انهدام ۶۴ باند سرقت در پایتخت
کد خبر: 1022165
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HuX
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۵
از گرفتار شدن دختر نویسنده معروف در دام سارق گردن‌کلفت تا کلاهبرداری از دختران با لباس پلیس
غلامرضا مسکنی
سرویس حوادث جوان آنلاین: رئیس پلیس پایتخت از بازداشت ۲۶۲ سارق و مالخر که در قالب ۶۴ باند فعالیت می‌کردند، خبر داد. سردار حسین رحیمی در حاشیه چهارمین مرحله از طرح کاشف که در پلیس آگاهی تهران برگزار شد، توضیح داد: متهمان دستگیر شده عمدتاً در سرقت‌های مسلحانه، زورگیری، جعل و کلاهبرداری فعال بودند که دستگیر شدند. رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه ۷۵ نفر از بازداشت‌شدگان زورگیر بودند، گفت: این متهمان در پوشش مأمور پلیس فعالیت می‌کردند. فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به انهدام باند‌های متلاشی شده، عنوان کرد: ۶۴ باند در مجموع منهدم شد که در این بین ۲۴ باند زورگیری، کیف‌قاپی، گوشی‌قاپی، ۱۵ باند سرقت منازل و اماکن، ۱۸ باند سرقت خودرو و موتورسیکلت، پنج باند جعل و کلاهبرداری و دو باند سرقت مسلحانه منهدم شدند و بالغ بر ۲ هزار و ۸۱۳ فقره از اموال مردم کشف شد.

سرقت از دختر قاسم‌خانی

در گوشه‌ای از حیاط در میان مجرمان محراب قاسم‌خانی، نویسنده آثار تلویزیونی و سینمایی و دخترش نظرم را جلب کرد، برای گفتگو به سراغ آن‌ها رفتم. خیلی زود متوجه شدم که زورگیری حرفه‌ای ۲۳ شهریور‌ماه امسال گوشی تلفن همراه دختر محراب را سرقت کرده بود که متهم شامگاه شنبه ۱۲ مهر از سوی مأموران دستگیر می‌شود.

خانم قاسم‌خانی درباره روز حادثه توضیح بده؟

۲۳ شهریور بود که از خانه‌مان در حوالی میدان هروی بیرون آمدم تا با خودروی خود به دنبال مادرم بروم که از من زورگیری شد.

چگونه؟

خودرویم کنار شاخ و برگ‌های درخت پارک شده بود، وقتی شاخ و برگ‌ها را کنار زدم و در را باز کردم ناگهان در سمت شاگرد باز شد و صدایی شنیدم که گفت «گوشیتو میدی یا بکشمت.» وقتی به طرف صدا برگشتم مرد گردن‌کلفت هیکلی را دیدم که قمه بزرگی در دست داشت و مرا تهدید کرد. من هم از ترس گوشی‌ام را به او دادم.

زورگیر صورتش را پوشانده بود؟

نه. البته در بررسی دوربین‌ها مشخص شد که او قبل از سرقت ماسک زده بود و در کمین بود.

کسی نبود که به شما کمک کنه؟

من شروع به داد و فریاد کردم که سرایدار متوجه شد، اما او با قمه سرایدار را هم تهدید کرد، سپس سوار موتورسیکلتش شد و به سرعت فرار کرد.

همدست نداشت؟

لحظه زورگیری کسی همراه او نبود، اما بعد از فرار دیدم که موتورسوار دیگری او را اسکورت می‌کرد.

الان چه حسی از لحظه زورگیری داری؟

الان واقعاً خوشحالم که متهم خیلی زود گرفتار شد و شب قبل هم با او مواجهه حضوری شدم و او را شناسایی کردم، اما پس از حادثه خیلی ترسیده بودم و هر لحظه قمه زورگیر جلوی چشمانم بود و حتی لحظه قمه‌کشی هم چهره متهم و هم شکل قمه برای همیشه در ذهنم باقی ماند. الان می‌توانم هم قمه و هم چهره متهم را طراحی کنم.

خواستگاری از دختران با لباس پلیس

محوطه غربی پلیس آگاهی مملو از مجرمان حرفه‌ای بود که همگی در طرح کاشف چهار از سوی مأموران پلیس آگاهی پایتخت دستگیر شده بودند و دور تا دور محوطه هم لوازم کشف شده از مجرمان روی میز‌ها برای بازدید خبرنگاران و عکاسان چیده شده بود. لباس پلیس با درجه ستوان یکمی هم در کنار متهم جوانی روی میز قرار داشت که نظرم را به خودش جلب کرد. در کنار لباس‌ها عکس‌هایی از متهم که با لباس پلیس از خود گرفته بود و در فضای مجازی منتشر کرده بود دیده می‌شد.

به گفته یکی از افسران پلیس آگاهی، متهم که پسر ۲۴ ساله‌ای به نام پرویز است، عکس‌هایی از خودش با لباس پلیس در فضای مجازی منتشر و از دختران جوان به بهانه‌های مختلف کلاهبرداری می‌کرد.

متهم که به گفته خودش علاقه زیادی به شغل پلیسی داشته، ابتدا خودش را با گریم شبیه یکی از بازیگران مشهور می‌کرد و بعد با پوشیدن لباس ستوان یکمی از خودش عکس می‌گرفت و در فضای مجازی منتشر می‌کرد تا با این شیوه از دختران جوان کلاهبرداری کند.

سابقه داری؟

نه، من تا الان حتی به کلانتری هم نرفته بودم.

چی شد که تصمیم گرفتی با این شیوه از دختران جوان کلاهبرداری کنی؟

من از دوران کودکی علاقه زیادی به پلیس داشتم و آرزویم این بود که روزی مأمور پلیس شوم، به همین دلیل برای استخدام شدن هم اقدام کردم، اما با استخدامم موافقت نشد، چون شرایط لازم را نداشتم. از طرفی هم می‌دانستم که خیلی از دختران جوان دوست دارند با مأمور پلیس ازدواج کنند، به همین خاطر هم تصمیم گرفتم با لباس پلیسی که تهیه کرده بودم، عکس بگیرم و در فضای مجازی منتشر کنم.

چند تا شاکی داری؟

پنج نفر شاکی دارم.

به چه بهانه‌ای از آن‌ها کلاهبرداری می‌کردی؟

مدتی قبل عاشق دختر جوانی شدم که به من جواب رد داد. بعد از اینکه عکس‌هایم را در فضای مجازی منتشر کردم، به بعضی از دختر‌ها پیشنهاد ازدواج دادم و از بعضی‌ها هم که در ادارات پلیس پرونده داشتند با وعده و وعید که مشکلشان را حل می‌کنم، کلاهبرداری می‌کردم.

چقدر کلاهبرداری کردی؟

در کل ۲۵ میلیون تومان کلاهبرداری کردم که بستگی به شرایط طعمه‌ام داشت که چقدر می‌شد از او پول گرفت.

اسلحه و بی‌سیم را از کجا تهیه کردی؟

اسلحه و بی‌سیم اسباب‌بازی بچه خواهرم بود که واقعی به نظر می‌رسیدند، آن‌ها را برداشتم و با آن‌ها عکس گرفتم.

پس از فوت سرکرده باند توبه کردم

یکی دیگر از متهمان گرفتار شده در طرح کاشف، پسر ۲۹ ساله‌ای به نام فرمان است که به گفته خودش پس از فوت سرکرده باندشان که هنگام فرار از طبقه پنجم ساختمانی به پایین سقوط می‌کند و به کام مرگ می‌رود، دور کار‌های خلاف را خط کشیده و توبه کرده بود.

فرمان، چه شد که وارد باند سارقان منزل شدی؟ به صورت اتفاقی.

چطوری؟ یک روز همراه تعدادی از دوستانم بودم که گفتند قصد خرید دارند. آن‌ها خودرویشان را داخل خیابانی پارک کردند و از من خواستند داخل خودرو منتظر آن‌ها باشم. وقتی برگشتند مقدار زیادی طلا و پول با خودشان آوردند و مقداری هم به من دادند که فهمیدم سرقت کرده‌اند و از آن روز به بعد وارد این تیم شدم.

قبل از آن چه کار می‌کردی؟

من از کشور ترکیه مدرک آرایشگری، تتوکاری و حتی عکاسی حرفه‌ای و طراحی دارم، در ایران هم کسب و کارم خوب بود، اما به ناچار وارد باند سارقان شدم.

چرا از آن‌ها جدا نشدی؟

آن‌ها تهدیدم کردند که اگر با آن‌ها همکاری نکنم مرا لو می‌دهند و من هم از ترس با آن‌ها به سرقت می‌رفتم.

در این مدت از چند خانه سرقتی کردید، سهم تو چقدر شد؟

فکر کنم حدود ۳۰ تا ۴۰ خانه را خالی کردیم که سهم من بیش از یک میلیارد تومان شد، اما نمی‌دانم چطور خرج شد.

هنگام سرقت با صاحبخانه‌ای هم روبه‌رو شدید؟

بله، یک‌بار در حال سرقت بودیم که صاحبخانه از راه رسید. یکی از همدستانم که در راه‌پله کشیک می‌داد، پسرش را گروگان گرفت و ما هم خودش و همسرش را با تهدید چاقو گروگان گرفتیم، بعد هم اموالشان را سرقت کردیم و گریختیم.

همه اعضای باند دستگیر شدند؟

بله، ما چهار نفر بودیم که البته سرکرده باند فوت کرد.

توضیح بده؟

پلیس مخفیگاه او را شناسایی کرده بود و وقتی خواستند دستگیرش کنند به پشت بام فرار کرد و از طبقه پنجم به پایین سقوط کرد و فوت شد.

بعد از آن مأموران از مخفیگاه او یک کیلو طلا کشف کردند که قرار بود بین هم تقسیم کنیم. من بعد از فوت سرکرده باند توبه کردم و دنبال خلاف نرفتم، اما چند روز قبل دستگیر شدم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار