رسانه‌ها و تلویزیون در آموزش مسائل حقوقی به مردم کم‌کاری کرده‌اند
کد خبر: 978062
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046RC
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
یک حقوقدان در گفتگو با «جوان»:
دانسته‌های حقوقی عامه مردم در سطح خوبی نیست و رسانه‌ها درباره حقوق و مسائل مربوط به قضا اطلاع‌رسانی خوبی ندارند.
محمدصادق عابدینی
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: دکتر حسین نسیمی‌قاضی‌جهانی، حقوقدان و استاد دانشگاه در گفتگو با «جوان» با انتقاد از پایین بودن اطلاعات حقوقی در میان عموم مردم گفت: جای پرداختن به مسائل حقوقی در تلویزیون خالی است. همان طور که مردم روزانه با مسائلی، چون ورزش و معارف در ارتباط هستند و تلویزیون شبکه‌های اختصاصی برای آن‌ها در نظر گرفته است، می‌توان برای مسائل حقوقی که مردم هر روز با آن سر و کار دارند در شبکه‌های تلویزیونی برنامه‌های ویژه یا سریال‌های آموزشی در نظر گرفت.

قاضی‌جهانی ادامه داد: بسیاری از مردم حتی حاضر نیستند به اندازه مطالعه کتاب‌های آشپزی، به مطالعه کتاب‌های مربوط به حقوق بپردازند و در این شرایط می‌توان مسائل حقوقی را در قالب سریال‌های تلویزیونی به مردم آموزش داد، به نظرم قاب تلویزیون بهترین انعکاس‌دهنده علم حقوق در میان مردم است.
نویسنده کتاب‌های حقوقی با اشاره به تصویری که در سریال‌های تلویزیونی از وکلا و حقوقدانان ارائه می‌دهند، بیان داشت: متأسفانه سریال‌های تلویزیونی تصویر درستی از وکالت و وکلا ارائه نمی‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود شناخت صحیحی از حقوق در ذهن مخاطبان شکل نگیرد. نویسنده کتاب «جایگاه حقوقی و نظارتی مجلس شورای اسلامی ایران» که هفته پیش رونمایی شد، گفت: این کتاب فارغ از مسائل جناحی به وظایف مجلس پرداخته است که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها وظیفه نظارت است.

قاضی‌جهانی با ابراز امیدواری از توزیع این کتاب تا پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی، بیان داشت: کتاب «جایگاه حقوقی و نظارتی مجلس شورای اسلامی ایران» صرفاً برای فضا‌های دانشگاهی و کتابخانه‌ها نیست، بلکه برای تمام مردم است، این کتاب به مردم کمک می‌کند تا از وظایف وکلای‌شان در مجلس شورای اسلامی آگاه شوند و همین مسئله می‌تواند دفاع از حقوق مردم در مجلس از سوی نماینده را به عنوان یک خواسته و یک نظارت از سوی مردم مطرح کند. هفته گذشته در مراسمی با حضور مقامات قضایی، حقوقدانان و شخصیت‌های علمی حوزه و دانشگاه، کتاب‌های «ادله اثبات کیفری»، «حقوق مالی و غیرمالی کودکان مشروع و نامشروع»، «حمایت از علائم تجاری در حقوق بین‌الملل»، «وظایف و اختیارات قانونی وزارت کشور در انتخابات»، «میانجیگری کیفری نهاد‌های پیرا قضایی» و «حقوق متهم در مراحل آیین دادرسی کیفری»، نوشته دکتر حسین نسیمی قاضی‌جهانی، معرفی و از کتاب جایگاه حقوقی و نظارتی مجلس شورای اسلامی ایران رونمایی شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار