خروج ایلام از بن‌بست جغرافیایی با اتصال استان به شبکه ریلی
کد خبر: 967727
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043kV
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
زیرساخت‌های ارتباطی استان ایلام برای دست‌یابی به توسعه اقتصادی فراهم نیستند. رونق گردشگری هم با توجه به متصل نبودن استان به شبکه ریلی سراسری کشور به خوبی محقق نشده است. از همین رو در راستای خروج از این معضل استاندار ایلام وعده کلنگ‌زنی طرح راه‌آهن این استان را با حضور رئیس‌جمهور داده است.
میترا شهبازی
سرویس ایران جوان آنلاین: زیرساخت‌های ارتباطی استان ایلام برای دست‌یابی به توسعه اقتصادی فراهم نیستند. رونق گردشگری هم با توجه به متصل نبودن استان به شبکه ریلی سراسری کشور به خوبی محقق نشده است. از همین رو در راستای خروج از این معضل استاندار ایلام وعده کلنگ‌زنی طرح راه‌آهن این استان را با حضور رئیس‌جمهور داده است. پروژه‌ای که اگر در حد یک کلنگ‌زنی باقی نماند، می‌تواند زمینه اشتغال و توسعه صنعت و اقتصاد ایلام را به همراه داشته باشد.

ایلام به عنوان استانی کم‌برخوردار از لحاظ زیرساخت‌های ارتباطاتی شناخته می‌شود. همین موضوع منجر به این شده است که استان در مسیر توسعه با مشکلات متعددی مواجه شود. بنابر این برای خروج از این مشکلات سال‌هاست مسئله اتصال ایلام به راه‌آهن سراسری کشور مطرح شده و در برنامه مسئولان قرار گرفته است. طرحی که حالا قرار است به زودی کلنگ‌زنی شود و زمینه رونق استان را فراهم کند. بنابر این انتظار می‌رود این طرح خیلی زود به مرحله بهره‌برداری برسد و بعد از کلنگ‌زنی تنها در حد یک کلنگ باقی نماند. در این خصوص استاندار ایلام وعده می‌دهد: «راه‌آهن ایلام در سفر رئیس‌جمهور کلنگ‌زنی می‌شود.» قاسم سلیمانی دشتکی اضافه می‌کند: «راه‌آهن آرزوی دیرینه‌ای برای مردم ایلام بود، موافقت آن از وزیر راه اخذ شده و قرار است در سفر رئیس‌جمهور کلنگ‌زنی شود.» لازم به ذکر است که طرح راه‌آهن ایلام به عنوان یکی از طرح‌های مهمی شناخته می‌شود که قرار بود اواخر سال ۹۷ کلنگ‌زنی شود و به عنوان یکی از خواسته‌های مهم مردم استان مطرح بود. بنابر این اجرای این طرح به دلیل انجام نگرفتن سفر رئیس‌جمهور به استان از سال گذشته به سال ۹۸ موکول شده است. این پروژه قرار است در دو فاز از سمت اسلام‌آباد کرمانشاه اجرایی شود که قطعاً با توجه به موقعیت کوهستانی استان و مرز مهران، وجود این طرح باعث خروج استان از بن‌بست جغرافیایی خواهد بود.

ضرورت اتصال ایلام به شبکه ریلی کشور
طرح راه‌آهن ایلام به سال‌ها قبل بر می‌گردد که حتی یکبار هم کلنگ‌زنی شد، اما بعد از مدتی به فراموشی سپرده شد. از همین رو حالا قرار است با کلنگ دوباره آن این پروژه از سر گرفته شود. لازم به ذکر است که استان ایلام به دلیل وجود مرز مهران و تردد میلیون‌ها زائر از این استان نیاز شدیدی به اتصال به شبکه ریلی کشور دارد. موضوعی که استاندار پیشین ایلام هم در زمان مسئولیتش درباره آن گفته بود که یکی از مهم‌ترین نیاز‌های استان توسعه شبکه حمل‌ونقل استان در بخش راه، راه‌آهن و فرودگاه است. محمدرضا مروارید در همان سال اضافه کرده بود که اتصال ایلام به راه‌آهن سراسری یکی از آرزو‌های دیرین و تاریخی مردم استان است و همواره در ملاقات با مسئولان ارشد کشور این مطالبه به‌حق را خواستار شده‌اند که امیدواریم با نظر مثبت دولت و تخصیص اعتبار‌های موردنیاز این مهم محقق شود. حالا بعد از سه سال از این گفته‌ها بالاخره قرار است این طرح به مرحله کلنگ‌زنی برسد. کلنگی که امید است بعد از فرود به زمین زمینه اجرای فعالیت‌های عمرانی شود. فعالیت‌هایی که نتیجه آن شنیده شدن صدای سوت خوش قطار قرار است. گفتنی است اتصال این استان به شبکه سراسری راه‌آهن مضاف بر ‏دسترسی آسان منطقه به سایر مناطق کشور و ایمنی سفر، نقش مؤثری در جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید هم به همراه خواهد داشت. اجرای عملیات این طرح حیاتی به طور حتم استان را از بن‌بست خارج می‌کند و زمینه‌ساز دستیابی به توسعه پایدار می‌شود. توسعه‌ای که اکنون با فرودگاه و جاده‌ها محقق نمی‌شود تنها نیاز به شبکه ریلی دارد. چراکه راه‌های ارتباطی استان به دلیل داشتن توپوگرافی خشن منطقه و بالا بودن هزینه ساخت راه‌ها، قرار گرفتن در آخرین نقطه جغرافیایی کشور در دامن کوه‌های سر به فلک کشیده همه و همه باعث شده‌اند ایلام برای رهایی از این بن‌بست راهی جز اتصال به شبکه سراسری راه‌آهن نداشته باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار