ترامپ رئیس جمهوریخواهان ماند!
کد خبر: 989717
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049TB
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۶
سرخوردگی کم‌سابقه جامعه امریکا بعد از رأی سنا
سنای امریکا، دونالد ترامپ را از هر دو اتهام خود یعنی «سوء استفاده از قدرت» و «کارشکنی در تحقیقات کنگره» تبرئه کرد تا شش ماه تلاش برای استیضاح او نافرجام بماند. تبرئه رئیس‌جمهور امریکا با سرخوردگی گسترده در میان مخالفان او روبه‌رو شد. در ۳۰۰ شهر امریکا در اعتراض به تبرئه ترامپ به‌رغم قطعی بودن شواهد علیه او تظاهرات برگزار شد و دموکرات‌ها، اقدام سنا را خیانت به قانون اساسی امریکا تعبیر کردند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: سنای امریکا در آخرین ساعات چهار شنبه شب رأی به تبرئه دونالد ترامپ از اتهاماتش داد و جنجالی‌ترین پرونده استیضاح یک رئیس‌جمهور امریکا، علی‌الظاهر بعد از یک جنگ قدرت شش‌ماهه بسته شد. سنا ابتدا با ۵۲ رأی ترامپ را از اتهام «سوءاستفاده از قدرت» تبرئه کرد که در میان ۴۸ سناتوری که به این اتهام ترامپ رأی مثبت دادند، یک سناتور جمهوریخواه یعنی میت رامنی هم حضور داشت. اعضای سنا همچنین با ۵۳ رأی دونالد ترامپ را از اتهام «کارشکنی در کار کنگره» تبرئه کردند. دموکرات‌ها برای برکناری رئیس‌جمهور ایالات متحده به رأی موافق ۶۷ سناتور نیاز داشتند. به این ترتیب، جلسه رأی‌گیری سنای امریکا برای استیضاح ترامپ به یک صف‌آرایی تمام عیار بین جمهوریخواهان و دموکرات‌ها تبدیل شد. جمهوریخواهان به جز یک نفرشان، بقیه پشت رئیس‌جمهور هم حزبی شان قرار گرفتند و دموکرات‌ها هم برای ابراز مخالفت با او چیزی کم نگذاشتند.

اگر تبرئه نمی‌شدم...
ترامپ بعد از نافرجام ماندن استیضاح، در قامت یک رئیس‌جمهور پیروز ظاهر شد و هرچه می‌توانست به دموکرات‌های شکست خورده تاخت. او با اشاره به دوره چند ماهه‌ای که پرونده استیضاح او روی میز کنگره بود، گفت: «این دوره برای ما جهنمی بود، منصفانه نبود. ما هیچ کار اشتباهی نکردیم. این کار آن‌ها شرورانه و آمیخته به فساد بود.»‌وی یک بار روزنامه «یواس‌ای تودی» را روی دست نشان داد که تیتر «تبرئه شده» را زده بود و یک بار هم روزنامه واشنگتن پست را بالای دست گرفت که تیتر «ترامپ تبرئه شد» را انتخاب کرده بود. او به طعنه گفت: «می‌توانید این روزنامه را به خانه ببرید و به دوستان‌تان نشان دهید، این تنها تیتر خوبی است که من از واشنگتن پست دیده‌ام، البته همه روزنامه‌ها همین را نوشتند.»‌رئیس‌جمهور امریکا گفت که اذعان می‌کند که در زندگی اشتباهاتی کرده، ولی به گفته او نتیجه نهایی این است. او بعد از گفتن این جمله روزنامه واشنگتن را به حاضران نشان داد: «ترامپ تبرئه شد.» ترامپ که در «اتاق شرقی» کاخ سفید که پر از هوادارانش و مقام‌های کابینه بود گفت: «حالا این کلمه خوشگل را داریم. هرگز فکر نمی‌کردم اینقدر خوب به نظر برسد... به آن می‌گویند تبرئه کامل!» ترامپ اضافه کرد: «همه ما واقعاً دچا رنج‌های زیادی بودیم. این تشویق شایسته همه ماست چرا که شرایط غیرمنصفانه‌ای بود. طی چندماه گذشت کار خارق‌العاده‌ای انجام شد، چند سال پیش و از روزی که از پله برقی (به هنگام سوگند ریاست جمهوری) پایین آمدم شروع کردند و هرگز تمام نشد.» وی خاطرنشان کرد: «در این سه سال گذشته کاری اهریمنی و فاسد علیه ما به راه انداختند، اطلاعات را رخنه می‌دادند و دروغ می‌گفتند، هرگز نباید سر هیچ رئیس‌جمهوری بیاید. هیچ رئیس‌جمهوری تاب این مسئله را نداشت. هرچند هم یاران خوبی داشتم، اما می‌توانست از تحمل خارج شود.» او همچنین گفت: «اگر تبرئه نمی‌شدم، بازار بورس امریکا فرومی‌ریخت». ترامپ همچنین به سناتور میت رامنی جمهوریخواه اشاره کرد که تنها کسی بود که فقط به یکی از بند‌های استیضاح او رأی مثبت داده بود و گفت: «از کسانی که از ایمان خود برای توجیه آنچه که می‌دانند اشتباه است استفاده می‌کنند دل خوشی ندارم. همینطور از کسانی که می‌گویند «برای شما دعا می‌کنم» درحالی که می‌دانند حقیقت ندارد، خوشم نمی‌آید.» رامنی پیش از رأی‌گیری سنا گفته بود «ترامپ در سوءاستفاده هولناک از اعتماد عمومی گناهکار است.»

سرخوردگی توأم با حس انتقام
شکست استیضاح رئیس‌جمهور امریکا حسی توأم از سرخوردگی و در عین حال انتقام در میان منتقدان ترامپ ایجاد کرده است. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان که روز چهار شنبه با پاره کردن متن سخنرانی ترامپ در نشست سالانه کنگره خبرساز شد، خطاب به ترامپ گفت: «در تاریخ ثبت شد که به خاطر تضعیف امنیت ملی استیضاح شدی و هرگز از زخم آن خلاص نخواهی شد.» پلوسی در بیانیه‌ای جداگانه اقدامات «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا را که مانع از رأی آوردن استیضاح ترامپ شده بود، محکوم کرد، او را رهبری سرکش خواند و ترامپ و جمهوریخواهان سنا را به عادی‌سازی بی‌قانونی در کشور متهم کرد. پلوسی گفته است: «بنیانگذاران ما به دنبال حفاظت از یک رئیس‌جمهور سرکش هستند و آن‌ها هرگز تصور نمی‌کردند که در عین حال یک رهبر سرکش (مک کانل) در سنا داشته باشند که ناجوانمردانه از وظیفه خود برای حمایت از قانون اساسی چشم‌پوشی کند.» «الیزابت وارن» سناتور دموکرات ماساچوست، تبرئه شدن ترامپ را، روزی «شرم‌آور» برای سنا و روزی «غم‌انگیز» در تاریخ ایالات متحده توصیف کرده و در توئیتی نوشته است: «جمهوریخواهان به حفاظت و دفاع از رئیس‌جمهور رأی دادند، آن هم در شرایطی که او از دولت ما برای منافع شخصی‌اش سوءاستفاده کرده است. دونالد ترامپ به یک دولت خارجی فشار آورده تا در انتخابات ما دخالت کند. او به روابط دیپلماتیک ما آسیب رسانده و امنیت ملی ما را در معرض خطر قرار داده است.» هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۱۶، ضمن محکوم کردن تبرئه ترامپ در سنا، در یک پیام توئیتری نوشت: «آن‌ها به سوگند اولیه خود برای دفاع از قانون اساسی خیانت کرده و در واقع امریکا را وارد یک مرحله خطرناک از سیاست کردند که بازگشت از این مرحله نیازمند تلاش و همکاری آحاد جامعه خواهد بود.» «مایکل بلومبرگ» شهردار پیشین نیویورک و از دیگر نامزد‌های ریاست جمهوری، در توئیتی نوشت: «روند برگزاری محاکمه ترامپ در سنا یک بازی و معما و این رأی سنا مایه ننگ امریکا خواهد بود.»‌او گفته که رأی دادن برای برکناری یک رئیس‌جمهور قانون‌گریز و بی‌پروا می‌توانست تغییر این فصل سیاه و تاریک در زندگی کشورمان باشد که نشد. یواس‌ای‌تودی از قول «رایان فلانتری» و «اندی تاتمن» از اعضای هیئت بازرگانی شیکاگو نوشته که جمهوریخواهانی که به تبرئه ترامپ رأی داده‌اند «رقاصانی‌اند که دقیقاً با موسیقی از پیش تعین شده برای خودشان رقصیدند». این دو می‌گویند: «از این رو اقدامات آن‌ها تعجب‌برانگیز نبود و حتی تنها رأی منفی «میت رامنی» جمهوریخواه به ترامپ نیز دیگر تعجب‌برانگیز نیست.» رابرت ریچاردسون، هنرمند سن‌دیه‌گویی، برگزاری مراسم استیضاح را مسخره خواند و گفت: «برگزاری استیضاح کاری عبث و نتیجه آن نیز مشخص بود، به همین دلیل کسب این نتیجه بهانه منفی در دست ترامپ خواهد بود تا فکر کند چک سفید دارد و می‌تواند از این به بعد هم دست به هر اقدامی بزند.»

تظاهرات در ۳۰۰ شهر امریکا
روز پنج شنبه هزاران نفر دست کم در۳۰۰ شهر امریکا در واکنش به تبرئه ترامپ راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند. معترضان شعار‌هایی از جمله «پنهانکاری را نپذیرید» و «با رأی خود تو را بیرون خواهیم کرد» سر دادند. همچنین تظاهرکنندگان با تجمع مقابل برج ترامپ در نیویورک، شعار «او را حبس کنید» و «تو گناهکاری» سر دادند. به گزارش ام‌اس‌ان‌بی‌سی، پلیس تعدادی از معترضان را که درون ساختمان کنگره اعتصاب کرده بودند، بازداشت کرده است. سناتور جف مرکلی، عضو کمیته روابط خارجی سنا، در توئیتی ویدئوی سخنرانی خود در جمع معترضان مقابل ساختمان کنگره امریکا را منتشر کرده و نوشته است: «آنچه که امروز شاهدش بودیم پایان یک دادگاه نبود. یک پنهانکاری بود. سوءاستفاده رئیس‌جمهور از قدرت در سنا هم نفوذ کرده و پایه‌های این مجلس و قوانین ما را تهدید کرده است. محاکمه‌ای کامل و عادلانه بخواهید، هیچ عذری پذیرفته نیست.»‌

سناتور آیانا پرسلی نیز که در این اعتراضات حضور داشت در توئیتی نوشته است: «در این دموکراسی، شما هنوز هم در برابر مردم پاسخگو هستید و مردم امریکا خشمگین هستند. ما خشم بر حق خود را بر جست‌وجوی عدالت متمرکز خواهیم کرد».
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار