بازسازی خسارت‌های باقی مانده از سیل پارسال در لرستان
کد خبر: 1032146
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KVW
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹
نماینده ولی فقیه در لرستان:
حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی گفت:290 میلیارد تومان اعتبار فوری برای بازسازی خسارت‌های باقی مانده از سیل پارسال در لرستان نیاز است و رییس جمهوری نیز با نامه درخواستی استاندار در این خصوص موافقت کرده است.

به گزارش خبرنگار جوان از لرستان، حجت الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی در دیدار با محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری افزود: لرستان سابقه درخشانی در مبارزه با ضدانقلاب داخلی دارد و ۶ هزار و ۳۰۰ شهید را تقدیم این نظام کرده است.

وی با اشاره به برخی مزیت های لرستان تصریح کرد: ۸۰۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز و مقام نخست تولید برخی محصولات باغی و حبوبات فرصت مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی استان است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی خدمات ارزشی و قابل تقدیری در ۴۰ سال گذشته به لرستان ارائه داده است اما این استان همچنان از توسعه نیافتگی رنج می برد و جمله نرخ بالای بیکاری آن در طول سالیان متمادی رمق خانواده و جوانان جویای کار را گرفته است.

نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: کارخانه ها و صنایعی که برخی از انها حتی به مرحله افتتاح و شروع بکار نرسیدند و یا نیمه کاره رها شدند که امروز تنها نامی از آنها باقی است.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی  افزود: تعطیلی کارگاههای شهرک های صنعتی موججب بیکاری  عده زیادی شده است و نبود صنایع تبدیلی برای هزارن تن میوه، حبوبات و غلات فرصت توسعه را از لرستان گرفته است.

وی ادامه داد: هفت هزار میلیارد تومان خسارات باقی مانده از سیل که به زیرساخت ها، ابنیه، اصناف و بازاریان به ویژه در پلدختر وارد شد و مشکلات زیادی را ایجاد کرد.

وی گفت: عدم تخصیص آب به میزان کافی و لازم از سوی وزارت نیرو از دیگر مشکلات مهم لرستان است به طوری که نرخ زمین ها ی آبی در لرستان ۲۳ درصد و متوسط کشوری ۴۶ درصد است.

امام جمعه خرم آباد با انتقاد از عدم وجود شبکه آبیاری برای بیش از ۲۰ دشت وسیع لرستان گفت:سدهای در دست احداث  تکمیل نشده است به طوریکه سیل پارسال موجب خسارات فراوانی به لرستان و خوزستان شد.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی اظهار داشت: نتیجه این موارد آسیب های اجتماعی، اعتیاد، قاچاق موادمخدر،طلاق  وسرقت است  در حالیکه می توان با برنامه های مصوب و عملیاتی اجرایی کوتاه، میان و بلند مدت با همکاری افراد مجرب و دانا تحول مفید وارزشمندی در لرستان رقم زد.

وی گفت: پیشنهاد می شود ۲۹۰ میلیارد تومان بودجه درخواستی استاندار لرستان  برای امور فوری بازسازی سیل که مورد موافقت رییس جمهوری قرار گرفته است ابلاغ و تخصیص داده شود.

وی خواستار تخصیص ردیف بودجه سالانه به میزان کافی شد و افزود: لرستان باید  از بودجه های متمرکز ملی که در اختیار نهاد ریاست جمهوری و وزارتخانه است برای رسیدگی به حل مشکلات مالی  و کارخانه ها و کارگاه های نیمه کاره بهره بیشتری ببرد.

وی تصریح کرد: همچنین اختصاص بودجه و اعتبار کافی از طریق وزارتخانه های مرتبط جهت احداث صنایع تبدیلی، ایجاد پایانه سنگ و جبران خسارت هفت هزار میلیارد تومانی سیل  برای لرستان ضروری است.

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام دکتر روحانی به  مردم لرستان و نماینده ولی فقیه در این استان گفت: مردم لرستان نجیب، شریف ، بافرهنگ، کوشا و شایسته خدمات فراوانی هستند.

وی برخی تنگناهای موجود در کشور را حاصل دشمنی آمریکا برشمرد و افزود: نامه نماینده ولی فقیه دربرگیرنده مشکلات استان و راههای برون رفت است که به رییس جمهوری تقدیم می شود.

وی برای حل مشکلات مطرح شده قول مساعد داد و گفت: تخصیص ۲۹۰ میلیارد تومان جبران خسارت سیل که جنبه فوری برای بازسازی دیوار ساحلی برخی شهرهای استان و احداث پل های ضروی دارد پیگیری خواهد شد.

سیل ۹۸ بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به زیرساخت های لرستان خسارت زد و تاکنون بیش از چهار هزار میلیارد تومان تعهد دولت برای جبران این خسارت ها پرداخت شده است.

برچسب ها: سیل ، بازسازی ، اعتبار
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار