هدایت درست ثروت جامعه بسیاری از معضلات اجتماعی کشور را حل می‌کند
کد خبر: 987992
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00491M
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
آیت‌الله جوادی آملی:
آیت‌الله جوادی آملی در دیدار جمعی از اعضای مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه‌های علمیه گفت: اگر پول و ثروت جامعه به مسیر درستی هدایت شود، بسیاری از معضلات اجتماعی کشور حل خواهد شد.
سرویس اندیشه جوان آنلاین: اواخر هفته گذشته جمعی از اعضای مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه‌های علمیه با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا با آیت‌الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.
آیت‌الله جوادی آملی در این دیدار در سخنانی بیان کرد: تفاوت انقلاب ما با سایر انقلاب‌های جهان این است که پشتوانه انقلاب ما «دین» است. مطلب اساسی این است که اگر نظامی نسبت به دین بی‌اعتنا باشد خدا آن را رها می‌کند چراکه «إِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا».

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در تبیین جایگاه اقتصاد در اسلام، خاطرنشان کرد: گرچه اسلام و اهل بیت (علیهم‌السلام) به مسائل دنیوی و مال اندوزی اعتنایی نکرده‌اند لکن مال باید آن‌قدر باشد که آبروی انسان محفوظ بماند در نتیجه اقتصاد از موارد مورد تأکید اسلام است؛ اسلام به روشنی این سه محور اساسی را در اقتصاد تبیین کرده که مال چیست؟ به دست چه کسی باید باشد؟ و چگونه باید باشد؟ در سوره مبارکه نساء فرمود «مال»، عامل قیام یک ملت است «جَعَلَ اللَّهُ لَکُمْ قِیَامًا»، مستحضرید که تمام الفاظ قرآن کریم حساب شده است، اگر قرآن کریم از گدا به «فقیر» تعبیر می‌کند به این دلیل است که این شخص ستون فقراتش شکسته، چنین شخصی توان ایستادن ندارد چه برسد به مقاومت!

آیت‌الله جوادی آملی ابراز کرد: تأکید قرآن کریم این است که اگر ملتی جیبش خالی باشد در واقع ستون فقراتش شکسته است و قدرت قیام و مقاومت ندارد، چنین ملتی ناگزیر اهل چاپلوسی و تملق خواهد بود و این با شرافت و کرامت که بسیار در اسلام بر آن تأکید شده سازگار نیست، دین نمی‌خواهد انسان تنها شکمش سیر شود بلکه می‌خواهد انسان کریمانه زندگی کند.
وی تصریح کرد: «آبرو» حق‌الله است، کسی حق ندارد طرزی کسب مال کند یا طرزی زندگی کند که آبروی او در خطر قرار بگیرد، آبروی مؤمن متعلق به خداست و مؤمن تنها امانتدار است و لذا انسان موظف است که آبروی خود را حفظ کند.

این مفسر قرآن تأکید کرد: فقر باعث آبروریزی انسان می‌شود. ساده‌زیستی، منافاتی با آبرومندانه زندگی کردن ندارد، اما ساده‌زیستی با خالی بودن جیب دو مطلب جداگانه هستند. اینکه دین می‌گوید به دنبال مال نروید مراد این است که «تکاثر» نباشد، اما «کوثر» یعنی ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مورد تأیید اسلام است.
آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به برخی معضلات اقتصادی کشور اظهار کرد: اقتصاد کشور یک درمان اورژانسی علمی لازم دارد و یک درمان بلندمدت؛ آن داروی فوری علمی برای بیماری اقتصاد کشور این است که به سرعت جلوی قاچاق کالا گرفته شود. در این زمینه ما وظیفه داریم مردم را غیور تربیت کنیم! امروز یک غیرت ملی و دین لازم است، ملت باید غیور باشد و کالای غیرداخلی مصرف نکند.

وی ادامه داد: اقدام دیگر این است که باید با تمام توان، جلو اختلاس و حقوق‌های نجومی گرفته شود که یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه اصلاح نظام بانکداری کشور است. اقدام مهم دیگری که باید صورت گیرد این است که خلق پول بدون پشتوانه هرگز صورت نگیرد؛ خلق پول بدون پشتوانه یعنی دروغ! دروغ یعنی دروغ، چه بسا اگر شخص روزه‌دار پول بدون پشتوانه چاپ کند روزه‌اش باطل شود چراکه دروغ تنها قول نیست بلکه فعل را هم شامل می‌شود.

این استاد برجسته فلسفه اسلامی تأکید کرد: اگر کار و تولید، پشتوانه اقتصاد و پول کشوری باشد دیگر در آن کشور، خلق پول بدون پشتوانه صورت نخواهد گرفت مانند اتفاقی که بعد از جنگ جهانی دوم برای اقتصاد آلمان رخ داد و آن‌ها را موفق ساخت تا کشورشان را پس از جنگ بازسازی کنند. آیت‌الله جوادی آملی اظهار کرد:، اما آن درمان بلندمدت و اصلی اقتصاد این است که مسئولان اقتصادی باور کنند کشور با «ربا» پیش نمی‌رود، این صریح قرآن است که ربا جنگ با خداست. مورد دیگر این است که اقتصاد یک هوش دقیق می‌خواهد! بسیاری از ثروت این کشور به جای رفتن در بخش تولید و اشتغالزایی تبدیل به گل و سنگ شده و حاصل آن همین ساختمان‌های مجلل و خالی از سرنشین است که سوداگران در انتظار گران شدن آن‌ها هستند تا آن‌ها را بفروشند. در حالی که باید مسئولان مردم را راهنمایی می‌کردند که نقدینگی و سرمایه خود را در ساخت کارخانه‌ها و ایجاد اشتغال مولد سرمایه‌گذاری کنند، این وظیفه مسئولان اقتصادی کشور است که پول و ثروت جامعه را به مسیر درستی هدایت کنند آنگاه خواهید دید که بسیاری از معضلات اجتماعی مانند بالا رفتن سن ازدواج، طلاق و اعتیاد، به راحتی قابل حل خواهد بود.

منبع: طلیعه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار