کد خبر: 1156473
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004qqn
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۴
رئیس مرکز نشنال بوک تراست کشور هندوستان با هیئت همراه در نشست مشترک با علی رمضانی؛ سخنگو و قائم مقام سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصت‌های همکاری مشترک در حوزه صنعت نشر و تبادل‌های فرهنگی میان ایران و هندوستان را بررسی کردند.

به‌ گزارش جوان آنلاین به نقل از تسنیم، گویند ‏پراسادا شارما؛ رئیس مرکز نشنال بوک تراست کشور هندوستان با هیئت همراه در نشست مشترک با علی رمضانی؛ سخنگو و قائم مقام سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصت‌های همکاری مشترک در حوزه صنعت نشر و تبادل‌های فرهنگی میان ایران و هندوستان را بررسی کردند.

رمضانی در این نشست ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به رئیس نشنال بوک تراست کشور هندوستان عنوان کرد: هم‌اکنون نمایشگاه در مساحتی به بزرگی 125هزار متر مربع در بخش‌های مختلف مستقر شده است. به‌تازگی در نمایشگاه کتاب دهلی در هندوستان حضور داشتم و آنجا تفاهم‌نامه مشترک میان دو کشور منعقد شد. با توجه به استقبالی که در نمایشگاه دهلی دیدم مایل هستند که ایران نیز به‌عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب دهلی حاضر شود و همین‌جا این اعلام آمادگی را با شما مطرح می‌کنم.

وی در ادامه مطرح کرد: به نظرم لازم است علاوه بر حضور موثر در نمایشگاه‌های دو کشور تبادل فرهنگی بین ناشران ایران و هند اتفاق بیفتد و آثار ادبی ایران توسط ناشران هندی ترجمه شود و به‌صورت متقابل نیز شما آثار خود را برای ترجمه به زبان فارسی به ما معرفی کنید.

علی رمضانی ادامه داد: هم‌اکنون 2700 ناشر به‌صورت حضوری و مجازی با نمایشگاه کتاب همکاری دارند و این فرصت مناسبی است تا فعالان حوزه کتاب و نشر هندوستان آثار خود را به ناشران ایرانی معرفی کنند و تبادل میان آژانس‌های ادبی دو کشور شکل بگیرد.

استقبال مردم هند از آثار ادبی چشمگیر است

در این نشست گویند ‏پراسادا شارما با ابراز خوشحالی از حضور در نمایشگاه تهران و تشکر از دست‌اندرکاران حوزه کتاب و نشر ایران به حضور مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان نماینده صنعت کتاب ایران در نمایشگاه کتاب هند در دهلی اشاره و بیان کرد: شاهد بودید که چقدر استقبال مردم هند از آثار ادبی چشمگیر است. تمایل داریم برای حضور چشمگیر ناشران هند در تهران و به‌طور متقابل ناشران ایرانی در هند تفاهم‌نامه‌های همکاری امضا کنیم.

وی ادامه داد: متوجه شدم که مردم ایران به ادبیات هند علاقه دارند و کتاب‌ها و آثار ادبی هند را دنبال می‌کنند. علاقه دارم به طور قطعی حضور هند به‌عنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال آینده هماهنگ شود. تاکنون کشور هند چهار بار در نمایشگاه‌های کتاب تهران شرکت کرده است.

در پایان این نشست مهمانان هندی کتابی به رسم یادبود در رابطه با یکی از مبارزان کشور هندوستان به علی رمضانی؛ سخنگو و قائم مقام سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اهدا کردند.

پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار