم.

وزیر انرژی عربستان افزود: برای بهره برداری از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز در زمینه‌های مختلف و با همکاری نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی و براساس بهترین اقدامات و تجربیات بین المللی در این باره، تلاش می‌کنیم.

عبدالعزیز بن سلمان تصریح کرد: از تجربیات و خدمات مشاوره ارائه شده از سوی آژانس در زمینه پیشرفت تأسیسات زیربنایی و نیروی انسانی در راستای طرح ملی عربستان برای استفاده از انرژی اتمی و بخش‌های مختلف آن از جمله طرح ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای در کشور، استفاده خواهیم کرد.

این مقام سعودی همچنین اظهار امیدواری کرد یک مرکز همکاری منطقه‌ای برای توسعه توانمندی‌های انسانی در زمینه‌های آمادگی و واکنش به حوادث اضطراری رادیولوژیکی و هسته‌ای و سایر جنبه‌های نظارتی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین المللی تأسیس شود.

عبدالعزیز بن سلمان در ادامه گفت: عربستان بر اهمیت تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی برای اجرای مفاد معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای که منجر به جهانی شدن آن می‌شود و همچنین بر اهمیت مقابله با انتشار هسته‌ای در خاورمیانه تأکید می‌کند و بر این باور است که این امر، مستلزم اجرای کامل قطعنامه شماره (۱۹۹۵) برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه است.

عربستان سعودی درصدد است برای تولید برق و نمک زدایی آب دریا با هدف رفع کمبود آب در این کشور از انرژی هسته‌ای استفاده کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار