ثبت ملی خانه جعفری روستای نوق بجستان ابلاغ شد
کد خبر: 1022789
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004I4b
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی:
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی: خانه تاریخی جعفری در روستای نوق شهرستان بجستان که با شماره 33045 به تاریخ 1399/4/2 درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به استان خراسان رضوی ابلاغ شد.
بوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر افزود: با توجه به ساختار و بررسی هاي ميدانی بنا مربوط به دوره صفویه است.
وی ادامه داد: این خانه تاریخی در شمار خانه هاي اعیانی نوق محسوب می شده و وجه تسمیه این خانه برگرفته از اسم مالک آن یعنی آقاي جعفری است.
وی درباره ویژگیهای خاص خانه جعفری اظهار کرد:استقرار اتاقهای متعدد در اطراف حیاط و ایوان بلند در ضلع جنوبی اثر
 تزئینات و گچبریهای پیشانی ایوانی، گچبری و تزئینات هندسی زیبایی که در دو طرف ایوان قرار دارد و بعضی از درهای چوبی و اولیه بنا از ویژگی های خاص این خانه تاریخی است.
مکرمی فر تصریح کرد: خانه جعفری در پهنه غربی روستا و در داخل بافت مسکونی آن قرار دارد. 
مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره مشخصات این اثر تاریخی گفت: رون معماری آن به صورت شمال غربی- جنوب شرقی است و از 3 طرف به فضای بیرون و 1 طرف دیگر به بافت روستا متصل است. 
محمود طغرایی افزود: این بنا به ابعاد 18.70*15.20 متر احداث شده و مساحت کلی این بنا 253 متر مربع است.
وی با بیان اینکه خانه تاریخی جعفری  فاقد بادگیر است، ادامه داد:سازه و هسته اولیه بنا و فضاهای معماری موجود در آن هنوز به قوه خود باقی است که از جنس خشت و آجر است.
طغرایی تصریح کرد: از لحاظ طرح و نقشه در زمره منازل با حیاط مرکزی قرار دارد . نمای بیرونی منزل اندود کاهگل است که دیواره های خارجی را ساده و بدون تزئین خاصی قرار داده است
وی گفت:سر در ورودی در ضلع شرقی بنا با طاق جناقی پوشیده شده که در دو طرف آن سکوها یا به اصطلاح پیر نشین قرار دارد و سر در به وسیله دالانی با یک زاویه 90 درجه و پوشش ضربی به حیاط مرکزی وصل می شود.
طغرایی افزود:حیاط مرکزی مستطیل شکل است و در دو ضلع حیاط ایوان قرار گرفته است .
وی اظهار کرد: نمای اصلی خانه با ارتفاع 3.50 متر در ضلع شمال غربی و جنوب شرقی آن قرار دارد اما نماهای دو ضلع دیگر آن همانند هم طراحی و ساخته شده است.
مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان این که همه باز شوها به یک حیاط مستطیل شکل منتهی می شود، گفت: این بنا دارای 7 اتاق و یک مطبخ در گرداگرد حیاط و یک اتاق در پشت ایوان اصلی ساخته شده است.
طغرایی افزود: این بنا از همان آغاز به منظور سکونتگاه خانوادگی طراحی و ساخته شده و در حال حاضر نیز دارای از سکنه و در اختیار ورثه ی مرحوم جعفری قرار دارد.
خانه جعفری به لحاظ موقعیت در استان خراسان رضوی، شهرستان بجستان، بخش مرکزی، دهستان جزین، روستای نوق (23 کیلومتری جنوب-غرب بجستان) و در ضلع جنوب-غربی روستا قرار دارد.
شهرستان بجستان مساحتی بالغ بر 54776 کیلومترمربع در فاصله 285 کیلومتری جنوب غربی مشهد دارای دو بخش مرکزی و یونسی با جمعیت بالغ بر30663 نفر می باشد که 14300 نفر در شهر بجستان ساکن هستند. این شهرستان از شمال به خلیل آباد و از جنوب به فردوس، از شرق به گناباد و از غرب به بشرویه منتهی می شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار