هیچ چیز مانع نمی‌شد که ترامپ خود واقعی‌اش را نشان دهد
کد خبر: 1015533
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GBZ
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
پاورقی «جوان» از «اتاق حوادث» جان بولتون (۲۹)
ترامپ یک تماس تلفنی با محمد‌بن‌سلمان داشت و پیش از این تماس، نظر من را درباره جملاتی که می‌خواست توییت کند، پرسید. من مخالفتی نکردم، حقیقتاً با خودم فکر کردم که چرا ترامپ نباید این توییت‌ها را بزند؟ وقتی همه چیز دست به دست همه داده است تا اتفاقات بد روز گذشته رقم بخورد، حالا چند توییت خیلی هم به جایی برنمی‌خورد!
جوان آنلاین: در صفحه ۳۶۷ کتاب «اتاق حوادث» می‌خوانیم: من با پمپئو تفاوت‌های اساسی داشتیم؛ من بر عکس پمپئو نمی‌توانستم ترامپ را در هر تصمیمی که می‌خواهد کمک کنم، چون به نظرم خیلی از این تصمیمات به طرز وحشتناکی اشتباه بود. من همیشه اصرار داشتم بر آنچه نظر شخصی‌مان است، پافشاری کنیم. بحرانی را از سر گذرانده بودیم که کلی پیش‌بینی کرده و ترامپ همانقدر بی‌عقلانه رفتار کرده بود که می‌ترسیدیم او در بحران‌ها عمل کند. در صحبت با پمپئو برای اولین‌بار موضوع استعفا مطرح شد و ما توافق کردیم در صورتی که به این نتیجه رسیدیم، پیش از آن که با یکدیگر صحبت کنیم، استعفا ندهیم. البته من این گفتگو را به‌عنوان یک گفت‌وگوی مفصل و با جزئیات درباره ابعاد استعفا تلقی نمی‌کنم، اما خب به وضوح نشان داده شد که این موضوع هر چند به صورت معلق و موقتی مطرح است.

ترامپ یک تماس تلفنی با محمد‌بن‌سلمان داشت و پیش از این تماس، نظر من را درباره جملاتی که می‌خواست توییت کند، پرسید. من مخالفتی نکردم، حقیقتاً با خودم فکر کردم که چرا ترامپ نباید این توییت‌ها را بزند؟ وقتی همه چیز دست به دست همه داده است تا اتفاقات بد روز گذشته رقم بخورد، حالا چند توییت خیلی هم به جایی برنمی‌خورد!

توییت‌ها این‌ها بودند: «پرزیدنت اوباما یک توافق ذلیلانه و وحشتناک با ایرانی‌ها بست و به آن‌ها ۱۵۰ میلیارد دلار به علاوه ۸/ ۱ میلیون دلار پول نقد داد. ایران در دردسری بزرگی افتاده بود و او با این کار آن‌ها را نجات و فرصتی دوباره برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای بهشان داد که خیلی زود محقق خواهد شد، اما ایرانی‌ها به جای تشکر فریاد می‌زنند مرگ بر امریکا! من این توافق را که حتی کنگره هم آن را تصویب نکرده بود، لغو و به جای آن تحریم‌های شدیدی را اعمال کردم. آن‌ها امروز کشوری بسیار ضعیف‌تر نسبت به ابتدای ریاست جمهوری من که مشکلات اساسی را در خاورمیانه درست می‌کردند، هستند. آن‌ها حالا وامانده‌اند! ایرانی‌ها روز دوشنبه به یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی که در مرز‌های هوایی بین‌‎المللی پرواز می‌کرد، شلیک کردند. ما برای تلافی این کار آماده بودیم که شب گذشته سه پایگاه آن‌ها را در سه نقطه مختلف بزنیم، اما وقتی یکی از ژنرال‌ها گفت که در این حمله ممکن است ۱۵۰ نفر کشته شوند، ۱۰ دقیقه مانده به عملیات آن را متوقف کردم؛ چراکه این تعداد کشته با یک هواپیمای بدون سرنشین برابر نیست. من عجله‌ای برای تلافی ندارم. ارتش ما در حال بازطراحی یک پرنده جدید است که خیلی زود به بهترین جهان تبدیل خواهد شد. شب گذشته تصمیم گرفتیم تحریم‌ها را شدید‌تر و بیشتر کنیم. ایران هرگز در مقابله با امریکا و همچنین در مقابله با سایر کشور‌های جهان، به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.»

من با خودم فکر کردم اگر ترامپ تصمیم دارد چیزی به این اندازه احمقانه را بیرون بدهد، من چه کسی هستم که بخواهم مانع آن شوم؟ من باور داشتم ترامپ صاحب این توییت‌ها تلقی خواهد شد، بنابراین امیدوار بودم شاید مردم بفهمند که این واکنش چقدر احمقانه است. گفتن این حرف‌ها در سطح عمومی، ضربه زدن به خود بود، اما هیچ چیز مانع این نمی‌شد که ترامپ خود واقعیش را نشان دهد.
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار