اثبات «سلاح بیولوژیک» بودن کرونا نیاز به بررسی آزمایشگاهی دارد
کد خبر: 993755
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AWJ
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
رئیس سازمان پدافند غیرعامل:
منشأ توسعه کرونا با شواهد و قرائن تحلیلی و راهبردی و بعضی نکات خبری به دشمن ارجاع می‌شود، اما اثبات تخصصی آن نیاز به بررسی‌های آزمایشگاهی و مقایسه بین ژنوم ویروس اولیه ثبت شده و نتایج مطالعه روی ژنوم‌های جدید از نظر نوع تغییرات عامدانه روی آن دارد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در گفتگو با فارس در خصوص شیوع ویروس کرونا در کشور با تبیین نقش و وظایف سازمان پدافند غیرعامل، گفت: سازمان پدافند غیرعامل کشور مأموریت سیاستگذاری، برنامه ریزی، هدایت، سازماندهی، نظارت و راهبری موضوع پدافند غیرعامل و آمادگی و ارتقای مقاومت ملی، پایش تهدیدات، تسهیل مدیریت بحران و تداوم کارکرد‌های ضروری کشور و صیانت و کمک به اداره مردم در راستای مصون‌سازی کشور در برابر انواع تهدیدات دشمن را برعهده دارد. سردار جلالی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود ویروس کرونا از سوی برخی کشور‌ها برای تحت تاثیر قراردادن اقتصاد چین و ایران ساخته شده است، گفت: منشأ توسعه کرونا با شواهد و قرائن تحلیلی و راهبردی و بعضی نکات خبری به دشمن ارجاع می‌شود، اما اثبات تخصصی آن نیاز به بررسی‌های آزمایشگاهی و مقایسه بین ژنوم ویروس اولیه ثبت شده و نتایج مطالعه روی ژنوم‌های جدید از نظر نوع تغییرات عامدانه روی آن دارد.

وی ادامه داد: بررسی پیامد‌های این ویروس از نظر میزان تلفات یا وسعت همه‌گیری و نوع موج رسانه‌ای حاکم بر آن در جهت تشدید ترس و وحشت و نگرانی بین مردم این فرضیه را تقویت می‌کند که یک حمله زیستی با اهداف اقتصادی علیه چین و ایران روی داده است. سردار جلالی با اشاره به اینکه هدایت و راهبری مقابله با تهدیدات نوین (سایبری، زیستی، پرتوی و شیمیایی) با تشـکیل و سازماندهی قرارگاه‌های پدافند غیرعامل در موضوعات مرتبط با تهدید از جمله مأموریت‌های عملیاتی این سازمان است، گفت: بر همین مبنا قرارگاه پدافند زیستی از سال ۱۳۹۲ تشکیل شده است که موضوع مقابله با تهدیدات زیستی و مدیریت بحران‌های ناشی از آن را بر عهده دارد.

شبیه‌سازی شیوع اپیدمی‌ها در سال ۱۳۹۶ در فرودگاه امام (ره) تمرین شد
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه طی سه سال گذشته بیش از ۱۰ رزمایش صرفاً در حوزه پدافند زیستی در کشور اجرا شده است، گفت: برای مثال در سال۱۳۹۶ رزمایش مقابله با شیوع بیماری‌های واگیردار در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) اجرا شده که دقیقاً وضعیت کنونی را شبیه‌سازی کرد و در خلال آن وظایف دستگاه‌های ذی‌ربط تعیین، آموزش و تمرین شده است.

وی ادامه داد: پس از تأیید وجود ویروس کرونا در کشور طی نامه‌ای به وزارت کشور، بهداشت و درمان و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دستورالعمل‌های اجرایی تهیه و ارسال شد و همچنین ایجاد هماهنگی بین نیرو‌های مسلح ودستگاه‌های اجرایی در حوزه پدافند زیستی نیز در دستور کار قرار گرفت. در این شرایط هیئت محترم دولت و شورای عالی امنیت ملی مسئولیت ستاد مقابله با کرونا را به وزیر محترم بهداشت و درمان ابلاغ نمودند و سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز با شرکت در جلسات ستاد مقابله با کرونا حداکثر مساعی خود را در جهت مقابله با اپیدمی ناشی از ویروس کرونا داشته است.

هشدار‌های لازم در خصوص کرونا به دستگاه‌های ذی‌ربط داده شده بود
وی در پاسخ به این سؤال که آیا سازمان پدافند غیرعامل کشور هشدار‌های لازم در خصوص ابعاد شیوع ویروس کرونا را به دستگاه‌های اجرایی داده بود، گفت: بله این هشدار‌ها به صورت کتبی چند هفته قبل از شیوع بیماری برای دستگاه‌های مسئول ابلاغ شده بود.
سردار جلالی ادامه داد: ما همچنین آیین‌نامه مرزبانی زیستی و دستورالعمل نحوه مواجهه رسانه‌ای با شیوع این ویروس را برای همه دستگاه‌های ذی‌ربط پیش از آغاز بحران ابلاغ کرده بودیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تأکید بر اینکه امروز شرایط کشور جای گلایه کردن و سیاه‌نمایی نیست، ادامه داد: پیشنهاد ما آن است ستاد مقابله با کرونا به ریاست معاون اول تشکیل گردد و همه به وزیر بهداشت و درمان کمک کنند تا بتواند در جبهه تشخیص و درمان موفق باشد.

موج‌سواری جبهه رسانه‌ای دشمن روی موضوع کرونا
وی همچنین با تقدیر از رسانه‌های داخلی که در شرایط فعلی بار آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به جامعه را در مواجهه با ویروس کرونا به دوش می‌کشند، گفت: باید دقت داشته باشیم که جریان رسانه‌ای وابسته به خارج تلاش دارد تا با ایجاد هراس عمومی و القای ناکارآمدی نظام بهداشت و درمان، مردم را مأیوس و مستأصل کند.
سردار جلالی ادامه داد: سیاسی کردن مقابله با کرونا، بازی با آمار و جمع و تفریق‌های کاذب، رو در رو قرار دادن مذهب با سلامت مردم به دروغ و... از جمله راهکار‌های عملیات روانی جبهه رسانه‌ای دشمن است که باید مورد توجه مردم و فعالان رسانه‌ای باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان با تقدیر مجدد از مدافعان سلامت ملت که این روز‌ها بعضاً با دست خالی در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند، گفت: قطعاً طی روز‌های آتی مشکلات پشتیبانی و تأمین وسایل حفاظت شخصی با تلاش ستاد ملی مدیریت کرونا مرتفع خواهد شد و ملت ما با اعتماد همیشگی به نظام سلامت کشور و عمل به نکات بهداشتی این چالش را با موفقیت پشت سر خواهند گذاشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار