سود روزشمار در برخی بانک‌های خصوصی از سرگرفته‌شد
کد خبر: 976893
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00468L
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۳
تخلف آشکار در نظام بانکی
در حالی بانک مرکزی پرداخت سود روزشمار را ممنوع کرده که برخی بانک‌های خصوصی بعد از یک ماه سپرده‌گذاری، سود روزشمار را به سپرده‌گذاران خود پرداخت می‌کنند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین:  طبق تصمیم شورای پول و اعتبار که از اول دی ماه سال ۹۷ به نظام بانکی نیز ابلاغ شد، بانک‌ها دیگر اجازه پرداخت سود روزشمار به سپرده‌های کوتاه‌مدت را ندارند و باید ضوابط جدید را برای پرداخت سود به این سپرده‌ها رعایت کنند.

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار از دی ماه سال ۹۷، معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر کرده‌است؛ همچنین در این مصوبه تأکید شده که حداکثر نرخ سود علی‌الحساب برای سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی ۱۰ درصد سالانه است. هدف اعضای شورای پول و اعتبار از تصویب این طرح کاهش فعالیت‌های سفته‌بازی بوده و این طرح منافع خیلی از سوداگران را به خطر می‌اندازد.

موضوع مهم دیگر در بخشنامه سودی بانک مرکزی این است که سود سپرده‌های کوتاه‌مدت تنها در صورتی باید به حساب سپرده‌گذار واریز شود که برداشتی از این حساب در طول ماه انجام نشده باشد. قبلاً بانک‌ها حتی در صورت واریز و برداشت به حساب‌های کوتاه‌مدت، سود روزشمار را در پایان هر ماه به حساب سپرده‌گذاران پرداخت می‌کردند، اما در این بخشنامه تأکید شده که حداقل مبلغ مانده حساب در یک ماه برای محاسبه سود آن ماه در نظر گرفته شود.

اما بعد از گذشت چندماه از مصوبه جنجالی شورای پول و اعتبار، مراجعه تسنیم به شعب بانک‌های دولتی و خصوصی حکایت از بروز تخلفی آشکار در برخی بانک‌ها در اجرای این مصوبه مهم دارد؛ برخی از بانک‌های خصوصی به سپرده‌گذاران خود اعلام می‌کنند در صورتی که یک ماه اول برداشتی از سپرده نداشته باشند از ماه بعد سود روزشمار ۲۰‌درصد به سپرده تعلق می‌گیرد.

این بانک‌ها به سپرده‌گذاران می‌گویند، حسابی که در این بانک به‌عنوان سپرده افتتاح می‌شود، یک‌ساله است، اما بعد از یک ماه قابل برداشت است ولی سود حساب به‌صورت روزشمار محاسبه و واریز می‌شود.

روال پرداخت سود در بانک‌های خصوصی کاملاً خلاف بخشنامه‌ای است که بانک مرکزی دی ماه ۹۷ به نظام بانکی ابلاغ کرد؛ طبق اعلام بانک مرکزی سود سپرده‌های کوتاه‌مدت تنها در صورتی باید به حساب سپرده‌گذار واریز شود که برداشتی از این حساب در طول ماه انجام نشده باشد. این درحالی است که بانک‌های متخلف، به سپرده‌گذاران می‌گویند در صورتی که رقمی از حساب سپرده در طول ماه برداشت شود، سود رقم برداشتی ۱۹ درصد خواهد بود و مابقی با سود ۲۰ درصد محاسبه می‌شود. گفتنی است در بخشنامه بانک مرکزی که برگرفته از تصمیم شورای پول و اعتبار است، تأکید شده حداقل مبلغ مانده حساب در یک ماه برای محاسبه سود آن ماه در نظر گرفته شود.
بانک مرکزی البته در این بخشنامه خط و نشان جدی برای بانکدار‌ها کشیده و هشدار داده درصورت تخلف در پرداخت سود به سپرده‌های کوتاه‌مدت با آن‌ها برخورد جدی خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار