مبارزه بی‌امان با فساد تا حصول نتیجه
کد خبر: 987847
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048z1
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۷
رئیس قوه قضائیه در سفر به یزد تأکید کرد
آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در ادامه سفر‌های استانی خود روز پنج‌شنبه عازم استان یزد شد تا میهمان مردم این دیار باشد. از جمله مهم‌ترین برنامه‌های رئیسی در این سفر دیدار با کارآفرینان، کارکنان دادگستری یزد و همچنین خانواده شهدا و ایثارگران بود.
سرويس سياسی جوان آنلاين: رئیس قوه قضائیه در بدو ورود به این استان با اشاره به ضرورت رسیدگی به پرونده‌های موجود در این قوه از اعزام ۱۷هیئت به استان یزد برای بررسی مسائل این استان خبر داد و تصریح کرد: ۹هیئت در شهرستان‌ها و هشت هیئت در مرکز استان مسائل را بررسی می‌کنند.

اولین برنامه آیت‌الله رئیسی در این سفر سخنرانی در جمع کارآفرینان و نخبگان این استان بود.
رئیس قوه قضائیه در این دیدار ضمن پرداختن به شرایط جاری کشور و تلاش دشمنان برای هدف قرار دادن ثبات نظام گفت: امروز به رغم اینکه دشمنان، جمهوری اسلامی را نا امن جلوه می‌دهند، عرض می‌کنم که امن‌ترین نقطه دنیا جمهوری اسلامی ایران است و آنان با بهانه کردن یک حادثه سعی دارند ایران را کشوری ناامن جلوه دهند، در حالی که این مسائل در جای جای دنیا در حال رخ دادن است و ما هم اطلاعات و هم خبر‌های آن را داریم. امروز کشور ما برای گردشگران، کشور امنی محسوب می‌شود و استان یزد استان امنی است و بیش از همیشه می‌تواند این امنیت را برای همه گردشگران داشته و منشأ آثار خیر باشد.

رئیس دستگاه قضا یادآور شد: در ارتباط با مسئله تسهیل امر تولید، ما سیاست‌های مصوب ابلاغ شده داریم. این سیاست‌ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث و از جانب رهبر معظم انقلاب نیز ابلاغ شده است و هم مصوباتی در رابطه با اقتصاد مقاومتی داریم که این‌ها اسناد بالادستی ما به شمار می‌روند. هر بخشنامه‌ای و هر تصمیمی باید در ذیل این سیاست‌ها باشد. نباید بخشنامه با سیاست‌های مصوب نظام مخالفت داشته باشد و حتماً بخشنامه‌ها باید تسهیل کننده تولید در کشور باشند و باید به گونه‌ای باشد که برای تولیدکننده، امر تولید صرف کند. هر کاری که تولیدکننده را بی‌انگیزه یا کم انگیزه کند، باید از آن پرهیز کرد.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه به همه ما فرمودند باید ایران قوی شود، ایران قوی می‌خواهیم. ایران قوی بدون اقتصاد قوی امکانپذیر نیست و باید اقتصاد این کشور قوی شود. سازوکار‌های قوت اقتصادی، عمل کردن به منشوری است که ایشان فرمودند، یعنی توجه به تولید و تولیدکننده، تسهیل امر تولید، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال با زمینه‌های بسیاری که وجود دارد که در استان یزد همان اقتصاد گردشگری است.

مبارزه با فساد اقتصادی امری راهبردی و درون ذات انقلاب نهادینه شده است
رئیس قوه قضائیه همچنین در دیدار با ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدای استان یزد با اشاره به بدعهدی کشور‌های غربی در مقابل ایران بر برداشتن تحریم‌ها گفت: در عرصه‌های اقتصادی باید بهترین را برگزینیم. ما تحریم اقتصادی هستیم، حال باید ببینیم که چه کاری می‌توانیم در این تحریم اقتصادی انجام دهیم. نخست آنکه بگوییم که تحریم را بردارند، حال چگونه؟ با این عهدشکنان؟ با کسانی که به سخنشان اعتماد نیست؟ با کسانی که در مذاکره نه به سخن، نه به امضا و نه به میثاقشان اعتماد نیست؟ آیا می‌توان با آن‌ها مذاکره کرد؟ نه می‌توان به سخنان آن‌ها اعتماد کرد و نه به نشستن با آنها، به تعبیر رهبر معظم انقلاب آن‌ها همان‌هایی هستند که در فرودگاه بغداد روی شهید گرانقدرمان آتش ریختند.

رئیس دستگاه قضا افزود: راه دوم راه دور زدن تحریم‌هاست؛ کاری که بسیاری از مسئولان و کارشناسان تلاش می‌کنند تحریم را دور بزنند که کار پسندیده‌ای است. باید از تمام کسانی که تحریم را دور می‌زنند و زندگی مردم را تسهیل کرده و نمی‌گذارند معضلی در زندگی مردم به وجود آید، تشکر کرد.
آیت‌الله رئیسی گفت: راه سوم که راه انتخابی ما این راه بوده، آن است که ما یک اقتصاد مقاوم داشته باشیم که تمام تحریم‌ها را پشت سر بگذارد و هیچ تحریمی و تهدیدی بر این اقتصاد تاثیرگذار نباشد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در این عرصه ما در دستگاه قضایی خود را موظف می‌دانیم برای اینکه سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، تلاشگران و فعالان عرصه‌های اقتصادی بتوانند کار خود را بکنند، در تقویت امنیت اقتصادی تلاش کنیم و امنیت اقتصادی در گرو مبارزه با فساد اقتصادی است. مسئله مبارزه با فساد اقتصادی یک امر راهبردی است که در درون و ذات انقلاب شکوهمند اسلامی قرار داده شده است و ما این مبارزه خستگی‌ناپذیر و بی‌امان با مفسدان را تا حصول نتیجه ادامه خواهیم داد. اراده جدی ما و همکارانمان به لطف و عنایت پروردگار و کمک مردم، به عنوان سرباز ولایت در این میدان آن است که مال حرام را از حلقوم حرام‌خواران بیرون بکشیم.
وی افزود: حاشیه‌سازی‌ها ما را به خود مشغول نخواهد کرد و گرفتار حاشیه‌ها و حاشیه‌سازی‌ها نمی‌شویم، چون مأموریت اصلی خود را می‌دانیم و به دنبال تحقق آن مأموریت اصلی هستیم که مأموریت اجرای حق و عدالت و مبارزه با فساد است.

دادگستری باید کوچک‌ترین ناسلامتی را برنتابد
رئیس قوه قضائیه همچنین در دیدار با کارکنان و رؤسای دادگستری‌های استان یزد بر سلامت دستگاه قضایی تأکید کرد و گفت: با وجود همه ارتباطاتی که دستگاه قضایی باید با بخش‌های مختلف از جمله وکیل، کارشناس و ضابط داشته باشد، باید این ارتباطات کاملاً ضابطه‌مند و قانونمند باشد و دادگستری باید کوچک‌ترین ناسلامتی را برنتابد که کم آن نیز زیاد است و به هیچ عنوان کوچک‌ترین ناسلامتی در مجموعه نظارتی، قضاوتی و مجموعه‌ای که خودش مأموریت دارد سلامت دستگاه‌های دیگر را تضمین کند، پذیرفتنی نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت جلوگیری از اطاله دادرسی‌ها در مجموعه دستگاه قضایی گفت: ما همه مأمور به تحول هستیم. یکی از مسائل در رابطه با تحول اطاله دادرسی است. همکاری جدی در این رابطه نیاز است تا وضعیت را متفاوت با قبل از دستورالعملی که صادر شده قرار دهیم و به همکاری تک تک همکاران در این زمینه نیاز است. اطاله دادرسی را برای دادگستری‌ها پسندیده نمی‌دانیم و به دنبال این هستیم که پرونده‌ها با کمک همکاران در سراسر کشور به‌روز و بهنگام شود که این اتفاق با همکاری همکاران مؤمن و با انگیزه شدنی است.
آیت‌الله رئیسی به بحث ساز و کار شورای حل اختلاف نیز اشاره کرد و گفت: قرار نبود شورای حل اختلاف کار قضایی کند، اگر اینگونه بود، می‌گفتیم دادگستری را توسعه دهیم و شعبه و کارمند اضافه می‌کردیم، لذا قرار به ایجاد دادگستری دیگری نبود، بلکه هدف از تشکیل شورا، حل اختلاف بود؛ همان چیزی که ریشه در فرهنگ اسلامی و ملی ما دارد، یعنی مسائل با صلح و سازش و ریش سفیدی حل شود.

ایران قوی نظارت همه‌جانبه کارآمد می‌طلبد
آیت‌الله رئیسی در جلسه شورای اداری استان یزد نیز حاضر شد و گفت: رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه فرمودند که باید ایرانی قوی بسازیم. ایران قوی مدیریت قوی می‌خواهد، ایران قوی اقتصاد قوی می‌خواهد، ایران قوی قضاوت عادلانه قوی می‌طلبد، ایران قوی نظارت همه‌جانبه کارآمد می‌طلبد، این‌ها اقتضائات ایران قوی است. همه ما نقش داریم در اینکه ایران قوی شکل گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود مسئولیت‌پذیری، شفافیت و مبارزه با فساد را سه اصل مهم دانست که همواره باید مورد توجه همه مدیران قرار گیرد و یادآور شد: مدیر شجاع، قوی و دارای جسارت در اجرا که در انجام وظایف خود موانع را مرتفع کند و کار را مدبرانه و با جسارت دنبال کند، نه تنها دستگاه قضایی بلکه همه دستگاه‌ها در کشور باید وی را حمایت کنند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: مدیر در کشور باید با قدرت کار کند. با دست و دل لرزان نمی‌توان اقتصاد قوی رقم زد و باید با دلی محکم آن را دنبال کرد تا این اقتصاد قوی رقم بخورد و البته با همتی که عزیزان دارند، این اقتصاد قوی ان‌شاءالله رقم خواهد خورد.
بررسی موضوع انتقال آب از یزد به اصفهان، مهاجرت، توسعه گردشگری، توسعه نهاد‌های مردم و همچنین فولاد میبد از جمله مسائلی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

یزد می‌تواند حرف اول را در گردشگری کشور بزند
در پایان این سفر آیت‌الله رئیسی در نشست خبری خود با رسانه‌های جمعی استان یزد گفت: ما به دنبال بررسی چند روزه قبل از سفر که با حضور قریب ۴۰ نفر از همکاران در بخش‌های مختلف استان یزد، صورت گرفت، به این استان سفر کردیم. در آستانه این سفر نیز مسئولان ستادی قوه قضائیه در قالب ۱۷هیئت وضعیت عملکردی دادگستری و سازمان‌های تابعه را مورد بررسی قرار دادند.
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: تصمیماتی در رابطه با رفع برخی از مشکلات به صورت فوری اتخاذ شد. پزشکی قانونی مشکلاتی داشت که باید سریعاً رفع می‌شد و بعضی از زندان‌ها در استان مشکلاتی دارند که باید در مورد آن‌ها سریعاً تصمیم‌گیری صورت گیرد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه نشست خبری به ضرورت توسعه اقتصادی استان یزد پرداخت و ابراز امیدواری کرد، همکاری بخش‌های اجرایی و قضایی و همه مسئولان استان یزد با محوریت نماینده ولی فقیه در استان بستری برای توسعه‌یافتگی استان شود.
وی افزود: استان یزد با این تعداد نیروی جوان متراکم و کارآمد و ذخایر غنی در حوزه معدن و صنعت، می‌تواند حرف اول را در اقتصاد گردشگری در سطح کشور بزند.
در ادامه نیز آیت‌الله رئیسی به بیان نتایج این سفر در حوزه‌هایی همچون مسئله انتقال آب، مهاجران غیرقانونی و حمایت از واحد‌های صنعتی پرداخت.

دیدار چهره به چهره با مردم و خانواده‌های شهدا
علاوه بر دیدار‌های فوق آیت‌الله رئیسی در دیدار چهره به چهره با مردم از نزدیک به بررسی مشکلات آن‌ها در حوزه قضایی پرداخت.
همچنین دیدار با خانواده‌های شهدای مدافع حرم نیز بخش دیگری از برنامه‌های رئیسی در این سفر بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار