بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها مصداق منکرات است
کد خبر: 968808
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00441w
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
رئیس قوه قضائیه:
بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده و خریدار و بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها از منکرات است. به عنوان یک مسلمان و انقلابی نمی‌توانم نسبت به آنچه انجام می‌شود بی‌تفاوت باشم.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده و خریدار و بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها از منکرات است. به عنوان یک مسلمان و انقلابی نمی‌توانم نسبت به آنچه انجام می‌شود بی‌تفاوت باشم.
به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر گفت: نامگذاری هفته اول ماه محرم به عنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر بسیار بجا و مناسب است و باید با فلسفه قیام امام حسین (ع) بیش از پیش آشنا شویم و بدانیم که پرچمدار امر به معروف و نهی از منکر حضرت سیدالشهدا (ع) است. امروز قدرت آمر به معروف و ناهی از منکر از تأثیر امام حسین (ع) است. برخی فق‌ها امر به معروف و نهی از منکر را جلوه‌ای از جهاد فی‌سبیل‌الله می‌دانند.

رئیسی افزود: امرکننده و نهی‌کننده جلوه‌ای از کار قاضی است زیرا قضاوت سهم خدا و رسول خدا (ص) و امیر مؤمنان علی (ع) است. کسی که در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرد حق ندارد غیر از حکم خدا حکم دیگر بدهد و فقط باید حکم خدا را بگوید. اگر امر به معروف و نهی از منکر برای مچ‌گیری و حال‌گیری باشد به‌عنوان امر به معروف شناخته نمی‌شود، ضمن اینکه باید معروف و منکر، برای آمر و ناهی روشن و شناخته شده باشد.

جامعه بی‌حس در مقابل ترک معروفات و انجام منکرات، جامعه‌ای مرده است

وی با بیان اینکه معروف‌ها به‌گستردگی همه خوبی‌ها و منکرات به‌گستردگی همه زشتی‌ها و پلیدی‌هاست، گفت: عقاید حقه و عمل صالح از بهترین معروفات است و باید برای تحقق معروف‌ها در زندگی اجتماعی و سیاسی، کسب‌وکار و در حوزه‌های فرهنگی تلاش شود.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: در دین مبین اسلام جامعه بی‌حس در مقابل ترک معروفات و انجام منکرات، جامعه‌ای مرده تعریف شده است و فردی که در مقابل ترک معروف و انجام منکر حس نداشته باشد و امر به معروف و نهی از منکر نکند و احساس مسئولیت نداشته باشد در روایات به‌عنوان یک فرد مرده معرفی شده و شاخص و معیار برای مرده نبودن یک جامعه داشتن احساس مسئولیت و آمر به معروف و ناهی از منکر است.

وی با تأکید بر آنچه تمام فرایض بستگی به توسعه امر به معروف و نهی از منکر دارد، اظهار کرد: اگر در جامعه‌ای حس مسئولیت وجود نداشته باشد منکرات مانند فساد اخلاق، بداخلاقی و انواع ظلم‌ها را شاهد خواهیم بود و اگر امر به معروف کمرنگ شود سرانجام از وظیفه خود غفلت کرده‌ایم و جامعه‌ای که خطرپذیری و مسئولیت‌پذیری در امور اجتماعی نداشته باشد نمی‌تواند با فساد مقابله کند.
رئیسی با تصریح به اینکه حاضر نیستیم برای دین یک «به تو چه» را تحمل کنیم، گفت: در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر هیچ کس حق ندارد حب و بغض شخصی خود را در این وظیفه دخالت دهد، زیرا امر به معروف و نهی از منکر مجاهده فی‌سبیل‌الله است.

از بهترین معروف‌ها ایجاد امید در جامعه است

وی تأکید کرد: دشمن به دنبال گسترش فساد فکری و الحادی و اقتصادی در کشور ماست و قصد دارد آن را بر پایه ترویج بی‌قانونی ایجاد کند و امروز قانونمندی از مهم‌ترین معروف‌هاست. دیروز اگر انکر منکرات نظام طاغوت بود، امروز اعرف معروف‌ها حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران است و دشمن درصدد تضعیف نظام با گسترش فساد و ناامیدی در جامعه است. از بهترین معروف‌ها ایجاد امید در جامعه است زیرا مردم با امید زندگی می‌کنند. دشمن دنبال گسترش ناامیدی در جامعه است و کسانی که در جایگاه دینمداری و ولایتمداری قرار دارند باید با همه وجود امید را در جامعه، در سخن و عمل گسترش دهند.
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه ستاد امر به معروف نیست بلکه وظیفه این ستاد احیای این فریضه الهی است و تمام دستگاه‌ها در نظام جمهوری اسلامی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارند و همه لایه‌های نظام با همه وجود باید حامی آمران به معروف باشند و آن‌ها را مورد حمایت قرار دهند و اگر اینچنین نباشد با روند نظام جمهوری اسلامی سازگاری ندارد.

از بهترین معروف‌ها رونق تولید و ساماندهی مصرف است

وی با بیان اینکه امروز از بهترین معروف‌ها رونق تولید و ساماندهی مصرف است، گفت: مصرف بی‌رویه نسبت به ظرفیت‌ها و داشته‌ها بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده و خریدار و بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها از منکرات است و در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید باید‌ها و نباید‌ها تبیین شود. به عنوان یک مسلمان و انقلابی نمی‌توانم نسبت به آنچه انجام می‌شود بی‌تفاوت باشم و در حالی که دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه وظیفه نظارت دارند، اما یک نظارت دیگر نیز وجود دارد و آن حضور مردم در تمام سطوح اجتماعی است.
رئیس دستگاه قضا یکی از بهترین معروف‌ها را در نظام اسلامی اجرای عدالت و قانون خواند و گفت: امروز خودکنترلی و خلوت و جلوت حضور دستگاه‌های نظارتی، امر به معروف و نهی از منکر و برخورد قاطع با مفسد و مجرم چهار اصل تضمین‌کننده اجرای عدالت است.

فضای امروز جامعه فضای مقاومت است و نه مذاکره

وی ادامه داد: به رغم مشکلات ایجاد شده توسط دشمن امروز فضای جامعه ما فضای مقاومت است نه مذاکره و ایستادگی مقابل دشمن و زیاده‌خواهی‌های آن روحیه و فضای امروز جامعه ماست.
رئیسی با بیان اینکه دشمن به دنبال تبلیغ فساد در جامعه است، گفت: امروز فضای کشور بر‌خلاف خواست دشمن فضای مبارزه با فساد است نه فضای فساد و دشمن به دنبال تضعیف روحیه ایستادگی در جامعه است، اما این فضا با پرچمداری رهبر معظم انقلاب اسلامی به فضایی تبدیل شده که در آن تصمیم و اراده جدی به مقابله با مفاسد در کشور وجود دارد و ما نیز سربازان رهبری هستیم. رئیس قوه قضائیه در پایان تأکید کرد: همه شعبات دادگستری برای حمایت آمران به معروف و ناهیان از منکر خواهد بود و نه فقط دادگستری بلکه همه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را دارند و حامی آمران به معروف و ناهیان از منکر خواهند بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار