خنده روحانی، علامت تسلیم نشدن مقابل فشارهاست
کد خبر: 971409
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044ht
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
سخنگوی دولت:
این طرح امنیت در خلیج فارس را درون‌زا می‌بیند و هیچ کشوری را برای حضور در این ائتلاف کنار نمی‌گذارد، ضمن اینکه این طرح علیه هیچ کشوری نیست و به جای رویکرد سلبی، رویکرد ایجابی دارد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: سخنگوی دولت در خصوص خنده‌های رئیس‌جمهور و علت این خنده‌ها در دیدار با نخست وزیر انگلیس گفت: این خنده‌ها علامت نشاط و برتری و تسلیم نشدن در برابر فشارهاست که اتفاقاً از سوی برخی تندرو‌های امریکایی هم مطرح شد.
به گزارش مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری که ظهر روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت: سفر ریاست‌جمهوری و هیئت ایرانی به امریکا در صدر توجه مردم بود و نقطه عطفی در سیاست خارجی ایران خواهد بود. ربیعی گفت: دولت امریکا به دلایل روشنی مایل به حضور هیئت ایرانی در نیویورک نبود، اما با همه این تلاش‌ها این سفر صورت گرفت و دستاورد‌های بسیاری داشت. اولین دستاورد سفر رئیس‌جمهور به نیویورک، شکسته شدن فضای روانی و اتهامات علیه ایران بود.

طرح ایران، امنیت در خلیج‌فارس را درون‌زا می‌بیند

وی دستاورد دوم سفر رئیس‌جمهور را ارائه طرح صلح و دوستی از سوی ایران دانست و گفت: این طرح امنیت در خلیج فارس را درون‌زا می‌بیند و هیچ کشوری را برای حضور در این ائتلاف کنار نمی‌گذارد، ضمن اینکه این طرح علیه هیچ کشوری نیست و به جای رویکرد سلبی، رویکرد ایجابی دارد. اکنون هیچ کشوری نمی‌تواند این طرح را نادیده بگیرد و از امروز آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد این طرح هستیم.
سخنگوی دولت با اشاره به بیانیه ضدایرانی سه کشور اروپایی درباره ادعای نقش ایران در حمله به آرامکو، گفت: صدور غیرمسئولانه بیانیه سه کشور اروپایی با هدف تحت فشار روانی قرار دادن ایران در مذاکرات بود، حال آنکه روحانی به مرکز توجه این جلسه تبدیل شد. با اصرار و پیگیری رئیس‌جمهور روشن شد که هیچ مدرکی در خصوص ارتباط ایران با حملات به آرامکو وجود ندارد و سه کشور اروپایی هم حاضر نبودند مسئولیت بیانیه را بر عهده بگیرند.

در صورت لغو تحریم‌ها، رئیس‌جمهور آمادگی مذاکره با ۱+۵ را در نیویورک داشت

ربیعی با بیان اینکه روحانی آمادگی داشت که با برداشته شدن همه تحریم‌ها در همان نیویورک با سران ۱+۵ گفتگو کند، تصریح کرد: ترامپ با نگه داشتن تحریم‌ها نشان داد عزمی در این زمینه ندارد. مسئولیت عدم شکل‌گیری گفتگو در نیویورک مستقیماً با امریکاست، هر چند آنان جرئت حرکت به سوی اقدام درست را نداشتند، ولی نشان داده‌اند که متوجه واقعیت‌های ایران شده‌اند و فهمیده‌اند که تحریم‌ها اثری بر ایران ندارد.
وی در ادامه با اشاره به دیدار‌های رئیس‌جمهور کشورمان با سران کشور‌های اروپایی گفت: رئیس‌جمهور در این دیدار‌ها به طرف اروپایی گوشزد کرد خروج امریکا از برجام نمی‌تواند توجیه‌گر ناتوانی آن‌ها در عمل به تعهداتشان باشد.
سخنگوی دولت ادامه داد: تحریم‌ها علیه ایران شکلی از تروریسم است و هیچ کشوری حاضر نخواهد بود با تروریست‌هایی که در حال برنامه‌ریزی برای ترور هستند، مذاکره کند.

تغییر رفتار امریکا در نتیجه مقاومت فعالانه ملت ایران بود

وی در ادامه تأکید کرد: ما به دیپلماسی و راه حل نهایی نزدیک بودیم و امریکا مانع آن شد و مسئولیت شکست آن بر عهده امریکاست. هر چند ترامپ جرئت انجام کار درست را ندارد، اما ظاهراً به پذیرش واقعیت‌های ایران نزدیک شده است. تغییر رفتار امریکا در نتیجه مقاومت فعالانه ملت ایران بود. سخنگوی دولت درباره اینکه آیا امیدی به اروپایی‌ها در زمینه برجام وجود دارد، گفت: این مربوط به خود اروپایی‌هاست و فکر می‌کنیم که ما مطابق بحثی که مطرح کرده بودیم روند خود را ادامه می‌دهیم و امیدواریم به زمانی برسیم که هم امریکا تعقل کند هم اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند.

برخی کشور‌ها از سوی عربستان پیام آوردند

ربیعی در خصوص آینده روابط ایران با عربستان، گفت: ما از ابتدا خواهان پایان جنگ در یمن و تجاوز عربستان بودیم و الان هم خواهان آتش بس و استقرار صلح در یمن هستیم. اشکال تاکنون از خود عربستان بوده و این هم درست است که برخی کشور‌ها پیام‌هایی از سوی عربستان برای روحانی آوردند، اما این باید در عمل هم دیده شود و تجاوزات آنان به یمن قطع شود. اگر عربستان واقعاً به دنبال تغییر رفتارش باشد، صرف‌نظر از قسمت اول سخنانی که امروز مطرح کردند، ما از بخش دوم استقبال می‌کنیم. وی در ادامه درباره طرح بیشتر در برابر بیشتر که از سوی روحانی در نیویورک مطرح شد، گفت: برخلاف آنچه مطرح می‌شود، هیچ چیزی مانند توان موشکی در این طرح نیست یا در این طرح به دنبال قطع کمک به کشور‌هایی که به ما دست نیاز دراز کرده‌اند نیستیم. این طرح در چارچوب برجام است و بیشتر درباره سرعت بخشیدن به انجام تعهدات برجامی از سوی دو طرف است نه چیزی بیش از این.
سخنگوی دولت در خصوص مسائل مطرح شده درباره خنده‌های رئیس‌جمهور و علت این خنده‌ها در دیدار با نخست وزیر انگلیس، گفت: این خنده‌ها علامت نشاط و برتری و تسلیم نشدن در برابر فشارهاست که اتفاقاً از سوی برخی تندرو‌های امریکایی هم مطرح شد. از سوی دیگر برخی در داخل از این خنده‌ها انتقاد کردند، به هر حال ظاهراً هر کاری آقای روحانی انجام دهد مورد انتقاد برخی قرار می‌گیرد، اگر ایشان اخم می‌کرد هم باز عده‌ای معترض می‌شدند ولی موضوع واقعاً خیلی پیش پاافتاده‌تر از این حرف‌هاست و جای این همه بحث ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار