مشهد به‌زودی قرمز می‌شود
کد خبر: 1053702
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q7C
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۶
رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد:
رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد با بیان اینکه گونه هندی ویروس کرونا موسوم به دلتا در مشهد درحال انتشار است، گفت: سرعت انتشار این ویروس بسیار بالاست و بسیار سریع‌ فرد را بدحال می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت اخیرا گونه جدید ویروس کرونا موسوم به «دلتا» را مسری‌ترین گونه جهش یافته این ویروس معرفی کرده و از مردم خواسته که حتی در صورت تزریق واکسن نیز از ماسک استفاده کنند. در همین راستا درخصوص این گونه جدید ویروس کرونا با رزیتا خداشاهی، عضو هیأت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد گفت‌وگو کرده‌ایم.

رزیتا خداشاهی  در خصوص گونه جهش یافته کرونا موسوم به دلتا، اظهار کرد: گونه دلتا همان نوع هندی کرونا است که در ماه اخیر در هند گزارش شد. این نوع ویروس مرگ و میر، سرایت و انتقال بسیار بالایی دارد.

وی افزود: معمولا انتظار می‌رود در هر جای دنیا، وقتی ویروسی جهش پیدا کند به سراسر جهان منتشر شود. افراد روزانه به کشورهای مختلفی سفر می‌کنند. نوع هندی کرونا که موسوم به دلتاست، به کشورهای روسیه و انگلیس انتشار پیدا کرد. گونه پیدا شده در این کشورها بررسی شد و آنها متوجه شدند که این ویروس همان نوع هندی است.

عضو هیأت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه  متاسفانه ویروس هندی موسوم به دلتا در جنوب کشور ما نیز دیده شده است، عنوان کرد: از ماه گذشته که کشور ما از نظر شیوع ویروس کرونا قرمز اعلام و این نوع ویروس گزارش شد، در همان زمان هم انتظار می‌رفت که این ویروس به‌زودی در کل کشور منتشر شود.

خداشاهی خاطرنشان کرد: متاسفانه این ویروس در کل کشور ما منتشر شده و اخیرا اطراف تهران نیز قرمز اعلام شده است. بسیاری از شهرهای ایران نیز قرمز اعلام شدند. گونه غالب کرونا در کشور ما همان نوع هندی است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد با بیان اینکه گونه هندی ویروس کرونا موسوم به دلتا در مشهد درحال انتشار است، تاکید کرد: سرعت انتشار این ویروس بسیار بالاست. این نوع ویروس بسیار سریع‌تر فرد را بدحال می‌کند. علائم این نوع از ویروس کرونا همانند نوع‌های قبلی خود است. هر بیماری که ویروس جهش یافته هندی در او باشد می‌تواند حداقل  ۱۲ نفر را بیمار کند.

خداشاهی با اشاره به اینکه اگر در یک محیط تنها یک نفر دارای ویروس جهش یافته کرونای هندی حضور داشته باشد می‌تواند همه افراد حاضر در آن محیط را بیمار کند، گفت: این ویروس جهش‌یافته همانند نوع‌های قبلی خود نیست و سرایت بسیار قوی‌تری دارد. این ویروس جهش‌یافته کرونای هندی موسوم به دلتا حدود یک ماهی است که در جنوب کشور ما انتشار یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ویروس جهش یافته کرونای هندی به اطراف تهران رسیده است، اظهار کرد: به زودی تهران قرمز خواهد شد. وقتی شهرهای اطراف مشهد قرمز شود و این ویروس سرایت پیدا کند، به‌تبع مشهد نیز قرمز می‌شود و  با توجه به قدرت سرایت آن، ویروس به‌سرعت انتشار پیدا خواهد کرد.

عضو هیأت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  خاطرنشان کرد: مردم از کرونا خسته شده‌ و کاملا حق دارند. متاسفانه تا واکسیناسیون عمومی صورت نگیرد، باید همه پروتکل‌ها رعایت شود. تنها کشورهایی می‎‌توانند با آرامش از بحران کرونا عبور کنند که واکسیناسیون عمومی آنان انجام شده باشد. واکسیناسیون عمومی به این معناست که حدود ۷۵ درصد مردم واکسینه شوند.

خداشاهی ادامه داد: من نمی‌خواهم بگویم که واکسن اثر  ۱۰۰ درصد موثر بر عدم ابتلا به ویروس جهش‌یافته نوع دلتا دارد اما حداقل اگر واکسیناسیون عمومی انجام شود، افراد کمتری بستری و بدحال خواهند شد. این مسئله بسیار مهم است. واکسیناسیون عمومی از این منظر  بسیار بااهمیت است. اینطور نیست که اگر کسی واکسن بزند به کرونا مبتلا نخواهد شد بلکه، اگر مبتلا به کرونا شود نوع شدید آن که منجر به بدحالی، بستری آی‌سیو و یا مرگ می‌شود، در وی ایجاد نخواهد شد. تا زمانی که در کشور ما واکسیناسیون عمومی انجام نشود، متاسفانه مردم در معرض خطر هر نوع و گونه‌ای از ویروس کرونا خواهند بود.

 

منبع :ایسنا

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی