ملخ های موجود در اسلامشهر خطری برای مردم ندارند
کد خبر: 1004703
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DMt
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر، گفت:ملخهای موجود در سطح مناطق مختلف شهرستان اسلامشهر بومی بوده و برای مردم خطری ندارند، شهروندان نگران نباشند.
بهاره عشقی صابر

با گرم شدن تدریجی هوا ودر پی هجوم ملخها به شهرها و مناطق مختلف مسکونی شهرستان اسلامشهر ودر پی ابراز نگرانی شهرندان از وجود این میهمانان ناخوانده ،به منظور اطلاع شهروندان از اقدامات دستگاههای متولی برای مبارزه با این نوع حشرات ،محمد بحیرایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر، در گفتگویی با خبرنگاران، اظهار کرد :ملخ های موجود در سطح شهرستان اسلامشهر، بومی کشور ما بوده و هیچگونه خطری برای شهروندان،مزارع کشاورزی و... ندارند.

بحیرایی با بیان اینکه اقدامات لازم برای مبارزه با این نوع ملخ ها انجام شده، افزود:در پی بارش فراوان نزولات جوی و تغییرات آب وهواییکه روزهای اخیر در سطح منطقه داشتیم، شرایط مناسب برای زاد و ولد ملخ ها که در طی یکی دو سال گذشته تخم ریزی داشته‌اند، فراهم شده وبا رشد تخمها، جمعیت این حشرات افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه عمر مفید این حشرات کوتاه است، بیان کرد :با توجه به اینکه این گونه ملخ‌ها نوردوست هستند و به سمت نور جذب می‌شوند، شبها از سمت مزارع و اراضی کشاورزی به طرف نور چراغ های روشن بلوار ها و خیابان ها و ساختمان های شهری کشیده می‌شودو به صورت مقطعی در سطح شهر پراکنده هستند.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر، تاکید کرد: تاکنون هیچ نوع آسیب و خسارت از سوی این ملخ ها به مزارع کشاورزی منطقه گزارش ومشاهده  نشده و باتوجه به اینکه کانون اصلی این ملخها در سطح ۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان رباط‌کریم شناسایی شده و در حال حاضر بالغ بر یکهزار هکتار از این اراضی سمپاشی شده‌اند ،در سطح شهرستان اسلامشهر هم تعداد اندکی  از این نوع حشرات نسبت به سایر شهرستان‌های اطراف وجود دارد.

‌وی تصریح کرد :با تشکیل جلساتی که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری، محیط زیست و...اقدامات لازم بر اساس نظرات و طرح های کارشناسی شده، آغاز و با توجه به اینکه استفاده از سم های مبارزه با ملخ ها برای شهروندان ممکن است، مسمومیت به همراه داشته باشد و نمی‌توان همه نقاط شهری را سمپاشی کرد ،با همکاری شهرداری برخی از بلوارها و بوستانهای شهری سمپاشی می شود، ضمن اینکه روشنایی پروژکتورهای میادین و بوستان ها نیز به منظور جلوگیری از جذب این حشرات سمت شهرکم و خاموش می شوند.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر، با تاکید بر این که این گونه ملخ ها هیچ گونه خطری برای مردم، محیط زیست و مزارع کشاورزی ندارند ،خاطرنشان کرد :با توجه به این که عمر مفید این ملخ ها حداکثر ۲۰ روز است، مردم نگرانی و استرسی در این مورد نداشته باشندوباحفظ خونسردی خود، در حد امکان با خاموش کردن چراغ های اضافی سر در منازل و ساختمان ها و معابر، مانع از جذب این نوع حشرات شوند.

 بر اساس گزارش ها و تماس های شهروندان از نقاط مختلف شهرستان اسلامشهر، طی چند شب گذشته تعدادی  بیش از حد معمولی ملخ سبز و بعضا زرد رنگ  در محلات مختلف شهرستان اسلامشهر ،که بیشتر در جوار اراضی کشاورزی قرار دارند، مشاهده شده که موجب تشویش و اضطراب و نگرانی شهروندان شده‌اند، مردم انتظار دارند مسئولین دستگاههای متولی ،ضمن اطلاع رسانی و آگاهی بخشی ،اقدامات لازم در جهت مبارزه  با اینگونه حشرات  را بعمل آورند .

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار