آغاز فرآیند انتخاب سرمایه‌گذار برای احداث پتروپالایشگاه‌های جدید
کد خبر: 989486
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049PS
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
معاون وزیر نفت تشریح کرد
معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت از آغاز فرآیند ثبت‌نام و انتخاب سرمایه‌گذاری برای احداث پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از تنفس خوراک خبر داد و گفت: مطابق قانون ما باید تا تاریخ ۲۹/ ۱۱ /۹۸ اعلام عمومی فراخوان داشته باشیم که ما روز سیزدهم بهمن ماه این کار را انجام دادیم.

سرويس اقتصادی جوان آنلاين: هوشنگ فلاحتیان درباره طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌­های مردمی به فارس گفت: مجلس شورای اسلامی این طرح را چندی قبل به تصویب رساند و متعاقب این قانون، وزارت نفت مکلف شد حداکثر ظرف دو ماه نسبت به تهیه آیین‌­نامه اجرایی آن و تصویب در هیئت وزیران اقدام کند.
وی ادامه داد: در همین راستا ما قبل از پایان این مهلت، آیین نامه را تقدیم دولت کردیم و خوشبختانه به تصویب هیئت وزیران رسید و ابلاغ هم شد. در راستای اجرای این قانون و آیین نامه اجرایی مربوطه ظرف زمان محدودی باید مراحل فراخوان و نحوه جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و غیردولتی برای مشارکت در احداث پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌های مورد نظر اعلام شود.


آغاز مرحله دریافت اطلاعات
فلاحتیان افزود: بر همین اساس ما روز یک‌شنبه ساعت ۸ شب تمامی مراحل فراخوان، نحوه جذب و انتخاب سرمایه گذاران را در سایت وزارت نفت قرار دادیم و از این طریق سرمایه گذاران می‌توانند با رجوع به سایت شرح فرآیند اجرای ارسال درخواست سرمایه گذاری و اطلاعاتی که وزارت نفت از آن‌ها درخواست دارد را مشاهده کنند.
وی اضافه کرد: در سایت مشخص شده که ما برای هر کاری زمان‌بندی خاصی تعیین کردیم و اگر این زمان‌بندی‌ها رعایت شود و اطلاعات درخواستی از متقاضیان در موعد مقرر تحویل شرکت پالایش و پخش و معاونت برنامه ریزی وزارت نفت شود، ما طبق جدول زمانی نسبت به انتخاب سرمایه گذاران واجد شرایط اقدام خواهیم کرد.
معاون وزیر نفت تصریح کرد: مطابق قانون ما باید تا تاریخ ۲۹ /۱۱/ ۹۸ اعلام عمومی فراخوان داشته باشیم که ما روز سیزدهم بهمن ماه این کار را انجام دادیم. براساس زمانبندی، متقاضیان می‌توانند تا ۱۷ اسفندماه درخواست اولیه خود را برای ما ارسال کنند. فرم درخواست اولیه هم در سایت موجود است که طبق آن مشخص می‌شود چه محتوایی باید تا این تاریخ برای وزارت نفت ارسال شود.

وی افزود: از تاریخ ۲۴ تا ۲۸ اسفند، کد‌کاربری و کلمه عبور سامانه را که بارگزاری کردیم از طریق شرکت ملی پالایش و پخش در اختیار متقاضیان قرار خواهیم داد. سرمایه گذاران با استفاده از این کد و کلمه عبور، می‌توانند از ۲۸ اسفند تا ۳۱ اردیبهشت، اطلاعات مورد درخواست وزارت نفت را در سایت بارگذاری کنند.

جذابیت احداث پتروپالایشگاه‌ها
فلاحتیان در مورد جذابیت‌های این طرح برای بخش خصوصی گفت: بر اساس آیین‌نامه اجرایی، طبق قانون کسانی که می‌خواهند در زمینه احداث پتروپالایشگاه‌ها و پالایشگاه‌های مورد‌نظر اقدام کنند، باید تأسیسات خود را در نوار ساحلی کشور یعنی لب دریا اجرایی کنند، اما روح این قانون مبتنی بر این موضوع است که سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در اصل داشته باشند، طبیعتاً باید آورده نقدی بیاورند که این آورده نقدی باید توسط بانک عاملشان تأیید شود و بعد به وزارت نفت اعلام شود که این سرمایه گذار مثلاً قادر است ۳۰ درصد آورده اول نقدی پروژه را خودش تأمین کند. برای جذب ۷۰ درصد دیگر سرمایه گذار می‌تواند اوراق مشارکت تهیه و عرضه کند یا از طریق سازوکار‌های بازار و بازار سرمایه منابع لازم را به دست آورد.

وی ادامه داد: روح قانون مبتنی بر این است کسانی که بتوانند با استفاده از سرمایه گذاری‌های مردمی این پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها را احداث کنند؛ پس از احداث، پول خوراکی که به آن‌ها تحویل می‌دهیم را برای مدتی دریافت نمی‌کنیم. در واقع به آن‌ها تنفس خوراک داده می‌شود. وزارت نفت ارائه این تسهیلات را تا زمانی که سرمایه گذار بتواند از محل فروش محصولاتش تمام رقم سرمایه (اصل و سود آن را) را به دست آورد، ادامه خواهد داد. بنابراین تنفس خوراک تسهیلاتی است که از طریق صندوق توسعه ملی به سرمایه گذار داده می‌شود.

معاون وزیر نفت یادآور شد: در شرایط معمول وقتی سرمایه گذار می‌خواهد کارخانه یا پالایشگاهی احداث کند با مراجعه به صندوق توسعه ملی و بانک عامل، تسهیلات ارزی دریافت می‌کند، اما با توجه به شرایطی که کشور در آن قرار دارد قانونگذار پیش بینی کرده است بخش خصوصی بتواند با جذب سرمایه گذاری‌های مردمی مبادرت به احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه کند و تحویل خوراک هم به صورت نسیه باشد. مهلت پرداخت هزینه خوراک هم تا زمانی است که بتوانند تمام سرمایه را با فروش محصول برگردانند. در این روش تنفس خوراک به عنوان وام صندوق توسعه ملی تلقی می‌شود که البته طبق قانون باید وام در زمانبندی خودش مسترد گردد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار