هادی محمدی
با کمی تأمل به خوبی می‌توان مشاهده کرد که گام‌ها و سیاست‌های ترامپ یک خط استراتژیک در قبال ایران دنبال می‌کند.
سخنگوی نیرو‌های موسوم به «ارتش ملی» مستقر در شرق لیبی که با حمایت عربستان و امارات و فرانسه و امریکا در تلاش برای تصرف پایتخت لیبی است، در آخرین بهانه‌تراشی علیه دولت وفاق ملی ترکیه را به انتقال نیرو‌های «جبهه النصره» از سوریه به لیبی متهم کرد.
بشار اسد روز گذشته میزبان مشاور امنیت ملی عراق بود که نه تنها ضربه دیگری به تلاش‌های غرب برای انزوای سوریه محسوب می‌شود بلکه هماهنگی بغداد و دمشق می‌تواند تلاش‌های امریکا برای ایجاد شکاف در مرز‌های دو کشور را ناکام بگذارد.
جولیان آسانژ، افشاگر جنایات امریکایی‌ها در عراق و افغانستان که چند روز پیش با خیانت دولت راستگرای اکوادور از سفارت این کشور اخراج و از سوی پلیس لندن دستگیر شد، در زندان بدنامی که به گوانتاناموی انگلیس مشهور است محبوس شده است، هرچند سناریوی بدتر استرداد وی به امریکا است.
پادشاهی عربستان سعودی در موضعی رسمی از اقدامات شورای نظامی انتقالی سودان حمایت و اعلام کرد که در کنار مردم این کشور است. امارات و بحرین هم در تبعیت از سیاست‌های ریاض در منطقه، حمایت خود را از تحولات جدید سودان اعلام کردند؛ مثلثی که به نظر می‌رسد، در پشت پرده تحولات سیاسی سودان نقش مؤثری داشته است.
ظاهراً فرانسوی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کنند، ولی هدف این حفظ کردن، دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای است که ایران طبق برجام به پایبندی موقت به آن‌ها متعهد شده است. هنوز یک روز از سخنان «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه درباره اینکه اروپا «مصمم به حفظ برجام است» نگذشته بود که سفیر فرانسه در امریکا در یک رشته توئیت تأکید کرد: «هیچ غروبی بعد از برجام وجود ندارد»؛ آن هم در روزی که همتای وی در تهران استوارنامه‌اش را تحویل ظریف داد. سخنانی که عباس عراقچی به آن واکنش نشان داده و خواستار شفاف‌سازی دولت فرانسه در مورد آن شده است.
برای نخستین بار یک همجنسباز به عنوان کاندیدا‌های دموکرات‌ها وارد رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است.
هشدار رهبر انقلاب به «عمرالبشیر» چه بود؟
تخته نرد عشق باختن عمرالبشیر با آمریکا و آل سعود و بندبازی سیاسی وی طی سال‌های اخیر و پشت کردن به هشدار‌های رهبر معظم انقلاب که طی دیدار‌های متعدد به وی داده شد، نتیجه‌ای جز سقوط برای وی نداشت.
واکنش معاون سیاسی وزیر خارجه به توئیت‌های سفیر فرانسه
معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در واکنش به توئیت‌های سفیر فرانسه در واشنگتن درباره اینکه بعد از برجام دلیلی برای غنی سازی از سوی ایران نیست، بر شفاف سازی فوری پاریس در این زمینه تأکید کرد.
معترضان «جلیقه زرد» در حالی دست به اعتراض زدند و با پلیس ضد شورش در شهر تولوز، درگیر شدند که رئیس جمهوری این کشور قرار است یکسری سیاست‌ها را با هدف رویارویی با ۲۲ هفته متوالی اعتراضات ارائه کند.
۵