تعیین حریم 44 اثر تاریخی آذربایجان شرقی
کد خبر: 986648
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048fg
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، از تعیین حریم 44 اثر تاریخی استان طی سال 98 خبر داد.

مرتضی آبدار با بیان اینکه آثار تاریخی با توجه به شرایط مکانی، زمانی و اقلیمی به شکل یک نماد ملی و فرهنگی هستند که از نظر فنی و بصری، حفظ موجودیت و یکپارچگی آن با محوطه اطراف، حائز اهمیت است، اظهار داشت: تعیین حریم آثار تاریخی برای تضمین بقای اثر و پیوند آن با محیط پیرامون ضرورت دارد.

وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به منظور صیانت از ارزش های تاریخی و فرهنگی آثار، تعیین حدود حریم از طریق پیوند اثر با محیط پیرامون و چگونگی انجام فعالیت های پژوهشی و عمرانی داخل محدوده حریم اصول، معیارها، ضوابط و مقررات قانونی را تعیین و ابلاغ کرده است.

آبدار با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی مجموعا دارای 1834 پرونده ثبتی در فهرست آثار تاریخی و 91 حریم مصوب است، گفت: در راستای صیانت از آثار تاریخی استان طی یک سال گذشته، برای 44 اثر تعیین حریم صورت گرفته است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه به پیگیری مستمر ثبت آثار منقول، غیرمنقول و معنوی استان گفت: در سال جاری 16 اثرغیرمنقول، 9 اثر ناملموس و 10 اثر طبیعی از آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گفتنی است، " خانه صدقیانی، خانه کمپانی، خانه سلطان القرایی، سقاخانه اهراب، مسجد مولانا، یخچال قائم مقام، خانه بلورچیان، خانه باغ کلانتر، خانه کلکته چی و ..." از جمله آثار تاریخی آذربایجان شرقی هستند، که در سال 98 تعیین حریم آنها در شورای عالی ضوابط حرایم بناهای تاریخی مصوب شده است.

برچسب ها: میراث ، فرهنگی ، تبریز
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار