از یک طرف کشور همسایه غربی گنج‌های زیادی در خود جای داده و از طرف دیگر فرصت‌های تاریخی استثنایی برای ایرانیان فراهم شده تا حضور اقتصادی قدرتمندی در عراق پس از صدام، تحریم، جنگ و داعش داشته باشند.
وجه قابل توجه کنفرانس ورشو نه در متن اصلی و شعار‌های پمپئو برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه ایران، بلکه در حاشیه‌هایی بود که شاید به چشم نمی‌آمدند، اما باید گفت: به طور کامل بر متن سایه انداخته و حتی اهمیت بیشتری از آن داشتند. یک حاشیه مربوط می‌شد به خود میزبان و اینکه چرا لهستان حاضر شد میزبانی این کنفرانس را به عهده بگیرد.
سجاد مرادی کلارده
کنفرانس امنیتی ورشو بدون اشاره به ایران در بیانیه نهایی آن، پایان یافت. این کنفرانس که بیشتر برای تحت‌الشعاع قرار دادن نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران به راه افتاده بود، با بی‌اعتنایی برخی کشور‌ها از جمله روسیه، چین و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مواجه شد، اما چنانکه از اظهارات مقامات امریکایی از جمله پمپئو وزیر خارجه این کشور در آغاز برمی‌آمد، هدف عمده کنفرانس، محدودسازی نقش و قدرت منطقه‌ای ایران از طریق شکل‌دهی به یک ائتلاف تهاجمی بود.
نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌گوید دولت وی به طور مخفیانه با دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا گفت‌وگو‌هایی را آغاز کرده است. همزمان ارتش این کشور با اجرای مانوری که در آن یک سامانه ضد هوایی پیشرفته روسی آزمایش شد، توانایی خود را برای دفاع از کشور نشان داد تا امید غربگرایان برای مداخله نظامی را کم‌رنگ‌تر کرده باشد.
خبرنگار بی بی سی با اشاره به ساختگی بودن حمله شیمیایی که در فروردین سال جاری در شهر دوما رخ داد، اعلام کرد که در این شهر از گاز سارین نیز استفاده نشده و انگلیس از آن مطلع بود.
نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند با محکوم کردن حمله انتحاری به سربازان این کشور در کشمیر، به پاکستان درباره ایجاد بی‌ثباتی در کشورش هشدار داده است.
هر ۱۵ عضو شورای امنیت حتی امریکا، در یک بیانیه حمله تروریستی در جنوب شرقی ایران را محکوم کردند؛ بیانیه‌ای که اگر نام دولت ایران و حمله تروریستی استان سیستان و بلوچستان از آن حذف شود، له و علیه هر موجودیت دیگری قابل‌صادر کردن است.
تبلیغات گسترده امریکا و رژیم صهیونیستی برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه ایران در نشست ورشو، به دلیل عدم اجماع بین شرکت کنندگان آن، حتی در صدور بیانیه ضدایرانی ناکام ماند. به‌رغم استقبال سرد و مشارکت سطح پایین کشورهادر ورشو، تنها دستاورد کنفرانس برای واشنگتن این بود که فرصتی برای وزیران کشور‌های عربی فراهم آورد تا با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی عکس یادگاری انداخته و منافع مشترکی از رویارویی با ایران را پیش ببرند.
رئیس‌جمهور امریکا جمعه شب دستور اعلام وضعیت فوق‌العاده را برای تأمین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار حائل در مرز با مکزیک امضا کرد؛ اقدامی که با واکنش تند نمایندگان کنگره روبه‌رو شد.
وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با یک رسانه امریکایی گفته هرگونه تلاش برای اقدام نظامی با ایران در حکم خودکشی خواهد بود.
۲