ساختمان‌سازی و صنایع معدنی راهکار رونق خراسان رضوی است
کد خبر: 1009728
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Efw
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
معاون استاندار:
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: توسعه ساختمان سازی و پروژه‌های عمرانی و همچنین صنایع معدنی در این استان دو فرصت جدید برای برون رفت از مشکلات کرونا و رونق صنعت این استان است.

علی رسولیان  در مراسم معرفی مدیرعامل جدید شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی افزود: کشور در شرایط بسیار دشوار از نظر اقتصادی به سر می‌برد و براساس آمار موجود ۱۰ درصد از شاخص‌های کلان اقتصادی کشور در نتیجه تحریم‌ها کاهش یافته است.

وی اظهارکرد: از سوی دیگر شیوع بیماری کرونا نه تنها اقتصاد ایران بلکه اقتصاد کل دنیا را به مشکلات اساسی دچار کرده و نرخ بیکاری را در برخی کشورها تا ۶ درصد افزایش داده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: شیوع کرونا در عرصه بازار تقاضا را به شدت کاهش داده و بر عرضه کالا و خدمات تاثیر منفی گذاشته و سرمایه‌گذاری‌ها را تا ۴۵ درصد کاهش داده است، حدود ۴۰ درصد شاخص‌های بورس در جهان ریزش داشته و رشد متوسط اقتصاد جهان را به منفی ۶ درصد رسانده است.

وی افزود: در ایران دو عامل تحریم های اقتصادی و شیوع کرونا در یک هم افزایی ضربه بزرگی به اقتصاد وارد کرده و کار را به جایی رسانده است که اکنون درخواست بنگاه‌های اقتصادی به حد تامین حداقل‌ها برای تولید یعنی واردات مواد اولیه با ارز آزاد یا با هر مبلغی رسیده است.

رسولیان ادامه داد: خراسان رضوی در سال گذشته و قبل از شیوع کرونا با وجود محدودیتها و فشارهای اقتصادی وضعیت مناسبی داشت، ۱۳.۷ درصد فرصتهای شغلی بوجود آمده در کشور طی سال گذشته به خراسان رضوی تعلق داشت، سرمایه‌گذاری صنعتی آن ۸۵ درصد و مصرف برق و گاز صنعتی آن ۱۰ تا ۱۱ درصد رشد کرد.

وی گفت: اما بعد از شیوع کرونا شرایط اقتصادی خراسان رضوی کاملا تغییر کرد و از آنجا که بخش قابل توجهی از اقتصاد استان وابسته به گردشگری و زیارت بود، تعطیلی این حوزه و بنگاه‌های اقتصادی وابسته به آن آسیب بسیار به اقتصاد استان وارد کرد و شاید خراسان رضوی در بین استانهای دیگر بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار