تولید داروی ضدسرطان در تبریز
کد خبر: 974495
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Vf
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰
فرمولاسیون نانویی ترکیب گیاهی کورکومین مستخرج از گیاه زردچوبه در قالب ترکیب قوی و بالقوه ضدسرطان در دانشگاه تبریز تولید شده و علیه تومور‌های بدخیم و مقاوم به داروی سرطان‌های سینه، تخمدان و معده مورد آزمایش قرار گرفت.
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: محققان دانشگاه تبریز برای اولین بار ترکیب گیاهی NanoCur را با پتانسیل دارویی علیه سرطان‌های مقاوم به دارو تولید کردند.
دکتر اسماعیل بابایی، مجری طرح و عضو هیئت علمی گروه ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز در این خصوص گفت: فرمولاسیون نانویی ترکیب گیاهی کورکومین مستخرج از گیاه زردچوبه در قالب ترکیب قوی و بالقوه ضدسرطان در دانشگاه تبریز تولید شده و علیه تومور‌های بدخیم و مقاوم به داروی سرطان‌های سینه، تخمدان و معده مورد آزمایش قرار گرفت.
وی افزود: بخشی از نتایج به دست آمده که با حمایت بنیاد سرطان تهران و نیز دانشگاه سالزبورگ اتریش انجام شده، در مجله معتبر Phytomedicine امریکا به چاپ رسیده و نشان از کشته شدن معنی‌دار سلول‌های پیشرفته سرطانی بود.
به گفته وی از سوی دیگر، هزینه سرسام‌آور تهیه دارو‌های وارداتی برای درمان سرطان، اثرات غیراختصاصی این دارو‌ها روی اندام‌های مختلف بدن و نیز عدم پاسخ به درمان از مشکلاتی است که باعث شده تهیه فرمولاسیون‌های بهبودیافته دارو‌ها با بستر گیاهی از اولویت‌های وزارت بهداشت برای تولید دارو‌های بهتر بومی و به تبع آن ارزآوری برای کشور باشد.
بر اساس اعلام وزارت علوم، انتشار بیش از ۴۰ مقاله و ارائه بیش از ۳۰ مقاله در کنفرانس‌های بین‌المللی، برنده جایزه بیوتکنولوژی کشور در سال ۱۳۹۴ برای فرمولاسیون مکمل دارویی CurcuDen، برگزیده المپیاد کشوری زیست‌شناسی، کسب رتبه یک آزمون دکتری تخصصی ژنتیک، مدیر بخش زیست‌فناوری آزمایشگاه مرکزی و عضو کمیته علمی انجمن ژنتیک ایران ازجمله سوابق علمی و اجرایی دکتر اسماعیل بابایی، دانشیار ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز و مجری این طرح است.
برچسب ها: سرطان ، تولید دارو
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی