منطقه آزاد ارس و قشم عضو سازمان جهانی جهانگردی شدند
کد خبر: 969759
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044HH
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
عضویت منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد قشم، شرکت اراضی عباس‌آباد، مجموعه تفریحی – ورزشی تله‌کابین توچال و یک دفتر خدمت مسافرتی و گردشگری در سازمان جهانی جهانگردی خبر مسرت بخشی است که پیش‌زمینه‌های آن در نشست خردادماه شورای اجرایی این سازمان در باکو پایتخت جمهوری‌آذربایجان ایجاد شد.
میترا شهبازی
سرویس ایران جوان آنلاین: روز گذشته خبری مبنی بر عضویت منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد قشم، شرکت اراضی عباس‌آباد، مجموعه تفریحی – ورزشی تله‌کابین توچال و یک دفتر خدمت مسافرتی و گردشگری در سازمان جهانی جهانگردی منتشر شد. مناطقی که از ظرفیت بالای گردشگری برخوردار هستند و همین مزیت می‌تواند فرصتی برای جذب شمار بیشتری از گردشگران و آورده اقتصادی به این مناطق و استان‌ها باشند. اتفاقی که حالا نباید فقط در حد یک عضویت ساده رها شود و نیازمند توجه ویژه در راستای تکمیل زیرساخت‌های گردشگری و اقتصادی است.

عضویت منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد قشم، شرکت اراضی عباس‌آباد، مجموعه تفریحی – ورزشی تله‌کابین توچال و یک دفتر خدمت مسافرتی و گردشگری در سازمان جهانی جهانگردی خبر مسرت بخشی است که پیش‌زمینه‌های آن در نشست خردادماه شورای اجرایی این سازمان در باکو پایتخت جمهوری‌آذربایجان ایجاد شد. اتفاقی که سرانجام پس از گذشت چندماه و بررسی‌های انجام شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی همین چند روز گذشته طی بیست و سومین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری ملل متحد که در شهر سن‌پترزبورگ روسیه با ثبت جهانی به نتیجه رسید. این رویداد به طور حتم می‌تواند زمینه‌های توسعه گردشگری را برای این مناطق فراهم کند و آورده اقتصادی خوبی را هم به همراه داشته باشد. با این حال این موضوع مشروط به این است که مسئولان داخلی نسبت به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این مناطق توجه بهتری داشته باشند تا ثبت این مناطق فقط در حد یک اتفاق گذرا نباشد. لازم به ذکر است از جمله مزایای عضویت در سازمان جهانی جهانگردی می‌توان به فراهم شدن امکان استفاده از آخرین دستاورد‌های علمی بخش خصوصی و دولتی سایر کشور‌ها در حوزه‌های مختلف مانند برنامه‌ریزی، بازاریابی، آموزش و تبلیغات اشاره کرد.

امکان استفاده از پلتفرم‌های گردشگری

با اضافه شدن مناطق مذکور به سازمان جهانی جهانگری در حال حاضر تعداد اعضای ایرانی این سازمان به ۱۸ نفر رسیده است. در این راستا رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس به ایرنا گفت: «تبادل آمار گردشگران کشور‌های عضو، بهره‌مندی از کلیه کمک‌های فنی و مشورتی سازمان، استفاده از پلتفرم بین‌المللی برای ایجاد تعامل با بخش‌های دولتی و خصوصی دست‌اندرکاران صنعت گردشگری سراسر جهان، دسترسی به کتابخانه الکترونیکی سازمان و تبادل تجربیات موفق کلیه اعضا را از دیگر مزایای عضویت در این سازمان است.» محسن نریمان با اشاره به اینکه سازمان جهانی جهانگردی بهترین سازمان بین‌المللی مرتبط با سفر و گردشگری است، اضافه کرد: «این سازمان از آژانس‌های رسمی سازمان ملل متحد برای توسعه گردشگری در سراسر جهان فعالیت می‌کند و هر سال گزارشی از تحقیقات و آمار‌های خود را منتشر می‌کند.» وی، با بیان اینکه سازمان جهانی جهانگردی نقش مرکزی و مهمی در بهبود وضعیت تعهد و امکانات کشور‌های در حال توسعه در زمینه گردشگری دارد، ادامه داد: «اعضای این سازمان شامل ۱۵۷ کشور به عنوان اعضای اصلی، ۶ عضو پیوسته و حدود ۵۰۰ عضو وابسته از بخش‌های خصوصی، مؤسسه‌های آموزشی، مقام‌های محلی و انجمن‌های گردشگری است.»

ضرورت توسعه زیرساخت‌های گردشگری

علاوه بر منطقه آزاد اقتصادی ارس که به عضویت این سازمان درآمده است، عضو تازه دیگر این سازمان منطقه آزاد قشم است. منطقه‌ای که در جنوب کشور و در استان هرمزگان قرار گرفته است و به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری شناخته می‌شود. به طوری که هرسال شمار قابل توجهی از ۳ میلیون گردشگر استان هرمزگان از این منطقه بازدید می‌کنند. از همین رو همواره توسعه زیرساخت‌ها و معرفی منطقه آزاد قشم در دستور کار مسئولان بوده است و حالا عضویت آن در سازمان جهانی گردشگری می‌تواند شروعی تازه برای استان باشد. در این راستا استاندار هرمزگان در ابتدای سال نیز به مهر گفته بود که باید هرمزگان را به نقطه‌ای برسانیم که ظرفیت پذیرش ۱۰ میلیون نفر گردشگر را داشته باشد. فریدون همتی با بیان اینکه علاوه بر قشم و هرمز، جزایر لارک، هنگام و ابوموسی در مسیر توسعه و استفاده از پتانسیل گردشگری قرار دارد، نسبت به ضرورت توسعه زیرساخت‌های این بخش تأکید کرده بود. گفتنی است به بیان این مقام مسئول هرچقدر در این مناطق سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود، به همان میزان و حتی چندبرابر آورده اقتصادی نصیب کشور می‌شود. در کنار این مزایا امکان اشتغالزایی برای شمار بسیاری از مردم نیز فراهم می‌شود. فرصتی که حالا با عضویت این مناطق ویژه در سازمان جهانی گردشگری ایجاد شده است و مسئولان باید بهترین بهره‌وری را از آن با توسعه زیرساخت‌ها ایجاد کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار