فکر نمی‌کردم شوت پری پتی گل شود
کد خبر: 1046205
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OAH
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۱
بررسی چگونگی کسب اولین قهرمانی شهرداری گرگان در لیگ بسکتبال در گفت‌وگوی «جوان» با مهران شاهین طبع سرمربی این تیم
کیفیت تیم‌های حاضر نسبت به دوره‌های گذشته بهتر شده بود. به همین خاطر در دور مقدماتی هم بازی‌های خوب می‌دیدیم. به هر حال بحث کرونا باعث محدود شدن تعداد مسابقات شد. اگر بحث برگزاری لیگ به صورت متمرکز و کرونا نبود کیفیت بازی‌ها بهتر از این هم می‌شد
شیوا نوروزی

سرویس ورزش جوان آنلاین: لیگ برتر بسکتبال از جمله مسابقاتی بود که به دلیل شیوع کرونا به‌ناچار به صورت متمرکز و به میزبانی تهران برگزار شد. تمامی تیم‌های حاضر اردوهایشان را در پایتخت برگزار کردند. بعد از پشت سر گذاشتن مرحله مقدماتی مدعیان در پلی‌آف آن‌قدر جنگیدند تا در نهایت مهرام و شهرداری گرگان به فینال رسیدند. حاصل جنگ این دو تیم مدعی چیزی نبود جز قهرمانی شهرداری؛ تیمی از خطه شمال کشور با هزاران هوادار متعصب و عشق بسکتبال، هوادارانی که قبل از کرونا هرگز تیمشان را در هیچ مسابقه‌ای تنها نمی‌گذاشتند. گرگانی‌ها در سال ۱۴۰۰ سرانجام به آرزوی دیرینه خود رسیدند. تیم بدون باخت مرحله مقدماتی با درخشش بازیکنانش و هدایت خوب کادرفنی حریفان را یک به یک از پیش رو برداشت. با اینکه همه بازی‌ها پشت در‌های بسته برگزار شد، ولی هواداران گرگانی در مراسم استقبال از تیم‌شان حسابی دلی از عزا درآوردند. مهران شاهین‌طبع بعد از دو فصل حضور روی نیمکت شهرداری یک جام قهرمانی دیگر به افتخاراتش اضافه کرد. به بهانه اولین قهرمانی گرگانی‌ها در لیگ پای صحبت‌های سرمربی شهرداری و تیم ملی نشستیم.

تیم شهرداری بالاخره آرزوی مردم بسکتبال‌دوست گرگان را برآورده کرد. تجربه قهرمانی با چهار تیم مختلف به عنوان سرمربی چه حسی دارد؟


تعداد قهرمانی‌ها زیاد برایم مهم نیست. اصل این بود که مردم گرگان خیلی خوشحال شدند. این تعهد و دین را در خودمان احساس می‌کردیم و خدا را شاکریم که به این هدف رسیدیم.


بازی آخر فینال به شکلی دراماتیک به پایان رسید. فکر می‌کردید شهرداری این‌گونه به سکوی قهرمانی برسد؟


برای رسیدن به عنوان قهرمانی در لیگ برتر برنامه‌ریزی بلندمدتی را انجام داده بودیم. از همان ابتدا که سرمربی شهرداری شدم جلسات‌مان با شهردار و اعضای شورای شهر برای تشکیل یک تیم خوب در حد قهرمانی بود چراکه همین تیم قبلاً نایب‌قهرمانی لیگ برتر را در کارنامه داشت. تیم را در شرایط سختی جمع کردیم و بازیکنانی که باقی مانده بودند را به خدمت گرفتیم. توانستیم تیم خوبی را جمع کنیم و با تمرینات سخت و زیاد برای رسیدن به جام تلاش کردیم. فصل پیش هم خوب پیش رفتیم، ولی خوردیم به پاندمی کرونا. تا قبل از اینکه بازی‌ها لغو شود ما فقط دو باخت داشتیم و صدرنشین جدول بودیم. خب بازی‌ها لغو شد. برای این فصل هم همان برنامه را پیش بردیم و باز هم یک تیم خوب را جمع کردیم، ولی متأسفانه به دلیل شرایط کرونایی بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار شد و در واقع امتیاز حضور تماشاگران از ما گرفته شد چراکه برای همه تیم‌ها بازی کردن مقابل تماشاگران گرگانی سخت بود. مجبور شدیم به تهران بیاییم و تیم‌های تهرانی شرایط بهتری نسبت به ما داشتند. یاری خدا، تمرینات منظم، تلاش بازیکنان، همبستگی تیمی و اتحادی که داشتیم همگی دست به دست هم داد تا اولین قهرمانی شهرداری گرگان در لیگ برتر بسکتبال اتفاق بیفتد.


حمایت‌های مسئولان شهری و استانی چقدر در روند موفقیت‌های تیم تأثیرگذار بود؟ بدون این حمایت‌ها شهرداری به هدفش می‌رسید؟


قطعاً بدون حمایت‌ها امکان‌پذیر نبود. کاری که شهردار، استاندار، مسئولان تربیت بدنی و شورای شهر برای تیم انجام دادند تأثیر زیادی داشت و در حقیقت همه دست به دست هم دادند تا به هدف‌مان برسیم. این قهرمانی یک کار گروهی بود. موفقیت در لیگ امسال با توجه به تیم‌هایی که حضور داشتند سخت بود.


ارزیابی فنی شما از این فصل از رقابت‌ها چیست؟


کیفیت تیم‌های حاضر نسبت به دوره‌های گذشته بهتر شده بود. به همین خاطر در دور مقدماتی هم بازی‌های خوب می‌دیدیم. به هر حال بحث کرونا باعث محدود شدن تعداد مسابقات شد. اگر بحث برگزاری لیگ به صورت متمرکز و کرونا نبود کیفیت بازی‌ها بهتر از این هم می‌شد. در هر صورت با شرایطی که داشتیم به نظرم لیگ خوبی را پشت سر گذاشتیم.


حضور بازیکنان خارجی حاضر در این دوره با درخشش پری پتی بیشتر از ادوار گذشته به چشم آمد. نقش آن‌ها در بالا رفتن کیفیت مسابقات چقدر بود؟


تأثیر آن‌ها را نمی‌توان انکار کرد. در مقاطع مختلف بازیکنان خارجی کمک حال تیم بودند، ولی با این وجود نباید زحمات بازیکنان داخلی را فراموش کرد.


اینکه برخی می‌گویند بازیکنان خارجی جور بسکتبالیست‌های ایرانی لیگ را می‌کشند قبول دارید؟


نه به هیچ عنوان، چون بازیکنان ایرانی نیز تلاش خود را می‌کنند و در نتایج تیم تأثیرگذار هستند. خب در برخی بازی‌ها بازیکنان خارجی خوب کار کردند، ولی این‌طور نبود که نتیجه بازی در دست بازیکن خارجی باشد.
شهرداری بعد از انجام چهار بازی در فینال و به دست آوردن سه پیروزی قهرمان شد. از باخت در بازی دوم و برد شیرین دیدار چهارم بگویید.


تیم مهرام حریف‌مان در فینال تیم بسیار خوب و قابل احترامی بود. در واقع همه حریفان‌مان تیم‌های خوبی بودند. در فینال کار سختی داشتیم. ضمن اینکه فشار زیادی را برای کسب پیروزی -۳ صفر تحمل می‌کردیم. یکی از دلایل اصلی شکست‌مان در بازی دوم همین بود. در بازی سوم، اما عملکرد بچه‌ها خوب بود و توانستیم نتیجه قبلی را جبران کنیم. فینال چهارم هم بازی بسیار زیبا و باکیفیتی شد. البته اینکه -۳ صفر فینال را تمام کنیم برای من خیلی اهمیت نداشت، ولی بحث‌های حاشیه‌ای فشار روانی روی تیم را بالا برد.


برگزاری اولین دوره لیگ به صورت متمرکز را چگونه دیدید؟


فدراسیون چاره دیگری نداشت. به خاطر ویروس کرونا همه شهر‌ها برای میزبانی و برگزاری مسابقات محدودیت‌هایی داشتند و مجوزی هم که به فدراسیون داده بودند صرفاً برای برگزاری لیگ در تهران بود. شکل جدید لیگ برتر به ضرر تیم‌های شهرستانی بود، نفت آبادان، ذوب‌آهن، شهرداری گرگان و بندرعباسی‌ها همه تماشاگران‌مان را از دست دادیم. در برخی رشته‌ها مسابقات لیگ برگزار نشد، ولی خوشبختانه در بسکتبال بازی‌ها طبق برنامه انجام شد. از آنجا که بازی‌ها پخش مستقیم داشت بسکتبال دوباره جلوی چشم آمد.


فکر می‌کنید برای فصل آینده شرایط به حالت قبل برگردد؟


امیدواریم تا شروع فصل جدید شرایط تغییر کند و با سرعت گرفتن واکسیناسیون اوضاع به گونه‌ای پیش برود که تیم‌ها همچون گذشته از امتیاز میزبانی برخوردار شوند.


شوت سرنوشت‌ساز پری پتی لیگ بسکتبال را حسابی در کانون توجهات قرار داد. خودتان فکر می‌کردید آن توپ گل شود؟


بله آن شوت جهانی شد. حقیقتاً من هم فکر نمی‌کردم این توپ گل شود. این یک کار خارق‌العاده بود که فقط از پری پتی برمی‌آمد.


اعتراضات به داوری امسال بیشتر از همیشه بود. نظر شما چیست؟


ترجیح می‌دهم اظهارنظری در این باره نکنم چراکه الان هر چه بگویم برخی می‌گویند، چون تیمش قهرمان شده این حرف‌ها را می‌زند، ولی بالاخره در کار داوری هم اشتباهاتی وجود دارد.


برنامه‌ریزی لازم جهت آماده‌سازی تیم ملی پیش از حضور در بازی‌های المپیک توکیو انجام شده است؟


ماه آینده دو بازی در رقابت‌های انتخابی کاپ آسیا خواهیم داشت. پس از آن هم بازی‌های المپیک خواهد بود که برنامه‌ریزی لازم را داشته‌ایم. تیم ملی به خاطر شیوع کرونا اسیر بی برنامگی مسابقات خارجی شد. با این حال ما برنامه‌هایمان را داریم. سال گذشته برنامه خیلی خوبی برای آماده‌سازی المپیک داشتیم که کرونا آن را هم منتفی کرد. امسال هم با توجه به شرایط خودمان و تیم‌های دیگر مسابقاتی را پیش‌بینی کردیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار