شمخانی: برخی کشور‌های منطقه و فرامنطقه‌ای در حال انتقال تروریست‌های تکفیری به افغانستان هستند
کد خبر: 1090125
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Zaf
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که برخی کشور‌های منطقه و فرامنطقه‌ای در حال انتقال تروریست‌های تکفیری به افغانستان هستند.
علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (جمعه) در چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای در دوشنبه سخنرانی کرد.
شمخانی در ابتدای این سخنرانی از رئیس جمهور و همتای تاجیکستانی خود براب برگزاری چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای تشکر و قدردانی کرد.
وی در ادامه با تبیین شرایط منطقه به ویژه تحولات افغانستان در ۲۰ سال گذشته و با اشاره به شکست و فرار افتضاح آمیز آمریکا از افغانستان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان برقراری امنیت و صلح و ثبات در افغانستان بوده و آن را بستر مورد نیاز برای توسعه و رفاه مردم این کشور و نیز مردم منطقه می‌داند.
وی با اشاره به اینکه ایران در طول سال‌های متمادی میزبان نزدیک به پنج میلیون نفر از مردم شریف افغانستان بوده است، گفت: در غیاب کمک‌های موثر بین المللی و در شرایط تحریم‌های ظالمانه میزبانی از این تعداد مشکلات فراوانی را بر کشور ما تحمیل کرده است.
شمخانی خاطرنشان کرد: جمعیت اتباع افغانستان که به ایران آمده اند از جمعیت ۱۱۰ کشور در دنیا بیشتر است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان افزود: مقصر اصلی در وقوع دو فاجعه شامل بروز جنگ ۲۰ ساله در افغانستان و جنگ اوکراین سیاست‌های غلط و توسعه طلبانه آمریکا است.
وی گفت: آمریکا نه تنها باید دارایی‌های مردم افغانستان را آزاد کند، بلکه باید خسارت‌های مادی که در افغانستان به بار آورده را جبران کند.
شمخانی در ادامه گفت: ایران، امنیت در منطقه را امری به هم پیوسته می‌داند و معتقد است، امنیت، صلح و ثبات در افغانستان برای همه کشور‌های منطقه ضروری و لازم است.
وی تصریح کرد: کشور‌های منطقه باید با تمرکز بر عوامل امنیت آفرین، اقدامات بازدارنده مشترک برای جلوگیری از شکل گیری هسته‌های ناامنی و بی ثباتی را در دستورکار قرار دهند.
شمخانی، تروریسم و افراط گرایی را از عوامل مهم ناامنی در افغانستان ذکر کرد و گفت: متاسفانه شواهد و قرائن نگران کننده‌ای از حضور و دخالت برخی کشور‌های منطقه و فرامنطقه‌ای در انتقال و هدایت تروریست‌ها به افغانستان در دست داریم.
وی افزود: البته برای مقابله با این مشکل باید کشورها، به ویژه هیأت حاکمه افغانستان پاسخگوی مسؤولیت‌های خود باشند.
شمخانی گفت: احساس تبعیض و محرومیت از حقوق در ابعاد مختلف یکی از اصلی‌ترین زمینه‌هایی است که اجازه سوءاستفاده را به گروه‌های تروریستی می‌دهد و بایستی بستر‌های چنین بلایی را از بین برد.
دبیر شورای عالی امنیت کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امنیت و ثبات در افغانستان رابطه وثیقی با استقرار حاکمیت فراگیر دارد، تصریح کرد: اگر اقوام و گروه‌های این کشور خود را شریکی موثر در حاکمیت و اداره آن بدانند، حداقل بخشی از مشکلات این کشور التیام می‌یابد.
شمخانی با اشاره به تداوم دخالت‌های آمریکا در افغانستان گفت: اگر بخواهیم زمینه دخالت آمریکا در افغانستان را محدود کنیم باید با همکاری یکدیگر برای حل مشکلات مردم این کشور به ویژه مشکلات اقتصادی راه حل‌های مناسب را اتخاذ کنیم.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، تلاش همگانی برای مقابله با تروریسم و کمک به ایجاد سازوکاری برای بازگشت مهاجران افغانستانی به کشورشان را از دیگر راه‌های کمک به ایجاد ثبات در این کشور ذکر کرد
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار