ماجرای حیف‌و‌میل بیت‌المال در پرونده ویلموتس فراموش نشود
کد خبر: 981186
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047Fa
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
سعید احمدیان
دقت کرده‌اید این روز‌ها در فضای ورزش ایران دیگر کمتر کسی از ویلموتس و سوءمدیریت فدراسیون فوتبال در این پرونده قابل تأمل صحبت می‌کند. مطرح شدن مباحث بودجه ورزش در مجلس و همچنین اتفاقاتی که برای باشگاه استقلال و استراماچونی رخ داده، گویا اخبار مربوط به نیمکت تیم ملی فوتبال را به حاشیه برده است تا حواس نمایندگان بیشتر درگیر ارقام و رقم بودجه و هواداران نیز درگیر آخرین خبر‌ها از نیمکت استقلال باشند. البته این بهترین خبر ممکن برای مدیران فدراسیون فوتبال است که به جای پاسخگویی درباره پرونده قرارداد با مارک ویلموتس، با توجه به پرت شدن حواس‌ها در حاشیه امنی قرار گرفته‌اند.

چنین وضعیتی سبب شده مدیران فدراسیون فوتبال همچنان با استفاده از تریبون‌های یک‌طرفه با دادن اطلاعات غلط به دنبال رفع اتهام از خودشان باشند و در این زمینه از تکرار توجیهاتی که بار‌ها رد شده است نیز ابا ندارند. نمونه آن مصاحبه دوشنبه شب مهدی تاج با صداوسیما بود، مصاحبه‌ای که رئیس فدراسیون فوتبال بدون اینکه بابت پاسخ‌هایی که می‌دهد مورد سؤال قرار گیرد، به رقم واقعی قرارداد ویلموتس نیز اشاره نکرد و از شفاف‌سازی در این باره طفره رفت و در واکنش به پرداخت پول ویلموتس از سوی دولت، آن را رد کرد و مدعی شد که پول قرارداد ویلموتس از ۱۱ میلیون دلاری که فوتبال ایران در صورت صعود به جام جهانی پاداش خواهد گرفت، پرداخت شده است.

ادعای تاج درباره منبع پرداخت ۲ میلیون یورو به ویلموتس در حالی است که وزیر ورزش پیش از بازی با عراق به صراحت تأکید کرده بود که مطالبات این مربی بلژیکی از سوی دولت پرداخت شده است و همان روز‌ها هم نقل‌قولی از سوی سلطانی‌فر منتشر شد که پرداخت ۲ میلیون یورو به ویلموتس با دستور جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور از منابع شرکت‌های زیرمجموعه تأمین اجتماعی پرداخت شده است. اما حالا و چند هفته پس از بازی با عراق و فسخ قرارداد ویلموتس که هزینه ۲ میلیون یورویی، علاوه بر غرامتی که باید به وی پرداخت شود روی دست دولت گذاشته، مهدی تاج در ادعایی عجیب پرداخت این پول را از حساب ایران در فیفا عنوان کرده است.

تاج در حالی از پاداش صعود به جام جهانی که هنوز قطعی نشده، پیشخور کرده که با توجه به تحریم‌های ظالمانه امریکا، فیفا اجازه دسترسی به پول‌های فوتبال ایران را در این فدراسیون نمی‌دهد و آن را بلوکه کرده است و به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته، با توجه به فشار امریکا از دادن طلب فوتبال کشورمان امتناع می‌کند. در چنین شرایطی بدیهی است که فدراسیون فوتبال نمی‌تواند از این پول برای پرداخت طلب ویلموتس استفاده کند.

در این راستا ادعای کذب تاج به نظر می‌رسد تنها برای دور کردن ترکش‌های استفاده از بیت‌المال و جیب مردم برای پرداخت بیش از ۳۰ میلیارد تومان به مربی‌ای است که در شش ماه قراردادش با ایران، تنها نزدیک به ۳۰ روز در ایران حضور داشت. در این بین البته از نقش وزارت ورزش در کنار فدراسیون فوتبال در حیف‌ومیل نزدیک به ۲ میلیون یورو، آن‌هم در شرایط سخت اقتصادی و ارزی کشور نباید گذشت، به‌خصوص که تاج مدعی است که قرارداد با ویلموتس با هماهنگی و نظارت وزارت ورزش بسته شده است.

در این شرایط یکی از مطالبه‌های اصلی افکار عمومی، مشخص شدن زوایای قرارداد سرمربی بلژیکی با تیم ملی فوتبال کشورمان است، به‌خصوص که در این بین نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان حیف‌ومیل بیت‌المال صورت گرفته و قراردادی چند برابری با ارزش واقعی این مربی بسته شده است.

با وجود چنین تخلف آشکاری که از سوی فدراسیون فوتبال با نظارت وزارت ورزش صورت گرفته، بدیهی است که نمایندگان مجلس به‌رغم درگیری‌هایی که این روز‌ها درباره بحث بودجه سال آینده دارند باید نسبت به وعده‌هایی که برای سؤال از وزیر ورزش در این پرونده داده‌اند، جامه عمل بپوشانند و نهاد‌های قضایی نیز با بررسی این پرونده، با مدیرانی که در شرایط سخت تحریم به بیت‌المال دست‌درازی کرده‌اند و ارز کشور را هدر داده‌اند، برخورد کنند تا دیگر مسئولی چه در فوتبال و وزارت ورزش و چه سایر فدراسیون‌ها به خود اجازه چنین حیف و میلی را ندهد و از جیب مردم پول قرارداد‌های بی‌ضابطه را تأمین نکند.
برچسب ها: ویلموتس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار