حمله تل‌آویو به دمشق پشت سپر هواپیمای مسافری ایران
کد خبر: 989708
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049T2
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی در حملات هوایی خود به سوریه از پوشش و سپر هواپیما‌های غیرنظامی استفاده می‌کند تا عملکرد سامانه‌های پدافند هوایی سوریه را مختل کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفت: ششم فوریه (پنج‌شنبه) ساعت دو بامداد، چهار جنگنده اف۱۶ نیروی هوایی اسرائیل بدون ورود به حریم هوایی سوریه، با هشت موشک هوا به زمین، اطراف دمشق پایتخت این کشور را هدف قرار دادند و پدافند هوایی سوریه نیز با قدرت این حملات را دفع کرد.

وی افزود: همزمان با حمله جنگنده‌های اسرائیلی به اطراف دمشق و نزدیک فرودگاه بین‌المللی این شهر، یک فروند هواپیمای مسافربری مدل ایرباس۳۲۰ با ۱۷۲ مسافر از مبدأ تهران آماده فرود در فرودگاه دمشق بود.

کوناشینکوف در ادامه اظهار کرد: به لطف عملیات فنی برج مراقبت فرودگاه دمشق و عملکرد فعال سیستم کنترل ترافیک هوایی، هواپیمای مسافری از منطقه شلیک ضد موشک‌ها دور و خارج شد و به جای فرودگاه دمشق با امنیت در فرودگاه پایگاه روسی حمیمیم به زمین نشست.

این مسئول روس در ادامه گفت: عملکرد ستاد ارتش اسرائیل در طول عملیات‌های نظامی هوایی و سوء‌استفاده آن از هواپیما‌های مسافربری به عنوان پوشش با هدف مختل کردن عملکرد سامانه‌های پدافند هوایی سوریه شیوه اصلی یگان هوایی اسرائیل شده است، متأسفانه اسرائیل با دنبال کردن این استراتژی در عملیات‌های خود به حفظ جان صد‌ها غیرنظامی بی‌گناه اهمیتی نمی‌دهد. سخنگوی وزارت دفاع روسیه در ادامه گفت: رفتار ستاد ارتش اسرائیل در حین اجرای عملیات‌های نظامی و سوء‌استفاده آن‌ها از هواپیمای مسافربری با هدف ایجاد اختلال در عملکرد سامانه‌های پدافند هوایی سوریه، تبدیل به یکی از روش‌های مهم نیروی هوایی اسرائیل شده است. متأسفانه اسرائیل با در پیش گرفتن این روش نشان می‌دهد که اهمیتی برای جان صد‌ها غیرنظامی بی‌گناه قائل نیست. مشابه همین اتفاق البته با عاقبتی مرگبار در شهریورماه سال ۹۷ نیز در سوریه افتاد، اتفاقی که روسیه نهایتاً اسرائیل را در آن مقصر دانست.

در آن زمان وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه «سهواً» عامل سرنگونی هواپیمای نظامی تجسسی روسیه در لاذقیه سوریه بوده، اما مقصر اصلی اسرائیل است. به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه در آن بیانیه، جنگنده‌های اف ۱۶ اسرائیلی از هواپیمای روسی در آسمان به عنوان حفاظ استفاده کرده و آن را در راه ضدهوایی‌های سوریه قرار داده بودند.

لاوروف: ترکیه به تعهداتش عمل نکرد
وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف که به مکزیک سفر کرده است، گفت: ترکیه به تعهد خود برای جدا کردن مخالفان طرفدار خود از جبهه النصره و ایجاد منطقه خالی از سلاح در منطقه کاهش تنش در ادلب عمل نکرده است. 
به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، لاوروف تصریح کرد: ترکیه به جدا کردن مخالفان طرفدار خود از تروریست‌های هیئت تحریرالشام متعهد شد، اما متأسفانه تروریست‌ها همواره عملیات را از آنجا مدیریت می‌کنند. باید توافق به دست آمده اجرا شود. تعهد دوم در رابطه با ایجاد خطوط خالی از سلاح در منطقه کاهش تنش است که این تعهد نیز تاکنون عملی نشده است و نظامیان براساس دستور رئیس‌جمهور روسیه برای اجرای آن تلاش می‌کنند. همه آنچه به اعمال فشار بر تروریست‌ها مربوط می‌شود، قانونی به شمار می‌رود و آن‌ها خارج از توافق آتش بس هستند، زیرا وضعیت آن‌ها غیرقانونی است. در چنین شرایطی سازمان ملل در پی درگیری اخیر ارتش ترکیه با ارتش سوریه شاهد جلسه ویژه شورای امنیت بود.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت این سازمان درباره اوضاع ادلب گفت: شورای امنیت، نشست‌های متعددی درباره سوریه برگزار کرده و می‌کند، برخی از این نشست‌ها روتین هستند و برخی دیگر نیز جلسه‌هایی هستند که به صورت فوق العاده برگزار می‌شوند. مسئله قابل توجه درباره جلسات فوق‌العاده شورای امنیت درباره سوریه این است زمانی این جلسه‌ها برگزار می‌شود که تروریست‌ها در سوریه در معرض خطر قرار می‌گیرند و دولت سوریه بخش‌هایی از خاک خود را بازپس می‌گیرد. به شما یادآور می‌شویم که گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه در فهرست گروه‌های تروریستی سازمان ملل متحد قرار دارند. ما از حاکمیت سوریه سخن می‌گوییم. دولت سوریه نه تنها حق دارد با تروریست‌ها مبارزه کند بلکه وظیفه دارد به مبارزه با تروریست‌ها برخیزد.

وی افزود: در دسامبر سال ۲۰۱۹ و ژانویه سال ۲۰۲۰ (گروه تروریستی) هیئت تحریرالشام، بخش‌هایی از مناطق کاهش تنش را به کنترل خود در آورد. این گروه حملات متعددی با خمپاره و توپخانه سنگین انجام داده است. سوری‌ها از تروریسم رنج بسیار برده‌اند. در گزارش‌های نمایندگان سازمان ملل متحد خلأ‌های بسیاری وجود دارد. در پایان دسامبر ۲۰۱۹ و آغاز ژانویه سال ۲۰۲۰ چهل و دو نفر از جمله تعدادی زن و کودک در استان حلب بر اثر حملات تروریست‌ها، جان باختند. در دو هفته اول ماه ژانویه گذشته، گروه‌های تروریستی بیش از هزار حمله انجام دادند و شمار زیادی از غیرنظامیان و نظامیان سوری در این حملات کشته و زخمی شدند.

واسیلی نبنزیا ادامه داد: در این گزارش‌ها توجهی به حملات تروریست‌ها به تأسیسات زیربنایی در حمص صورت نگرفته است. در این حملات، خسارت‌های زیادی به پمپ‌های سوخت وارد شده است. برخی به جای حمایت از سوریه برای بازسازی، به حمله به این تأسیسات زیربنایی می‌پردازند. ما باید به سوریه برای بازسازی کشور کمک کنیم. این امر به بهبود اوضاع انسانی در سوریه کمک می‌کند.

نبنزیا خاطرنشان کرد: مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در نشست خبری در چهارم ژانویه، گفت: «امریکا حمله رژیم بشار اسد، ایران و حزب‌الله و روسیه به ملت ادلب را محکوم می‌کند»، بار دیگر تکرار می‌کنم که پمپئو گفت «ملت ادلب» و نگفت «مردم ادلب»، باید تأکید کنم که ادلب یک کشور مستقل نیست، بلکه ادلب یکی از استان‌های سوریه است و ما از خاک سوریه سخن می‌گوییم.

وی تأکید کرد: بیش از ۴ هزار جنگجو در حملات نظامی در ادلب کشته شده‌اند. برخی کشور‌های غربی تمایل دارند که گروه‌های تروریستی در ادلب باقی بمانند و مدعی می‌شوند که این گروه‌های تروریستی، مخالفان مسلح میانه رو هستند. کشور‌های غربی و ازجمله کشور‌هایی که امروز خواهان برگزاری این جلسه شده‌اند، بار‌ها و بار‌ها مدعی شده‌اند که هیئت تحریرالشام تهدید چندانی محسوب نمی‌شود. بند هشتم قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اهمیت مبارزه با تروریسم تأکید می‌کند. متأسفانه کشته شدن فاجعه بار نیرو‌های روسی و سوری، امری اسفبار است. همچنین، تروریست‌ها حملاتی علیه پایگاه هوایی روسیه در حمیمیم انجام می‌دهند.

با این حال نماینده روسیه تأکید کرد: ما به همکاری خود با ترکیه ادامه می‌دهیم تا کاهش تنش را تضمین کنیم. تماس‌هایی در سطح وزرای خارجه و همچنین رؤسای جمهور صورت می‌گیرد و این همکاری ادامه خواهد داشت تا هماهنگی‌های لازم میان مسکو و آنکارا به عمل آید. ما امیدواریم در چارچوب توافق آستانه روند سیاسی را با ترکیه ادامه دهیم.
برچسب ها: تل‌آویو
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار