افتتاح ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه عام‌المنفعه در سفر رئیس سازمان بسیج مستضعفین به خراسان جنوبی
کد خبر: 971188
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044eK
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۵
چند سالی می‌شود که گروه‌های جهادی راه خود را پیدا کرده‌اند و می‌دانند چطور بدون هیچ تبلیغ و سروصدا و ادعایی برنامه‌هایشان را به نتیجه و هدف برسانند. امروز این جوانان آتش‌به‌اختیار همان جهادگرانی هستند که با سلاح خدمت‌رسانی در مقابل تحریم‌های اقتصادی، جنگ روانی و تهاجم فرهنگی دشمن صف می‌کشند.
سید احمد هاشمی اشکا
سرويس ايران جوان آنلاين: کافی بود در چله تابستان سری به مناطق کویری و داغ خراسان جنوبی بزنیم تا شاهد خدمت‌رسانی جهادگرانی باشیم که برای یاری رساندن به هموطنان نیازمند خود، از شهر و کاشانه دل کنده و به مناطق محروم آمده‌اند. حضور ۳ هزار و ۱۰۰ نفر از جهادگران، به‌ویژه گروه تخصصی قنات که به خراسان جنوبی رفته بودند، مشتی از خروار بود تا بدانیم در مناطق کم‌برخوردار چه می‌گذرد و پایانی بر جهاد خدمت بسیجیان نیست. حالا اقدامات این چند ماه جهادگران به ثمر نشسته و روز گذشته بود که با سفر رئیس سازمان بسیج مستضعفین به خراسان جنوبی ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه زودبازه و عام‌المنفعه بسیج در راستای خدمت‌رسانی به مردم در مناطق محروم کشور همزمان افتتاح شد. پروژه‌هایی که بخشی از طرح بزرگ خدمت‌رسانی ۴۰ هزار پروژه در کل کشور توسط نیروی بسیج و سپاه است.

همین چند ماه پیش یعنی ۱۰ مرداد بود که جمعی از نمایندگان گروه‌های جهادی با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار بر «پیشرفت بدون حد در اندیشه و کار جهادی»، «لزوم تبدیل حرکت‌های جهادی به گفتمان عمومی» و «لزوم ثبات قدم در صراط مستقیم» تأکید کردند. اما نکته مهم‌تر یک روز پس از این دیدار صمیمی بود که معظم له نکاتی را در قالب پیام به جوانان گروه‌های جهادی و بسیج سازندگی مرقوم کردند که این پیام در مراسمی با حضور ۱۵۰۰ تن از اعضای گروه‌های جهادی در مصلای حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی قرائت شد. در بخشی از این پیام آمده است: «کار‌های خود، پیشرفت‌های خود، موقعیت‌های خود و توانایی‌های روزافزون خود را به شکل هنرمندانه به اطلاع همگان برسانید. نشان دهید که جهاد موفق شما که فقط بر گوشه‌ای از ظرفیت‌های انسانی کشور متکی است، چقدر زیبا و شوق‌انگیز است.»

آتش‌به‌اختیاری جهادگران در خدمت‌رسانی

چند سالی می‌شود که گروه‌های جهادی راه خود را پیدا کرده‌اند و می‌دانند چطور بدون هیچ تبلیغ و سروصدا و ادعایی برنامه‌هایشان را به نتیجه و هدف برسانند. امروز این جوانان آتش‌به‌اختیار همان جهادگرانی هستند که با سلاح خدمت‌رسانی در مقابل تحریم‌های اقتصادی، جنگ روانی و تهاجم فرهنگی دشمن صف می‌کشند. اینان دینداری، انقلابی‌گری، ولایتمداری و مردم‌سالاری دینی در ایران را به رخ جهانیان می‌کشند. سفیران کار و تلاش در هر عرصه و مکانی که نیاز است حاضر می‌شوند تا علاوه بر خودسازی، روحیه کار و تلاش و خودکفایی را به وجود آورند و دیگران را بیدار کنند تا چراغ امید را روشن کنند. از اقداماتی که در هفته دفاع مقدس می‌توان گوشه‌ای از آن را به نظاره نشست، زمانی بود که سرهنگ محمد زهرایی، مسئول سازمان بسیج سازندگی کشور به میان خبرنگاران آمد و از افتتاح همزمان ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه عمرانی و محرومیت‌زدایی در سطح کشور خبر داد. پروژه‌هایی که روز گذشته به بهره‌برداری رسیدند و خدمات‌رسانی آن‌ها به مردم آغاز شد. این مسئول با بیان اینکه هفته دفاع مقدس یادآور حماسه‌های موفق و ماندگار در تاریخ بشریت است، نیروی انسانی را سرمایه هر کشور دانست و گفت: «انسان می‌تواند منشأ تغییر و تحول مثبت یا منفی در سرنوشت بشری شود که نمونه آن در جهان به‌خوبی دیده می‌شود.»

همدلی و هم‌افزایی بسیجیان برای محرومیت‌زدایی

بالاخره هفتم مهرماه از راه رسید و روز گذشته ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه زودبازه و عام‌المنفعه بسیج در راستای خدمت‌رسانی به مردم در مناطق محروم با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین افتتاح شد. سردار غلامرضا سلیمانی که به خراسان جنوبی رفته بود در مراسم افتتاح سراسری ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه زودبازه و عام‌المنفعه از طرح بزرگ خدمت‌رسانی همزمان ۴۰ هزار پروژه، گفت: «۱۰ درصد از حجم پروژه‌هایی که افتتاح می‌شود متعلق به خراسان جنوبی است.» وی با بیان اینکه در طول ۴۰ سال گذشته نظام جمهوری اسلامی گام‌های بلندی در جهت توسعه کشور برداشته است، افزود: «قبل از انقلاب در شاخص‌های توسعه در سطح بسیار پایینی بودیم، اما در حال حاضر این شاخص‌ها رشد بسیاری داشته است.»

سلیمانی افزود: «در حال حاضر به گونه‌ای شده که بیشتر از شاخص‌های رشد کشور‌های توسعه‌یافته و در حوزه بهداشت و درمان نیز در حال حاضر شاهد پیشرفت‌های خوبی هستیم در صورتی که در گذشته پزشکان از خارج برای درمان به ایران می‌آمدند.»
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه بسیج و سپاه همراه مردم تا انتهای مسیر محرومیت‌زدایی خواهند بود، بیان کرد: «در دهه فجر سال گذشته سپاه پاسداران و سازمان بسیج مستضعفین در راستای تحقق تدابیر رهبر معظم انقلاب اجرای طرح ۴۰ هزار پروژه عمرانی و محرومیت‌زدایی را تعریف کردند. بعد از آن در هر فصل شاهد بهره‌برداری بخشی از پروژه‌ها در سراسر کشور هستیم و حالا هم شاهد افتتاح ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه عمرانی و محرومیت‌زدایی در کل کشور.»

سردار سلیمانی با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی به خوبی پیش‌بینی کردند که اگر اجرای الگو‌های توسعه متوازن نباشد، عوارضی به دنبال خواهد داشت که امروز شاهد آن هستیم، گفت: «سپاه و سازمان بسیج مستضعفین تا انتهای مسیر محرومیت‌زدایی در کنار مردم و روستاییان قرار دارند و کسانی که مسئول برنامه‌ریزی هستند، باید الگو‌های توسعه را مرور کنند.» وی با تبیین اینکه با توجه به تدابیر رهبری، حضور مردم راه‌حل غلبه بر هر مشکلی است، یادآور شد: «توسعه گروه‌های جهادی، مردمی‌کردن کار‌ها را بستر‌سازی می‌کنند.» رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور با اشاره به اینکه از طرح‌های محرومیت‌زدایی، پیشرفت و توسعه مناطق محروم پشتیبانی خواهیم کرد، افزود: «امروزه خدمت به مردم یکی از راه‌های مقابله با امریکای جنایتکار است.»، اما فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی هم که در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌ها حضور داشت از اجرای ۷۵۰ پروژه عمران و محرومیت‌زدایی در این استان خبر داد و تأیید کرد که ۵۲۶ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.

سردار علی قاسمی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای محرومیت‌زدایی در خراسان جنوبی بیان کرد: «ستاد محرومیت‌زدایی با حضور مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی تشکیل شده و به ارائه خدمات می‌پردازند. همچنین در چهار رده سپاه کار سازندگی و محرومیت‌زدایی انجام می‌شود، که همدلی، هماهنگی و هم‌افزایی بسیار مطلوبی در بین این چهار گروه وجود دارد.» وی به فعالیت گروه‌های جهادی در استان هم گریزی زد و ادامه داد: «۲۵۳ گروه جهادی دارای شناسه داریم که در طول سال در مناطق هدف حضور می‌یابند. در این میان ۲۰۳ گروه جهادی در سه ماهه تابستان سال جاری به مناطق محروم استان اعزام شدند و به ارائه خدمات عمرانی، فرهنگی و آموزشی پرداختند.»

گفتمان جهادی باید عمومی شود

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور هم با بیان اینکه ۱۲ هزار گروه جهادی با ۵۰۰ هزار نفر جهادگر وجود دارد، گفت: «براساس فرمایشات رهبری باید انعکاس برنامه‌های جهادی افزایش یابد.»
سرهنگ محمد زهرایی که در دیدار رئیس سازمان بسیج مستضعفین با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی حضور داشت با بیان اینکه این استان همیشه در شاخصه‌های نظرسنجی در سطح کشور در ولایتمداری پیشتاز بوده و یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌ها برای استان است، بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی خراسان جنوبی را نیروی انسانی آن عنوان کرد و افزود: «شش پدر علوم مختلف در این استان پرورش یافته و نیروی انسانی‌اش به عنوان فرماندهان کشوری و لشکری از ولایت دفاع می‌کنند که بسیار قابل ارزش است.» وی گفت: «بخشی از ظرفیت خراسان جنوبی محصولات استراتژیک است، اما از ۸ هزار رشته قنات استان یک‌سوم آن رو به تعطیلی و خشک شدن است که به‌تبع آن برخی از خانه‌های روستایی تخلیه شدند. معادن زیر‌زمینی در خراسان جنوبی خاص است و ظرفیت خوبی دارد که اخیراً روی ریل توسعه افتاده و امید است رشد توسعه استان با سرعت پیش رود.»

زهرایی با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری افزود: «رهبری در این دیدار پیام ۹ بندی خطاب به جوانان جهادگر و بسیج سازندگی صادر کرد و خواستار عمومی شدن گفتمان جهادی شدند.»
وی تأکید کرد: «رهبری بیان کردند با این همه جمعیت جهادگر و جوان پای کار، اما فعالیت‌های شما خوب منعکس نمی‌شود و بنده را اقناع نمی‌کند چه برسد به جوانی که بخواهد به شما بپیوندد. در بعضی جا‌ها برخی با کار‌های کوچک اقدامات را به‌خوبی منعکس می‌کنند در این باره بیشتر تلاش شود.»

رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: «در سطح کشور ۱۲ هزار گروه جهادی با ۵۰۰ هزار نفر جهادگر داریم که رهبری فرمودند با وجود این همه جوان این تعداد، ۵ درصد جوانان را هم در بر نمی‌گیرد و باید بیشتر از این جوانان را جذب کرد.»

وی با تأکید بر اینکه در این مرحله ۵۲۶ پروژه در خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید، بیان کرد: «از این پروژه‌ها ۱۱۱ طرح در نهبندان افتتاح شد که این امر نشان‌دهنده توجه ویژه بسیج به مناطق محروم و مرزی است. این پروژه‌ها در عرصه‌های کشاورزی، آب و فاضلاب، سلامت و بهداشت، عمومی، فرهنگی و ورزشی به بهره‌برداری رسید.»
لازم به ذکر است، رئیس سازمان بسیج مستضعفین در سفرش به خراسان جنوبی، از باغات زرشک روستای عباس‌آباد دشت از توابع قاین بازدید کرد. همچنین قنات روستای نیستان از بخش الغورات بیرجند به نمایندگی از ۵۲۶ پروژه عمران و محرومیت‌زدایی استان با حضور سردار سلیمانی افتتاح شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار