افتتاح هزار و ۴۰۸ پروژه عمرانی سپاه در سیستان و بلوچستان
کد خبر: 991062
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049os
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
در طول ۱۰ سال اخیر بیش از ۲۰۷ میلیارد تومان اعتبار برای ۱۷ هزار و ۹۷۷ پروژه در عرصه‌های خدمت‌رسانی قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه پاسداران هزینه شده است.
سیداحمد هاشمی‌اشکا
سرويس ايران جوان آنلاين: حدود دو ماه است که سیستان و بلوچستان در صدر اخبار قرار دارد. بعد از وقوع سیل اواخر آذرماه بود که نیرو‌های بسیج و سپاه مثل همیشه در کمترین زمان خود را به مناطق سیل‌زده رسانده و کار امدادرسانی و کمک به سیل زدگان را آغاز کردند. به موازات آن‌ها گروه‌های جهادی هم یکی پس از دیگری به منطقه رسیدند و هر کدام به نسبت تخصص و مسئولیت‌شان، بخشی از کار‌ها را بر عهده گرفتند. اما این تمام ماجرا نبود و با توجه به برنامه‌های سپاه برای اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی در مناطق مختلف کشور، روز گذشته یک هزار و ۴۰۸ پروژه عمرانی قرارگاه قدس جنوب‌شرق نیروی زمینی سپاه پاسداران از طریق ویدئوکنفرانس در شهرستان‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان افتتاح شد. پروژه‌هایی که در راستای کاهش محرومیت و در حوزه‌های توسعه شاخص‌های اشتغال، احداث مسکن، بهداشت درمان، آموزشی، فرهنگی فعالیت خود را آغاز کردند.

سیل ۲۹ آذر سیستان و بلوچستان نزدیک به یک هزار روستا را درنوریدید و خسارات زیادی بر جای گذاشت. سیلی که به خاطر وقوعش در مناطق محروم و کم‌بضاعت استان، بیش از هر اتفاق دیگری به چشم آمد و نیاز امدادرسانی و حمایت از سیل‌زدگان را در اولویت همه کار‌ها قرار داد. از همان لحظات نخست وقوع سیل نیرو‌های سپاه و بسیج به داد مردم شتافتند و فرمانده کل سپاه پاسداران و رئیس سازمان بسیج مستضعفین هم بار‌ها اعلام کردند تا آخرین روز و رفع تمام مشکلات در کنار سیل‌زدگان باقی خواهند ماند. اما این اتفاق موجب نشد تا برنامه‌های محرومیت‌زدایی از دیگر مناطق کشور و بخصوص سیستان و بلوچستان با وقفه مواجه شود و بر همین اساس روز گذشته بود که یک هزار و ۴۰۸ پروژه عمرانی عرصه محرومیت‌زدایی قرارگاه قدس جنوب‌شرق نیروی زمینی سپاه پاسداران از طریق ویدئوکنفرانس در شهرستان‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان افتتاح شد. همچنین در این مراسم که با حضور مسئولان ارشد استان سیستان و بلوچستان برگزار شد، توزیع ۵۸۰ سری جهیزیه میان زوج‌های جوان کم‌بضاعت و توزیع ۳ هزار سری لوازم خانگی میان محرومان کلید خورد و از مستند‌های ساخته شده در زمینه اقدامات قرارگاه قدس نیروی زمینی در استان سیستان و بلوچستان رونمایی شد.

در ادامه مراسم معاون محرومیت‌زدایی قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه پاسداران با اشاره به اینکه این قرارگاه علاوه بر اقدامات امنیتی با هدف کمک به دولت در راستای کاهش محرومیت در حوزه‌های توسعه شاخص‌های اشتغال، احداث مسکن، بهداشت، درمان، آموزشی، فرهنگی و... فعال است، گفت: «این قرارگاه در طول ۱۰ سال اخیر ۱۷ هزار و ۹۷۷ پروژه در جنوب‌شرق اجرا کرده که ۲ هزار و ۳۶۶ مورد آن پروژه‌های عمرانی بوده که در پنج سال نخست فعالیت قرارگاه اجرا شده و مابقی هم در پنج سال دوم به نتیجه رسیده است.» شهرام اسکندری با تأکید بر اینکه افزایش هشت برابری تعداد پروژه‌ها را شاهد بوده‌ایم، به اعتبارات صرف شده هم اشاره کرد و ادامه داد: «بیش از ۲۰۷ میلیارد تومان اعتبار تاکنون برای پروژه‌های عرصه‌های خدمت‌رسانی قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه پاسداران هزینه شده و تلاش داریم تا هرجا نیاز باشد در کنار مردم باشیم و با همیاری خود آن‌ها مشکلات را یکی پس از دیگری حل کنیم.»

حضور پزشکان جهادگر در مناطق محروم
ایام دهه مبارک فجر فرصت خوبی بود تا یک‌بار دیگر نیرو‌های بسیجی و جهادگران راهی مناطق محروم شوند تا با کمک به ساکنان این مناطق، شیرینی و حلاوت این روز‌ها را چندبرابر کنند. بر همین اساس پزشکان جهادگر هم به مناطق محروم سیستان و بلوچستان رفتند و چند روزی را مهمان ساکنان آن بودند. در همین رابطه جانشین سازمان بسیج جامعه پزشکی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ۳۹۵ بیمار به مناسبت گرامیداشت دهه فجر در سطح استان از خدمات درمانی، پزشکی و بهداشتی رایگان بهره‌مند شدند، گفت: «در راستای گرامیداشت این ایام برنامه‌هایی با حضور پزشکان بسیجی کانون‌های بسیج جامعه پزشکی در سطح استان در راستای خدمت‌رسانی بی‌منت و ارائه خدمات درمانی و پزشکی رایگان اجرا شده است.»

فاطمه کمیلی، در مورد خدمات ارائه شده تصریح کرد: «برپایی ایستگاه سلامت در میعادگاه نماز جمعه زاهدان و ویزیت عمومی، بررسی فشار خون و قند خون، اعزام تیم متخصصین اطفال به مرکز درمانی ادیمی به همت کانون بسیج جامعه پزشکی زابل و ویزیت ۱۵ بیمار، اعزام تیم شهید رهنمون به روستای دودی توسط کانون بسیج جامعه پزشکی زابل و ویزیت ۳۲ نفر از جمله اقدامات درمانی است که اجرایی شد.» وی ادامه داد: «اعزام تیم شهید رهنمون به روستای اسکل توسط کانون بسیج جامعه پزشکی زابل و ویزیت ٦٣ نفر و کنترل فشار خون ٦٣ نفر و کنترل قند خون ٤٦ نفر، توزیع پمفلت در مورد کرونا ویروس، دیابت، سالک، تالاسمی، فشارخون، سل و وبا، برپایی ایستگاه سلامت، سنجش فشار خون و قند خون ۱۴۳ نفر به همت کانون بسیج جامعه پزشکی شهرستان خاش در محل مصلی از دیگر اقدامات پزشکی انجام شده در سیستان و بلوچستان بود.»

آموزش صیانتگران اجتماعی
یکی از اقدامات جالب سپاه طی سال‌های اخیر توجه به معضلات و آسیب‌های اجتماعی است که در همین رابطه کار‌های آموزشی و پیشگیرانه زیادی در دستور کار قرار گرفته است. بر همین اساس معاونت اجتماعی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان کار ویژه‌ای را انجام داد و اولین دوره آموزشی صیانتگران اجتماعی در این استان را برگزار کرد.
مدیر آموزش و پیشگیری معاونت اجتماعی سپاه سلمان با بیان اینکه از جمله نقاط ضعف و چالش‌های اقدامات پیشگیری و درمان و مداخله در آسیب‌های اجتماعی در سطح کانون‌های هدف بسیج اعم از محلات آسیب‌دیده و پرخطر کمبود نیروی انسانی متخصص در سطح استان است، گفت: «بر اساس برنامه‌ریزی به‌عمل آمده از سوی کارگروه اجتماعی سپاه سلمان استان با انتخاب کمیته‌ای متشکل از هفت نفر از نخبگان و کارشناسان متشکل از آقایان سردار محمد ناظری، سرهنگ مسعود پناهی، مهندس احسان پودینه، دکتر علی عرب، دکتر نادر سلیمانی و خانم‌ها دکتر طاهری و حیدری طی یک هفته کار فشرده ضمن جمع‌آوری دیدگاه صاحبنظران، چارچوب آموزش مورد نظر تدوین و نسبت به تهیه محتوا آموزشی مبادرت شد.»

احسان پودینه ادامه داد: «بر این اساس و به منظور تربیت و آموزش صیانتگران اجتماعی در عرصه کاهش آسیب‌های اجتماعی برای اولین بار دوره آموزشی فوق با حضور ۴۵ نفر از نمایندگان اعزامی از نواحی و سپاه‌های شهرستانی در مرکز استان به همت معاونت اجتماعی برگزار شد.»

به گفته این مسئول، بناست در آینده دوره‌های تکمیلی مربوطه نیز برگزار شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار