شناور شدن ساعات اداری تأثیری بر کاهش ترافیک نداشت/ مهار ترافیک با توسعه جهشی حمل و نقل عمومی
کد خبر: 1106468
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dqG
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۱
گزارش «جوان آنلاین» از ترافیک شدید تهران در هفته نخست سال تحصیلی
هفته اول مهرماه در حال سپری شدن است و از همین ابتدای کار، ترافیک سنگینی در سطح شهر دیده می‌شود. تا جایی که محمدرضا شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفته: «در سطح شهر ۱۵ درصد افزایش ترافیک داشته‌ایم.» همچنین ناصر امانی عضو شورای شهر تهران معتقد است که افزایش ساعت طرح ترافیک و شناور شدن ساعات اداری، هیچ تاثیری بر کاهش ترافیک در پایتخت نداشته است.
حسن فردی
سرویس جامعه جوان آنلاین: مهرماه از راه رسیده و به دلیل بازگشایی مدارس ترافیک افزایش پیدا کرده است. از ماه گذشته کارشناسان حمل و نقل و ترافیک هشدارهایی را در این باره مطرح کردند و طرح‌ها و برنامه‌هایی برای کاهش ترافیک نیز پیشنهاد دادند. در این میان رئیس پلیس راهور اعلام کرد که ۸ برابر ظرفیت معابر تهران خودرو وجود دارد و اجرای برنامه و تصمیم گیری‌ها باید آنقدر دقیق باشد که گره کور ترافیکی ایجاد نشود؛ پس از آن بود که طرح شناورسازی ساعت کاری ادارات در تهران برای ماه مهر تصویب شد و در همان روز یعنی ۱۳ شهریور، منصوری استاندار تهران اعلام کرد که با اجرای این تمهیدات تا حدود ۳۰ درصد از مشکل ترافیک رفع می شود البته اقدامات بلندمدت نیز همچون نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و توسعه حمل و نقل ریلی باید دنبال شود و سرعت بگیرد.
حالا هفته اول مهرماه در حال سپری شدن است و از همین ابتدای کار، ترافیک سنگینی در سطح شهر دیده می‌شود. تا جایی که محمدرضا شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفته: «در سطح شهر ۱۵ درصد افزایش ترافیک داشته‌ایم.» همچنین ناصر امانی عضو شورای شهر تهران معتقد است که افزایش ساعت طرح ترافیک و شناور شدن ساعات اداری، هیچ تاثیری بر کاهش ترافیک در پایتخت نداشته است.
 
از آنجایی که هفته اول مهرماه با تعطیلات یک خط در میان همراه بوده است پیش بینی می‌شود که برخی از دانش آموزان سر کلاس درس حاضر نشده‌اند و با این اوصاف در هفته آینده باید انتظار ترافیک سنگین تری را داشته باشیم. 
به گفته برخی از کارشناسان حمل و نقل و ترافیک، اصلی‌ترین راهکاری که برای حل معضل ترافیک وجود دارد، توجه ویژه و متمرکز به سیستم حمل و نقل عمومی است که باید آن را به صورت جهشی توسعه دهند و با ناوگان مناسب به مردم خدمات ارائه کنند. در این راستا مدیریت شهری پیش از شروع ماه مهر، وعده ورود اتوبوس هایی را به ناوگان حمل و نقل عمومی داده بود اما آنطور که به نظر می‌رسد این وعده به نتیجه نرسیده است. مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران در این باره گفت: «امیدوار بودیم برای ماه مهر تعدادی اتوبوس به ناوگان اضافه شود اما این مهم انجام نشد. تلاش‌های زیادی برای بهبود وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی شده اما آنچه دوست داشتیم نشد و هم سازنده‌ها باید اتوبوس بسازند.»
 
حالا به دلیل وعده‌هایی که بی‌عمل باقی مانده است مردم از ترافیک شدید ایجاد شده، سردرگم مانده‌اند و نمی‌دانند در ساعات اوج ترافیک از خودروی شخصی استفاده کنند و در ترافیک بمانند یا اینکه به سراغ وسایل حمل و نقل عمومی بروند که دیگر ظرفیت مسافر ندارد! 
آنطور که مشخص است با تکرار طرح‌های سطحی و پیش پا افتاده مثل شناور کردن ساعات کاری ادارات، مردم تا پایان سال تحصیلی با گره کور ترافیک دست و پنجه نرم می‌کنند و تا زمانی که راه حل اساسی برای کاهش ترافیک شهر پیش بینی و اجرا نشود این معضل ادامه دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار