اوضاع کنونی افغانستان سرنوشت دولت‌های وابسته و غیر مردمی است
کد خبر: 1062885
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SVJ
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح:
عده‌ای فکر می‌کنند که با اتکا به قدرت امریکا و تشکیل حکومتی وابسته و بدون اتکا به ملت و بدون توجه به رویکرد‌های درون منطقه می‌توانند شاهد ثبات و آرامش باشند، اما افغانستان نمونه روشنی است از سرانجامِ دولت وابسته‌ای که بدون اتکا به مردمش، با اعتماد به امریکا و با پشت کردن به تمامی همکاری‌ها و رویکرد‌های منطقه‌ای و همسایگان به این روز افتاد که ارتش و حاکمیتش را طی ۱۰ الی ۱۱ روز از دست داد.

عده‌ای فکر می‌کنند که با اتکا به قدرت امریکا و تشکیل حکومتی وابسته و بدون اتکا به ملت و بدون توجه به رویکرد‌های درون منطقه می‌توانند شاهد ثبات و آرامش باشند، اما افغانستان نمونه روشنی است از سرانجامِ دولت وابسته‌ای که بدون اتکا به مردمش، با اعتماد به امریکا و با پشت کردن به تمامی همکاری‌ها و رویکرد‌های منطقه‌ای و همسایگان به این روز افتاد که ارتش و حاکمیتش را طی ۱۰ الی ۱۱ روز از دست داد.
به گزارش سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح دیروز در آیین تکریم و معارفه رؤسای قدیم و جدید دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی اظهار داشت: طی پنج سال مسئولیت، سردار دکتر وحیدی توانست آنچه را که تحویل گرفته بود، با رشد و ارتقای کمی و کیفی به وضعیت امروز برساند و آن را تحویل پرچم‌دار بعدی یعنی سردار دکتر اسماعیل احمدی‌مقدم بدهد.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح اضافه کرد: با وجود تمام تلاش‌های مثمر ثمری که اتفاق افتاده است، همچنان راه ناپیموده زیادی در پیش روی این دانشگاه قرار دارد تا همه ارکان دانشگاه با مدیریت و ریاست جدید دانشگاه این مسیر تکاملی را طی کند. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در ادامه با بیان اینکه از جمله مسائل راهبردی دهه‌های اخیر ما نگاهی است که باید به وضعیت هرم قدرت در جهان داشته باشیم، گفت: در نزدیکی سی‌امین سالگرد حادثه بزرگ جهان یعنی فروپاشی شوروی هستیم؛ حادثه بزرگی که باعث شد تا امریکا احساس کند که می‌تواند جهانی تک‌قطبی را به رهبری خود رقم بزند؛ لذا جنگ‌ها، تهاجم‌ها و تجاوز‌های متعددی را به‌ویژه در منطقه جنوب غرب آسیا نسبت به عراق و افغانستان و همچنین با مباشرت همراهان و اذنابش در یمن، لبنان و بسیاری دیگر از مناطق در جنوب غرب آسیا به انجام رساند.
سردار باقری افزود: در ابتدای این دوره ۳۰ ساله، امریکا ادعای اداره جهان تک‌قطبی و نوین جهانی را داشت، اما اراده الهی بر خلاف این رویکرد تک‌قطبی بود و تلاش محور مقاومت و تلاش‌های تمامی قوای جهان اسلام، واقعیتی کاملاً بر خلاف آن را رقم زد و امروز که گرد هم آمده‌ایم، حوادث سال‌ها و به‌ویژه ماه‌های اخیر نشان‌دهنده شکست قطعی این راهبرد و افول این قدرتی است که فکر می‌کرد دوره طولانی از جهان تک‌قطبی را رهبری خواهد کرد. وی با بیان اینکه حادثه افغانستان باید درس عبرتی برای کشور‌های منطقه باشد، عنوان کرد: عده‌ای فکر می‌کنند که با اتکا به قدرت امریکا و تشکیل حکومتی وابسته و بدون اتکا به ملت و بدون توجه به رویکرد‌های درون منطقه می‌توانند شاهد ثبات و آرامش باشند؛ اما افغانستان نمونه روشنی است از سرانجامِ دولت وابسته‌ای که بدون اتکا به مردمش، با اعتماد به امریکا و با پشت کردن به تمامی همکاری‌ها و رویکرد‌های منطقه‌ای و همسایگان به این روز افتاد که ارتش و حاکمیتش را در طی ۱۰ الی ۱۱ روز از دست داد. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ادامه داد: فرار خفّت‌بار امریکایی‌ها نیز بیانگر همین است که چنین رویکرد‌هایی، پایانی این‌چنین خفت‌بار دارند و دور نیست که چنین سرنوشتی در بسیاری از کشور‌های وابسته اتفاق بیفتد.
سرلشکر باقری گفت: اتفاقات دیگری نیز وجود دارد که بیانگر این است که جهان تک‌قطبی شکل نگرفته و نخواهد گرفت، بلکه برعکس آن، تحولات نشان می‌دهد که جهانی چندقطبی را پیش رو خواهیم داشت. وی پیوستن ایران به پیمان شانگ‌های را واقعه‌ای مهم دانست و افزود: قدرتی که در این پیمان وجود دارد، نشان‌دهنده وجود قطب‌های دیگری است که به موازات افول قدرت امریکا در حال قدرت‌گیری مداوم در عرصه جهانی هستند. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تأکید کرد: با وجود کشور‌هایی همچون چین، هند، ایران و سایر کشور‌ها در توافقنامه شانگهای، اتفاقات بسیار خوبی رخ خواهد داد.
سردار باقری سپس با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی گفت: سردمداران رژیم صهیونیستی با غصب سرزمین فلسطین و اتکا به قدرت امریکا، فکر می‌کردند که می‌توانند در مسیر رو به رشد و قدرت‌گیری بیشتر حرکت کنند و دل خود را به ارتباط با چند کشور حقیر و مزدور در منطقه خوش کرده بودند؛ اما حوادث افغانستان و سایر حوادث در محور مقاومت و شکست‌های پی در پی این رژیم کودک‌کش نشان‌دهنده این است که آینده خوشی در انتظار این رژیم نیست. وی ادامه داد: در این ایام شاهد بودیم که مقامات رژیم صهیونیستی یکی پس از دیگری به امریکا رفتند و خواستار اتخاذ رویکرد جدی‌تری علیه ایران و محور مقاومت بودند، اما با این پاسخ روبه‌رو شدند که خودتان باید فکری برای خودتان کنید.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: مسئولان رژیم صهیونیستی هر از گاهی تهدیداتی را مطرح می‌کنند، اما خودشان به خوبی می‌دانند که هرگونه تعرض به سرزمین و منافع جمهوری اسلامی ایران با پاسخ قاطع و شکننده ایران روبه‌رو خواهد شد و در مقابل محور مقاومت و در محاصره گروه‌های مقاومت مانند حماس و جهاد، تاب ایستادگی ندارند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار