کدام چهره‌های شاخص داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان شدند؟
کد خبر: 981693
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047Nl
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
در بین داوطلبان کاندیداتوری مجلس خبرگان، نام دو چهره نام‌آشنای حوزه علمیه به‌چشم می‌خورد. آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی و آیت‌الله محمد یزدی. این دو که سابقه حضور در مجلس خبرگان را نیز دارند، در انتخابات سال ۹۴ از حوزه انتخابیه تهران داوطلب کاندیداتوری خبرگان شدند که از راه‌یابی به این مجلس باز ماندند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: در بیـن داوطلبـان انتخـابات مجلـس خبـرگان، اسـم شـش چهـره نـام‌آشـنا به چشـم مـی‌خـورد. همزمان با برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند، اولین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در دور پنجم برگزار می‌شود. انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان در پنج حوزه تهران، خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی، فارس و قم برگزار می‌شود. در حوزه انتخابیه تهران، به‌علت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی و آیت‌الله سید ابوالفضل میرمحمدی، نمایندگان فقید خبرگان، انتخابات برای انتخاب سه کرسی برگزار خواهد شد.

در حوزه انتخابیه خراسان رضوی، به‌علت درگذشت آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی، نماینده فقید خراسان رضوی در مجلس خبرگان، انتخابات برای انتخاب یک کرسی برگزار خواهد شد. انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در حوزه انتخابیه خراسان شمالی برای تعیین جانشین آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز، نماینده فقید این استان در مجلس خبرگان رهبری برگزار خواهد شد. مردم استان قم نیز که آیت‌الله محمد مؤمن به‌عنوان یکی از اعضای خود در مجلس خبرگان رهبری را از دست داده‌اند، روز دوم اسفند ۹۸ برای انتخاب جانشین وی در این مجلس، پای صندوق رأی خواهند رفت.
در استان فارس پس از درگذشت آیت‌الله اسدالله ایمانی، انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان برای انتخاب یک نماینده برگزار می‌شود.

آخرین آمار ثبت‌نام‌کنندگان
به گفته سید اسماعیل موسوی، دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور تا پایان مهلت قانونی ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان (پنج‌شنبه ۲۱آذرماه) ۳۰۳ نفر داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان رهبری شده‌اند که به تفکیک استانی از استان قم ۵۷نفر، استان تهران ۱۴۴نفر، استان خراسان رضوی ۲۹نفر، استان خراسان شمالی ۳۶نفر و استان فارس ۳۷نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

کدام چهره‌های شاخص ثبت‌نام کردند؟
در بین داوطلبان کاندیداتوری مجلس خبرگان، نام دو چهره نام‌آشنای حوزه علمیه به‌چشم می‌خورد. آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی و آیت‌الله محمد یزدی. این دو که سابقه حضور در مجلس خبرگان را نیز دارند، در انتخابات سال ۹۴ از حوزه انتخابیه تهران داوطلب کاندیداتوری خبرگان شدند که از راه‌یابی به این مجلس باز ماندند.

پس از برگزاری اولین اجلاسیه اعضای خبرگان رهبری در دور پنجم و در جریان دیدار اعضای این مجلس با مقام معظم رهبری، ایشان اینگونه از دو عضو غایب و سرشناس این مجلس یاد کردند: «برخی بزرگان هم هستند که رأی آوردن یا رأی نیاوردن، هیچ خللی در شخصیت آن‌ها ایجاد نمی‌کند و آقایان یزدی و مصباح از جمله این افراد هستند که حضور آنان در خبرگان باعث افزایش وزانت این مجلس می‌شود و نبود آن‌ها نیز برای مجلس خبرگان خسارت است.»
گفتنی است آیت‌الله مصباح‌یزدی با دعوت علما و نخبگان استان خراسان رضوی، از این حوزه انتخابیه داوطلب نمایندگی خبرگان شده و آیت‌الله محمد یزدی نیز به دعوت علمای استان قم، از این استان داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان شده است.

در میان داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان نام چهار چهره شناخته شده دیگر نیز دیده می‌شود. آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز از حوزه فارس داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان شده است. حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و حجت‌الاسلام علی فلاحیان، وزیر اطلاعات دولت هاشمی رفسنجانی از حوزه انتخابیه تهران، داوطلب نمایندگی خبرگان رهبری شده‌اند و حجت‌الاسلام حسن نوروزی، نماینده رباط کریم در مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه خراسان‌شمالی داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار