احمد کاظم زاده
مدتی است که گشایشی در روابط میان عراق جدید و عربستان صورت گرفته و به تازگی هیئت‌های بلندپایه از هر دو طرف به کشور‌های یکدیگر سفر کرده‌اند که آخرین مورد آن سفر عادل عبدالمهدی نخست‌وزیرعراق به ریاض است.
خبرهایی که ما را به دنیای آوارگان می‌برند
خالد حسینی، رمان‌نویس افغانستانی، یک هفته‌ی تکان‌دهنده را پای صحبت آوارگان سوری و افغان گذراند. پایان آن چند روز، آرزو می‌کرد ای کاش تمام عالَم جمع شوند و حرف‌هایی را بشنوند که او از زبان مهاجران شنیده. می‌گوید «اعداد بی‌روحی که دائم از اخبارِ کشته‌شدگان به گوشمان می‌خورد، ما را به تکه‌سنگ‌هایی بی‌احساس مسخ کرده‌اند. قصه‌ای که زبان مهاجری درمانده تعریف می‌کند سنگدلیِ این روزهایمان را شفا می‌دهد. عجیب است: انگار، در این قصه‌ها، خودمان و تمام عزیزانمان آواره می‌شویم».
در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا در تحریم بانک مرکزی ونزوئلا خطاب به واشنگتن گفت: تحریم‌های شما ما را قوی‌تر می‌کند.
یک مقام امریکایی وابسته به وزارت خارجه این کشور گفت که «اگر تغییرات اساسی در حکومت سودان ایجاد شود، نام این کشور از لیست تروریستی ایالات متحده برداشته خواهد شد». این در شرایطی است که امارات و عربستان در تلاشند با مدیریت تحولات به شکلی که دلخواه واشنگتن باشد، ضمن حفظ سودان در ائتلاف علیه مردم یمن، سودان جدید را به عنوان جایگزین مصر در ناتوی عربی علیه ایران بگنجانند و در واقع امیدوارند کاری کنند که مقامات جدید سودان به مسیری که عمر البشیر در آخر دوران حکومتش در پیش گرفته بود و عملاً با رفتن به دیدار بشار اسد به سعودی‌ها هشدار داده بود، نروند.
سید رحیم نعمتی
در حالی که ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، رؤسای جمهور روسیه و چین، پیام تبریک برای کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، فرستاده‌اند، مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی، آماده چهارمین دیدار با رهبر کره‌شمالی است تا به قول وی مذاکرات هسته‌ای بین کره‌شمالی و امریکا را نجات بدهد.
دولت ونزوئلا اعلام کرد مقام‌های ونزوئلا استوارنامه کاردار کاستاریکا را باطل کرده‌اند.
وزیر خارجه ایران در میانه تشدید شکاف‌های ترکیه با کشور‌های عربی، به آنکارا رفت، جایی که وزیر خارجه ترکیه در دیدار ظریف بار دیگر مخالفت خود را با تحریم‌های امریکا علیه ایران اعلام و تأکید کرد که آنکارا بر مواضع خود در این زمینه ایستاده و از برادران ایرانی حمایت می‌کنیم.
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفته که تعدادی از رهبران عرب وکشور‌های اسلامی به دلیل پیروزی‌اش در انتخابات، برای او پیام تبریک فرستاده‌اند؛ تحولی که او آن را فرصتی بزرگ برای صلح می‌داند.
رئیس‌جمهور امریکا قطعنامه‌ای را که در کنگره به تصویب رسیده و خواستار قطع حمایت واشنگتن از ائتلاف سعودی در جنگ یمن بود، وتو کرد. ترامپ با این اقدام، بار دیگر با صحه گذاشتن بر جنایات رژیم سعودی، مجوز ادامه کشتار مردم بی‌گناه یمن را صادر کرد.
یک نماینده کنگره امریکا با انتشار ویدئویی به‌شدت رئیس‌جمهور کشورش را به باد انتقاد گرفت و او را «برادر بزرگ» گروه تروریستی القاعده خواند.
۲