فشار آژانس برای دسترسی بیشتر به برنامه اتمی عربستان
کد خبر: 1019814
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HIc
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۱
در حالی که عربستان سعودی در تدارک گسترش فعالیت‌های اتمی خود است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش‌ها برای بازرسی از برنامه اتمی عربستان را تشدید کرده است؛ برنامه‌ای که در سال‌های اخیر، ظن و گمان‌ها درباره آن افزایش یافته است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، شبکه خبری بلومبرگ با انتشار گزارشی در خصوص برنامه هسته‌ای عربستان نوشته که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به موازات مساعدت‌های مسئولان چینی به عربستان در زمینه بهره‌برداری از اورانیوم کمک می‌کند. این در حالی است که عربستان پیش‌تر از پذیرش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سر باز زده بود و حالا هم رافائل گروسی، مدیرکل آژانس گفته که آژانس تاکنون تنها مشاوره‌هایی محدود درباره تهیه سوخت از اورانیوم به عربستان ارائه داده و هم‌اکنون در حال رایزنی با مقامات سعودی در خصوص اعطای دسترسی بازرسان به افراد، مکان‌ها و اطلاعات بیشتر است تا بدین وسیله بتواند بر نحوه استفاده از اورانیوم بالقوه در این کشور نظارت و کنترل کند. گروسی با اشاره به برنامه‌های هسته‌ای عربستان گفته است: «این بسیار مهم است که آژانس حضور داشته باشد و با هر کشوری که می‌خواهد هر فعالیت مرتبط با چرخه سوخت هسته‌ای داشته باشد، همکاری کند.»‌

ایران پیش از این بار‌ها از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته بود که درباره برنامه «پنهانی» هسته‌ای عربستان شفاف‌سازی کند. عربستان سعودی یکی از ۳۱کشور جهان است که با استناد به مجموعه مقررات قدیمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از تأسیسات هسته‌ای خود را به این نهاد نظارتی سازمان ملل متحد نمی‌دهد. آژانس روز دو شنبه نیز اعلام کرد که در تدارک یک ابتکار عمل تازه برای ملغی کردن مقررات قدیمی است، زیرا به اعتقاد آژانس این مقررات نمی‌تواند ضامن صلح‌آمیز بودن همه فعالیت‌های هسته‌ای باشد. کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای بار‌ها هشدار داده‌اند که بدون تضمین‌های قوی و بازرسی‌های متناسب، همکاری فنی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای می‌تواند ناخواسته به کشور‌ها در توسعه ظرفیت و توانایی تولید تسلیحات اتمی کمک کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار