توطئه جدید اعراب برای تضعیف جایگاه سوریه در جبهه مقاومت
کد خبر: 992563
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AD5
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
یک رسانه تحلیلی- خبری امریکایی به بررسی توطئه‌های جدید اقتصادی- سیاسی کشور‌های عربی برای دور کردن سوریه از ایران در راستای هدف رژیم صهیونیستی پرداخته است.

سرويس بين الملل جوان آنلاين: یک رسانه تحلیلی امریکایی به بررسی توطئه‌های جدید کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس برای دور کردن سوریه از ایران و تضعیف جایگاه این کشور به عنوان خط مقدم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی پرداخته است. پایگاه «مینت‌پرس» در آغاز این تحلیل نوشته از زمان بروز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، بسیاری از جنبه‌های فرهنگ سیاسی این کشور دستخوش تغییر شده، اما فقط یک دکترین، در سراسر تحولات این کشور دست‌نخورده باقی مانده است: اینکه اسرائیل، دشمن اصلی سوریه است. مینت‌پرس یادآوری کرده حتی در قانون اساسی جمهوری سوریه هم از این کشور به عنوان «قلب تپنده عربی‌گرایی» و «جبهه اصلی مقابله با دشمن صهیونیسم» یاد شده است.

این فرهنگ به زمانی برمی‌گردد که سوریه به عنوان یک کشور استقلال یافت و توانست در دهه ۱۹۸۰ نوعی اتحاد نظامی راهبردی با ایران و حزب‌الله ایجاد کند. محور سوریه- ایران و حزب‌الله همگی با ستیزه‌جویی فزاینده اسرائیل روبه‌رو بودند و ائتلافشان «محور مقاومت» نام گرفت. مینت‌پرس نوشته در یک دهه‌ای که از زمان آغاز جنگ سوریه می‌گذرد اتفاقات زیادی در صف‌بندی‌های کشور‌های خارجی در صحنه سوریه اتفاق افتاده، اما ایران و حزب‌الله هنوز متحدان نظامی هستند که به دولت بشار اسد کمک کرده‌اند از جنگ با شورشی‌های تحت حمایت کشور‌های خارجی پیروز خارج شود. این رسانه امریکایی خاطرنشان کرده بسیاری از معارضان دولت سوریه را گروه‌های افراطی و خشن تشکیل می‌دادند که تحت حمایت اسرائیل و شورای همکاری خلیج فارس قرار داشتند. در ادامه این تحلیل آمده است: حالا که امید‌ها برای برکنار کردن بشار اسد از قدرت به یأس تبدیل شده‌اند، همان کشور‌های عربی حاشیه خلیج [فارس]در تلاش برای برقراری صلح با دولت سوریه هستند و به دنبال ایفای نقش فعال در بازسازی سوریه پس از جنگ هستند. مینت‌پرس تلاش کشور‌ها برای ایفای نقش در بازسازی سوریه را ناظر به دستیابی آن‌ها به نوعی نفوذ روی این کشور دانسته است. این رسانه امریکایی نوشته است: «این تلاش به گونه‌ای به دنبال به چالش کشیدن جایگاه پذیرفته شده سوریه به عنوان خط مقدم کشور‌های عربی در برابر اسرائیل است.» این تحلیل در ادامه به بررسی ائتلاف‌های در حال تغییر در سوریه و تلاش طرف‌های مختلف برای به دست آوردن نفوذ در سوریه در دوران بازسازی این کشور پرداخته است.

پول اعراب در برابر «مقاومت»
شورای همکاری خلیج فارس امیدش را در توسل به راهکار نظامی برای عزل دولت سوریه از دست داده و آن‌ها حالا به مسیر‌های اقتصادی و دیپلماتیک برای رسیدن به هدفشان روی آورده‌اند. کشور‌های عربی اکنون امیدوارند ایالات متحده را به رفع تحریم‌ها علیه سوریه متقاعد کنند تا بتوانند از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور از منابع مالی هنگفت خودشان برای کسب نفوذ در آن استفاده کنند. نیازی به ذکر این نکته نیست که امریکا از سر حسن نیت نیست که می‌خواهد شورای همکاری خلیج فارس را به سمت سوریه سوق دهد، بلکه هدفش از این کار، مقابله با نفوذ ایران است. از همین رو است که تمرکز شورای همکاری خلیج فارس روی بازسازی سوریه، با آشتی‌جویی آن‌ها در قبال اسرائیل همزمان شده است. حذف پایگاه‌ها و پرسنل ایران در سوریه یکی از مطالبات قدیمی اسرائیل است که شورای همکاری خلیج فارس در تلاش است سوریه را به پذیرش آن وادار کند.

ترکیه، دشمن جدید سوریه؟
مینت‌پرس به نقاط آسیب‌پذیری که شورای همکاری خلیج فارس ممکن است از آن برای خارج کردن سوریه از محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی استفاده کند اشاره کرده است. این اندیشکده نوشته است: «آنچه وضعیت وخیم درباره سوریه را بدتر می‌کند وجود «نقاط قابل‌نفوذ» در فرهنگ سیاسی این کشور است که شورای همکاری کاملاً آماده است از آن برای همسو کردن سوریه با خودش و سازگار کردن آن با ائتلاف کشور‌های عربی- اسرائیل استفاده کند. این نقطه قابل‌نفوذ، خصومت مشترک کشور‌های عربی با ترکیه و اخوان‌المسلمین است که آنکارا به دنبال تقویت آن است.» «خصومت سوریه از ترکیه آشکار است زیرا آنکارا یکی از اولین حامیان معارضان دولت سوریه و به‌خصوص گروه‌های مرتبط با اخوان‌المسلمین در میان آن‌ها بود.» احتمالاً شورای همکاری خلیج فارس از این نفرت مشترک استفاده خواهد کرد و تلاش خواهد کرد موضع سوریه را از «خط مقدم ایستادگی در برابر دشمن صهیونیسم» به خط مقدم ترکیه‌ستیزی تغییر دهد.

این راهبرد که راهبرد دلخواه اسرائیل است، همین حالا در جریان است. با این تحلیل می‌توان دلیل استقبال گرم شورای همکاری خلیج فارس از بشار اسد را توضیح داد. با این حال، این راهبرد تا به حال ناکام مانده است: «حملات مکرر اسرائیل علیه آنچه آن را مواضع ایران در سوریه می‌خواند کمک چندانی به جلوگیری از رشد تأسیسات ایران در میدان سوریه نکرده و تهران هنوز قادر است از طریق سوریه برای حزب‌الله در جنوب لبنان تجهیزات ارسال کند. ضمن آنکه تحریم‌ها علیه ایران هم کمک چندانی به کاستن از جایگاه ایران در سوریه نکرده است.» مینت‌پرس مدعی شده ایران به رغم وضعیت آشفته‌ای که در سوریه وجود دارد در حال پیشروی به سمت هدف دیرینه‌اش یعنی داشتن یک مسیر زمینی به دریای مدیترانه است. داشتن چنین دسترسی به معنی کاهش وابستگی به راه دریایی برای صادرات است که دشمنان ایران آن را از راه نظامی‌سازی مسدود کرده‌اند.

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار