فرهنگ کتاب و کتابخوانی یک فهم اجتماعی است
کد خبر: 1116588
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gTU
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۹
جهانگیر نصری اشرفی:
یک مردم‌شناس و پژوهشگر حوزه فرهنگ گفت: فرهنگ کتاب و کتابخوانی یک فهم اجتماعی است که نهاد‌های خاص از جمله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید آن را در جامعه پیش ببرند.

جهانگیر نصری‌اشرفی، مردم‌شناس و پژوهشگر عرصه موسیقی درباره چگونگی مساله‌مند کردن کتاب میان عامه مردم و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی گفت: به گمان من همه چیز از دبستان آغاز می‌شود؛ برای فراگیر شدن هر امری در جامعه از جمله فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید از دبستان‌ها شروع به برنامه‌ریزی کرد. متأسفانه در ایران، بچه‌ها هیچ برنامه‌ای جز خوب مشق نوشتن دریافت نمی‌کنند و اساسی‌ترین جا برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی همان مدرسه است.

وی افزود: عده‌ای اعتقاد دارند که از اینترنت و موبایل هم می‌شود کسب دانش کرد، اما سرانه مطالعه کشور ما با کشور‌های پیشرفته که در واقع مبدع این وسایل هستند قابل مقایسه است؟ کتاب و مطبوعات یکی از راه‌های ارتقا اندیشه عمومی است.

نویسنده کتاب «خنیا: بررسی موضوعات آئینی نمایشی و موسیقایی ایران» اضافه کرد: یک اتفاق مهم در کشور‌های در حال توسعه از جمله کشور ما تزریق پول غیرمتعارف است؛ وقتی این پول غیر متعارف وارد اقتصاد شود، زد و بند‌ها و فساد را به همراه دارد؛ در نتیجه افراد برای ارتقای خود دست به تقلب می‌زنند. اگر تقلب و سانسور وارد حوزه نشر، خصوصاً انتشارات دانشگاهی شود باید فاتحه آن کشور را خواند. ما در حوزه نشر نیازمند یک انقلاب هستیم تا صنعت نشر ما سلامت شود.

نویسنده کتاب «گوسان پارسی: بررسی نقل‌های موسیقایی ایران» مسئله آموزش خانواده‌ها در زمینه کتاب و کتابخوانی را نیز امری مهم خواند و گفت: خانواده‌های ایرانی هم به دلیل آموزش ندیدن والدین و هم به دلیل مشغله‌های اقتصادی، آرامش خاطر لازم را برای تربیت فرزندان خود در جهت فرهنگ کتابخوانی ندارند. در واقع فرهنگ کتاب و کتابخوانی یک فهم اجتماعی است که نهاد‌های خاص از جمله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید آن را در جامعه پیش ببرند.

جهانگیر نصری اشرفی یکی از چهره‌های شاخص مردم‌شناسی، قوم‌شناسی و دانشنامه‌نویسی میان اهالی فرهنگ ایران است. مجلداتی از پژوهش‌های او را انتشارات سوره مهر منتشر کرده که از میان آن‌ها می‌توان به «ققنوس: پیش‌خوانی‌ها، نوحه‌ها، گوشه‌ها و مرثیه‌ها در تعزیه‌ی نواحی ایران» و «گوسان پارسی: بررسی نقل‌های موسیقایی ایران» اشاره کرد.

«از آئین تا نمایش»، «فرهنگ شکار در مازندران»، «امیر پازواری از دیدگاه پژوهشگران و منتقدان»، «خنیا: بررسی موضوعات آئینی نمایشی و موسیقایی ایران»، «نمایش و موسیقی در ایران» و «بازی، متل و نمایش‌های مراسمی، آئینی، مذهبی» از دیگر پژوهش‌های منتشر شده این مردم شناس است.

همچنین «فرهنگ واژگان تبری: با همانند‌های مازندرانی، استاربادی، گیلی، قصرانی» و «وازیگاه (فرهنگ آئین، بازی، نمایش و سرگرمی‌های مردم ایران)» نیز از دیگر فرهنگنامه‌های تدوین و منتشر شده با سرپرستی نصری اشرفی است.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار